Ostravský Baník přitom v uplynulém ročníku Gambrinus ligy skončil za Spartou a Jabloncem na třetí příčce.

A své fanoušky navíc budějovičtí fotbalisté potěšili nejen vydřeným vítězstvím, ale i patřičnou bojovností (což by v ligovém fotbale ale mělo být samozřejmostí), tak i velice solidním výkonem.

Baník, který se po odchodu několika opor (Lička, Mičola, Vydra) v letošní sezoně rozjížděl pozvolna, totiž i na Střeleckém ostrově potvrdil, že už nabírá dech. „Baník tady potvrdil, že hlavně směrem dopředu má hodně nebezpečné mužstvo,“ vyzdvihl kouč Dynama Jaroslav Šilhavý.

Hosté nehráli na jihu Čech žádného zanďoura a díky své rychlosti hrozili častými protiútoky. Ty měli dobře nacvičené, jak dokumentovala výborná Gregušova přihrávka na rozběhnutého Zehera, jenž však zcela sám před brankářem Kučerou poslal míč vedle prázdné brány. „Když ani takovou šanci nedáme, nemůžeme uspět. To byl od Zehera kolaps, kvůli němuž zřejmě odjíždíme s prázdnou. Ty body nám moc schází, protože na to, abychom tady vyhráli, rozhodně bylo,“ smutnil trenér Miroslav Koubek.

„Jsem hodně zklamán, protože tady jsme určitě tři body ztratit neměli,“ bědoval Koubek dál. „Lepší se nám smůla na paty, na to se ale nechci vymlouvat. Možností, jak výsledek překlopit na naši stranu, jsme tu měli dost,“ dodal.

Hněval se na své svěřence i kvůli špatně odvedené práci při rozhodující brance Dynama. „Tu standardku soupeře jsme vůbec nezvládli. Přitom jsme se právě na sbíhání Pecky při rohových kopech k k zadní tyči i nabíhání Mezlíka dovnitř připravovali,“ vrtěl hlavou ostravský kouč.

Vítězný gól totiž Dynamo dalo po Rakovanově rohu, na který si naskočili Lengyel a Horejš (a jak ukázal televizní záznam, nehlavičkoval Lengyel, ale Horejš), přičemž míč u vzdálenější tyčky doklepával Pecka (a jak televize také odhalila, Peckovu dorážku za lajnu ještě posunul Ondrášek, jenž si s pěti góly upevnil svou pozici nejlepšího střelce Dynama v letošní lize.

Hru vítězů ostravský kouč nesnižoval. „Je přímo trestuhodné, čeho jsme se tady z pohledu výsledkového dopustili, čímž ale neříkám, že Budějovice hrály špatně. To rozhodně ne, protože i ony ve hře měly dobré pasáže, kdy nás dokázaly zmáčknout. Jejich hru musím ocenit, byla hodně slušná, přesto si myslím, že proti nám vytěžily ze své hry maximum, “ nikterak se však svým zklamáním netajil.

Zato trenér Dynama Jaroslav Šilhavý po zápase jen zářil. „Oproti mému kolegovi se mně zápas hodnotí velice příjemně, protože pro nás ty body mají velkou cenu a jsou velice důležité. Neméně mě ale těší, že my jsme po Jablonci a Spartě dokázali i Baník porazit před našimi fanoušky, jimiž jsme byli i z minulé sezony hodně dlužni,“ vyzdvihl.

„Baník tady hrál výborně, to musím uznat. Jenže fotbal je o gólech a my dali o jeden víc, proto jsme vyhráli,“ zdůraznil a svým hráčům za jejich výkony poděkoval. „Dřeli, makali, a byť soupeř měl míč častěji na kopačkách, my šli za tím vítězstvím s větší vůlí,“ ocenil.

Vedle cenných tří bodů bylo kladem zápasu i to, že prakticky celý zápas odehrál další z domácích nadějných mladíků Michal Rakovan. „Zpočátku se zdálo, jako by si myslel, že ještě hraje ČFL za béčko, postupně si ale uvědomil, že v lize se hraje rychlejší fotbal a že tudíž i on musí hrát rychleji,“ pousmál se trenér Šilhavý, podle něhož ale po rozpačitém úvodu si Rakovan svou práci odvedl (ostatně právě po jeho rohu Ondrášek vstřelil vítězný gól). „Myslím si, že i do dalších zápasů s ním můžeme počítat,“ dodal Šilhavý.

Výborným výkonem zaujal Roman Lengyel, jenž se cítí na stoperu očivodně líp než v roli štítového záložníka. „Zahrál velmi dobře, byl pilířem naší obrany,“ chválil navrátilce z ruské ligy trenér Dynama.

Vedl bojovníka Ondráška, jenž díky svému důrazu před brankou nakonec zápas druhým gólem rozhodl, potvrdil dobrou formu i Mezlík, jenž dal první gól a další jeho utěšenou ránu Baránek s potížemi vyrazil na roh.

V neděli od 18.00 hodin hraje Dynamo v Edenu se Slavií.

České Budějovice - Baník Ostrava 2:1 (1:1)


Branky: 13. Mezlík, 66. Ondrášek - 25. Řezník. Rozhodčí: Příhoda - Pelikán, Dobrovolný. ŽK: Mezlík, Ondrášek, Stráský - Greguš, Lukeš, Frejlach, Neves. Diváci: 3154.

Dynamo: Kučera - Laštovka, Horejš, Lengyel, Riegel - Mezlík, Černák, Rakovan (88. Žižka), Otepka, Pecka (70. Hudson) - Ondrášek (76. Stráský). Trenér: Šilhavý.

Baník: Baránek - Řezník, Neuwirth, Neves, Marek - Lukeš, Greguš (85. Bolf), Frejlach - Koukal (74. Šenkeřík), Varadi, Zeher (88. Pilík). Trenér: Koubek.