Chybět v sestavě by neměl ani dvacetiletý Zdeněk Linhart, jenž se ale do přípravy týmu zapojil až uprostřed týdne. Společně s dalším mladíkem Jiřím Fundou totiž hrál za českou dvacítku na turnaji na Kypru.

Byť jste na Kypru oba zápasy prohráli, nominace do týmu vás jistě potěšila?

Za každou pozvánku do nároďáku jsem moc rád, navíc na Kypru jsme měli i hezké počasí. Prostě byl to hodně příjemný týden, odjížděl jsem s hezkými zážitky.

Tím spíš, že jste v prvním utkání s Rakouskem dal oba góly!

S Rakušany jsem byl v základu, ale nechytili jsme začátek, kdy Rakušani byli lepší a dali dva góly. Po půli se naše hra zlepšila, snížili jsme dvěma góly na 2:3, ke konci jsme ale z penalty dostali na konečných 2:4. Mně se povedlo oba ty góly dát a měl jsem z nich radost. Ve dvacítce to byly moje první góly.

Bylo dobré, že jste nebyl z klubu na Kypru sám?

Že jel i Jirka Funda, z toho jsem měl radost. Vždycky je lepší, když v repre je ještě někdo z klubu. Jinak ale parta kluků ve dvacítce je super. Já se s hodně z nich znám už z dřívějších srazů sedmnáctky či devatenáctky. V tom žádný problém nebyl.

Navíc z Dynama znáte také oba trenéry dvacítky, ne?

I to je dobré, i když tentokráte s námi pan Malura nebyl, protože byl s osmnáctkou, ale pana Hoftycha znám z Dynama a on zná i mě. Pracuje se nám spolu dobře.

Podzim ve dvacítce z vašeho pohledu tudíž hodnotíte kladně?

Před cestou na Kypr jsme hráli se silnou Francií 1:1 a 1:2 a ještě předtím, to byl můj úplně první sraz ve dvacítce, jsme porazili Holandsko 1:0. To byly docela dobré výsledky. Na Kypru už se nám to bohužel výsledkově až tak nepovedlo. Já ale na podzim na těch srazech byl na všech a jsem tomu rád. Řekl bych, že reprezentační podzim pro mě byl docela úspěšný.

Příští rok je mistrovství Evropy do 21 let v Česku. Myslíte, že byste se mohl dostat do týmu?

Pan Hoftych nás tím i motivuje, že by někdo mohl šanci dostat. Ale taky říká, že by současná dvacítka spíš měla být v jednadvacítce základ až pro příští kvalifikaci. Důležité budou i naše výkony v lize. Na nich záleží nejvíc.

A cítíte, že v lize poslední zápasy vám osobně i celému mužstvu docela vyšly?

Ze čtyř posledních utkání jsme prohráli jen na Dukle a hlavně v minulém kole výhra s Baníkem nám hrozně moc pomohla. Ty body jsme potřebovali, jsme klidnější. Rádi bychom ale ještě do konce podzimu nějaké body přidali.

Jenže v sobotu jedete do Prahy a tam vás čeká duel se Spartou!

To víme, že tam to bude hodně těžké, ale potom máme doma Teplice a s nimi se o tři body chceme porvat.

Na Spartě tudíž šanci nevidíte?

Že bychom tam jeli jen na výlet, to rozhodně ne! Víme, že je to Sparta, že je dobrá, ale jedeme tam hrát ligu a pokusíme se uhrát co nejlepší výsledek. Třeba z Jablonce jsme vezli bod, byť jsme skoro celý zápas hráli v deseti… Anebo Baník, který jsme teď porazili, taky na Spartě uhrál body. Stát se může cokoli.

Jaké máte vy vzpomínky na zápasy se Spartou?

Já proti ní v lize nikdy nehrál. Pokud budu hrát, bude to pro mě premiéra a moc se na to těším. Z dorostu i žáků mám zažité, že na Spartu se každý chce vytáhnout.

Trenér Hoftych na Kypru viděl i pozitiva

Česká dvacítka na turnaj hráčů do 20 let odjela i se Zdeňkem Linhartem a Jiřím Fundou z Dynama ČB. Na úvod Češi podlehli Rakousku 2:4. „První poločas nám nevyšel, byli jsme horší v pohybu. Rakousko šlo po zásluze do vedení dvěma střelami zpoza pokutového území," uvedl pro svazový web trenér Pavel Hoftych. S druhou půlí už byl spokojenější: „Po poločase přišlo výrazné zlepšení a po dvou gólech Zdeňka Linharta jsme do poslední chvíle sahali po vyrovnání, bohužel gól jsme nedali a naopak v poslední minutě inkasovali počtvrté. Nicméně Rakousko bylo celkově lepší a vyhrálo zaslouženě," uznal hlavní trenér české dvacítky.

Češi prohráli i v zápase o třetí místo s Kyprem (1:3) a dle Pavla Hoftycha hlavně vinou špatné finální fáze. „V koncovce jsme byli úplně jaloví. Co je nám platné, že pro nás mluví střely na branku, rohové kopy i šance. Z prvního brejku Kypru jsme inkasovali. Po půli jsme útočili do plných, ale zase nepohlídali dva další kontry. Snížení z penalty přišlo už pozdě," posteskl si Hoftych, jemuž v obou zápasech s Rakouskem i Kyprem citelně chybělo duo ofenzivních tahounů Daniel Holzer – Robert Hrubý.

Přestože turnaj na Kypru skončil pro českou dvacítku neúspěchem, český trenér se snažili vidět i pozitiva. „Věřím, že si z obou zápasů vezmeme patřičné ponaučení," řekl a připomněl, že na Kypru chyběli někteří důležití hráči. „Ale na těch dalších bylo, aby ukázali, jak na tom jsou, kde leží jejich limity. Dvojzápas nám zase naznačil, s kým můžeme počítat před další selekcí," shrnul Pavel Hoftych.