Po podzimu jste atakovali čelo tabulky, nakonec jste ale skončili šestí. Byla po slibném podzimu pro vás jarní část sezony velkým zklamáním?
Odpověď na to není jednoduchá. Podzim byl z naší strany skutečně hodně povedený. Bylo tomu ale tak i proto, že podzimní kádr se nám podařilo v létě vhodně doplnit, takže tým měl velkou sílu. Znát byl hlavně příchod Petra Javorka, posilou byl Matěj Helešic a do týmu zapadli i další kluci. Takže se v týmu vytvořila veliká konkurence a navíc se nám vyhýbala i zranění a nebyly ani karetní tresty.

Trochu jste se před sezonou obávali losu, jenže vstup do soutěže se vám povedl.
To je pravda. Doma jsme sice začali jen remízou se Žižkovem, pak jsme ale vyhráli ve Vlašimi i ve Varnsdorfu a doma po výborném výkonu přehráli exligový Hradec jasně 4:1. Těch deset bodů tým nakoplo a my po většinu podzimní sezony předváděli výborný fotbal a také výsledkově jsme se drželi na špici tabulky. Řekl bych, že někteří hráči v té době hráli na hranici svých možností. Díky tomu jsme sehráli i nadstandardní zápasy, ať ve zmíněném duelu proti Hradci, tak poté doma s Opavou, s níž jsme vyhráli 2:1. Porazili jsme tady Vítkovice 6:0. To byly zápasy, které měly ligové parametry a určitě i divákům se musely líbit.

Proto jste po podzimu navýšili své cíle?
My věděli, že hrát na špici nebude snadné. Postupovými ambicemi se nijak netajila Opava a také bylo jasné, že sestupující týmy, ať Příbram, či Hradec, budou chtít hned do první ligy zpátky. Třeba Hradec to jasně potvrdil i tím, že v létě od nás koupil Fundu za tři miliony. Přesto jsme s těmi týmy na podzim drželi krok. Do sezony jsme šli s tím, že se chceme hrát v tabulce co nejvýš, taky ale zabudovat do týmu mladé hráče a své odchovance. Což se nám dařilo, zároveň jsme však měli i výsledky a po podzimu jsme měli i šanci zapojit se do bojů o postup. Chtěli jsme se o to poprat a neschovávat se alibisticky někam do kouta. Tím jsme si na sebe ale upletli hrozně velký bič a dostali jsme se zákonitě i pod tlak. A jak už to na jaře bývá, přišly karetní tresty a narůstal počet zraněných. Svá hostování ukončili Helešic, Turyna a Moravec, skončil Petr Benát, zranil se Kadula. Ti všichni na jaře chyběli a na rozdíl od léta nám v zimě nevyšlo ani doplnění týmu. Až na Filipa Haška, ten podával nadstandardní výkony.

Už v létě jste hostování sparťanů Čavoše a Peška změnili v přestup. Řekl bych, že pro oba to byl i jakýsi impulz, oba patřili mezi opory.
Oběma to prospělo, protože věděli, kam patří. Třeba Pešek dle mého soudu byl jedním z nejlepších hráčů druhé ligy a je o něj zájem i z ligy. My chtěli, aby mužstvo bylo postaveno na svých hráčích. Nebylo to lehké, my si nemůžeme dovolit Jako Hradec Fundu kupovat hráče za tři miliony. My si museli vytipovat hráče, kteří sem přišli za nulu. Nějakou formu spolupráce máme se Spartou, taky jsme ale za nulu přivedli Čermáka a Mashikeho a na přestup přišel i Petr Javorek. Snažili jsme se zapracovat i svoje mladé hráče a Havel, Řezáč a Wermke tu šanci chytili. Jsme přesvědčeni, že je to správná cesta. Je to ale cesta delší, než když si přivedete zkušené fotbalisty.Vám už konec podzimu výsledkově nevyšel…
My po Opavě šli do čela a každý si myslel, že zbývající soupeře smázneme, jenže my ze čtyř kol uhráli jen tři remízy.Nicméně ty zápasy vůbec nebyly snadné. S Táborskem venku 0:0, derby nebývají nikdy lehká. Doma 0:0 s Pardubicemi, ty hrály letos výborně, skončily třetí. A 1:1 jsme hráli v Třinci, ten také hrál o postup. My tam přitom měli tři velké šance a po většinu času byli lepší. Velkým zklamáním tak byla vlastně jen závěrečná prohra doma 0:2 s nevyzpytatelnou Vlašimí, ta trestala naše individuální chyby.

Jenže na čtyři podzimní zápasy bez výhry jste na jaře navázali a přidali dalších pět utkání až na černou sérii devíti zápasů v řadě bez výhry…
Přitom zimní příprava se nám povedla a rozhodně tak nevydařený vstup do jara nenaznačovala. Jenže přišla zmíněná zranění, ke Kadulovi se přidali Wermke a Řezáč. Hlavně se dle mě ale na týmu podepsal zápas v Hradci. My tam byli po většinu času jednoznačně lepší a chvílemi to byla hra na jednu bránu. Jenže Hradec z první rány dal na 1:0, Hašek pak ale vyrovnal a domácí jen bránili remízu. Bohužel v nastavení přišel zbytečný faul, nákop do vápna a my dostali na 2:1. To pak tak na tři další kola naše hráče psychicky srazilo hodně dolů a nám ta špička tabulky utekla.

Zmínil jste se, že o Peška je zájem i z ligy, zřejmě ani Hašek nezůstane. Jaké další změny v kádru dle chystáte?
Nějaké hráče vytipované máme a s Martinem Vozábalem jsme o nich jednali. Loni v létě jsme se do hráčů, které jsme přivedli, spíše trefili, v zimě už se nám to až tak nepodařilo. Jak už jsem o tom mluvil, je třeba ale i vidět, jaké možnosti při získávání posil máme. Hašek tady udělal velký posun a myslím si, že se i v lize uplatní, určitě na to má. Ti zbývající hráči, co v zimě přišli, naše očekávání nenaplnili. Třeba Vondra odehrál slušnou přípravu, patřil v ní k nejlepším, bohužel mistrovské zápasy nezvládl a Helešice v žádném případě na levém beku nenahradil.

Vše zlé je k něčemu dobré – až na Haška se předpokládaným posilám nedařilo, na druhou stranu více šancí dostávali vlastní odchovanci: na stoperu se chytil Havel, často nastupoval Švantner a dokud byl zdravý, pravidelně hrál také Řezáč.
A my z toho měli samozřejmě radost. Výsledkově jsme si mohli a jistě i měli vést lépe, ale druhý cíl, se kterým jsme do sezony šli, to znamená zabudovávat do sestavy vlastní hráče, se plnit dařilo. Lukáš Havel udělal v sezoně obrovský progres a hlavně na jaře předváděl velice slušné výkony. Nedělal větší chyby, naopak ještě dokázal na jaře dávat góly a rozhodovat zápasy. Je to pro nás příslib do budoucna. Totéž platí na Michala Řezáče, jenž se v létě vrátil z hostování z Vítkovic, kde nehrál, ale my na něj vsadili a on se na podzim odvděčil kvalitními výkony a dostal se i do jednadvacítky. Velká škoda byla, že se hned v prvním kole na jaře v Hradci zranil. Z hostování se vrátil Jindra Staněk z Třebíče, které spadly ze třetí ligy. Tady se dostal do brány a určitě nezklamal. O čemž svědčí, že také on se prosadil do jednadvacítky a my v ní na jaře měli včetně Haška tři hráče, což tady nikdy nebylo! Až do svého zranění výborné výkony odváděl i Wermke, další hráč, jenž na hostování tolik nehrál, ale tady se prosadil.

Nicméně nějaké okysličení by hráčský kádr asi potřeboval…
My chceme jít dál cestou dávat šanci mladým hráčům, kteří na sobě budou chtít dál pracovat. Pokud by měl přijít nějaký starší hráč, muselo by to tady na něm stát a od něj by se ti mladí měli něčemu naučit. Nemůže to být hráč na lavičku, to by nemělo smysl. Chceme budovat tým, který bude mít perspektivu. Tudíž přivádět takové hráče, jako jsou třeba Pešek, Čavoš či Mashike. Hostování tady skončili Hašek, Vondra a Puchel, skončí možná i někdo další. Kostru týmu samozřejmě chceme zachovat, ale pokud někdo odejde, za ně nějaké hráče vytipované máme. A byť to je v našich podmínkách hodně obtížné, tak věřím, že budeme mít podobně šťastnou ruku jako loni v létě.

Co vy osobně? I kolem vaší pozice byly různé spekulace, ale jak se zdá, ve své funkci byste měl působit i dál?
Já se připravuji na to, že bychom měli mužstvo vést dál. Je to otázka spíš pro vedení klubu, ale když jsme my k týmu přicházeli, cíle byly dlouhodobější a zaměřené i na přebudování mužstva. Byť na jaře, když jsme po podzimu byli tak vysoko, jsme o postup do ligy chtěli zabojovat. Že to nevyšlo je jiná věc, ale je třeba uznat, že postupující týmy, jak Opava, tak Příbram, měly kvalitnější a zkušenější hráče a postoupily právem. Pokud jde o mě, tak počítám, že bych měl 18. června s týmem zahájit letní přípravu.Se stejným realizačním týmem?
Jedna změna v něm bude, protože Petr Skála jde dělat do naší nové akademie sekretáře. Takže ke změně dojde na postu trenéra gólmanů (Skálu by mohl nahradit Petr Pižanowski, jenž skončil v Táborsku – pozn.).

Co na léto chystáte?
Příprava bude poměrně krátká, jen pět týdnů, navíc první liga začíná o týden dřív. Přesto máme dojednaná přípravná utkání i s ligovými mužstvy Plzní či Příbramí, prověří nás Linec. Čtrnáct dní před soutěží jedeme do na soustředění do Třeboně, kde se zaměříme spíš už na herní věci.

S jakým cílem do nové sezony půjdete?
O cílech bych v této chvíli ještě nerad mluvil. Záleží na tom, jaké budou odchody a jak se nám povede mužstvo doplnit. Máme hodně úzký kádr, v němž je momentálně patnáct hráčů, včetně dvou dorostenců Šplíchala a Pařízka, navíc oba ještě jsou ročník 2000. Dávat si konkrétní cíle je tudíž předčasné, v každém případě ale chceme mužstvo sestavit tak, aby ve druhé lize bylo konkurenceschopné a hráli jsme hodně nahoře. Chápu, že všichni by rádi viděli Dynamo v lize, to ale není jen věcí hráčů a nás trenérů. Chtít musí celý klub, město i celý region. Hrát první ligu není jednoduché, vždyť letos o záchranu bojovala třeba Mladá Boleslav, tedy klub s řadou fotbalistů zvučných jmen a s rozpočtem s tím naším nesrovnatelným. Uvidíme, jak se situace vyvine, ale dávat si teď cíle, je ještě předčasné.