Fotbalisté mají za sebou výborný rok, předseda František Bartuška proti takovému hodnocení nic nenamítá. „Výsledkově a bodově určitě. Abnormálně úspěšný. Nevím, jestli to je jen naší výkonností, nebo nízkou úrovní I. A třídy. To uvidíme v krajském přeboru,“ prohlašuje.


A – mužstvo sestoupilo z přeboru kraje v roce 2002. Pět sezon hrálo I. A třídu a vzpomínalo na časy, kdy se v Olešníku dokonce kopala divize: 4. místo zůstává pro klub historickým úspěchem.

Nejen áčko

Dobrý fotbalový rok v Olešníku podtrhlo béčko, které postupuje do III. třídy Českobudějovicka, a v okrese se nedala zahanbit ani mládež. „Žáci jsou první v okresním přeboru, na jaře se dařilo dorostu. Musíme vycházet z mládeže, aby se vždycky nějaký hráč uchytil v prvním mužstvu,“ chce Bartuška spoléhat na domácí zdroje, aby tým mužů byl do budoucna při doplňování kádru pokud možno soběstačný.


Z olešnické líhně v minulosti vyšel například David Lafata, nejslavnější odchovanec – a po svatbě také příbuzný šéfa oddílu. „Pro Olešník je to osobnost. Na turnaji kadetů předával ceny. Protože ještě trénuju dorost, vedl se mnou trénink – a pro kluky to určitě byl zážitek,“ říká předseda o Davidu Lafatovi, jenž je s mateřským klubem nadále v úzkém kontaktu a podporuje ho.

Sázka na Švece

Mistrovským tahem bylo před rokem angažování extýnského kouče Vladimíra Švece. Bartuška si může gratulovat. „Znám ho léta, protože jsme proti sobě hrávali – on za Vodňany, já za Olešník. Jeden čas byl náznak, že by mohl jít kopat k nám, s bráchou chodili na tréninky,“ vrací se do doby, kdy oba ještě obouvali kopačky. Po letech se sešli v jiných rolích a Olešník z jejich spolupráce hodně těží. „Hráči ho berou, jdou za ním,“ všiml si předseda, že trenér má autoritu. „Hodně nám pomohl návrat Zbyňka Rysa a Rosti Jílka z Rakouska,“ zmiňuje další důležitý moment.


Toho, kdo zavítá v Olešníku na stadion, možná na první pohled napadne, že klub nebude dělat v krajském přeboru ostudu. „Ale bylo by co zlepšovat, hlavně co se týká kabin a okolí,“ ujišťuje František Bartuška. „S paní starostkou jednáme alespoň o tom, že bychom nechali udělat nové střídačky,“ povídal v červnu, kdy se áčko vznášelo na vlně euforie a radosti z postupu do jihočeského přeboru.


Do soutěže přibudou dva týmy z okresu, kromě Olešníka ještě exdivizní Roudné, což v očích fanoušků jistě zvýší atraktivitu přeboru. V Olešníku se těší hlavně na derby s nedalekou Hlubokou. Kouč Švec zase nedočkavě vyhlíží zápasy se „svým“ Týnem – a dočká se hned v prvním kole! „S Hlubokou máme docela dobré vztahy, určitě to bude derby, jak má být. Doufám, že v duchu fair play,“ přeje si olešnický předseda, aby rivality na trávníku nebylo až příliš.


Svůj rezervní tým ZD svého času do soutěží vůbec nepřihlásil, protože neplnil úlohu, jakou si vedení představovalo. I dnes má Bartuška k rezervě výhrady. „Zatím nefungovala tak, jak by měla. Vycházela ze zkušeností, ale vůbec netrénovala, a kdyby ji nedoplňovali hráči z jedničky, což je účel, tak nevím, nevím,“ netají se rozpaky František Bartuška, jenž se podle svých slov znovuzaložení béčka bránil, ale nakonec svolil. „Zase to sklouzávalo k tomu, že netrénovali a jenom si chodili zahrát fotbal,“ říká káravě.

Opory zůstanou

Olešník po triumfu mužů nečekal na konec soutěže a s předstihem si zajistil služby klíčových opor v čele s kapitánem Zbyňkem Rysem. „Máme spolu velice dobré vztahy,“ podotýká předseda, když je řeč o největší hvězdě týmu, a připomíná, že jako teď Rys pomáhá Olešníku, tak i Olešník v minulosti pomohl Rysovi dostat se do většího fotbalu. „Když jsme ho kupovali ze Zlivi, takový talent, v jedenadvaceti letech stabilně nekopal! Kroutil jsem nad tím hlavou. Potvrdil, co v něm je, odsud se dostal až do třetí ligy a myslím, že kdyby mu někdy v devatenácti letech neujel vlak, tak měl i na víc,“ prohlašuje František Bartuška.


A kdo by mohl být dalším Rysem nebo Lafatou, který se jednou vydá do světa a bude dělat Olešníku dobré jméno? Předseda má jeden tip. „Malý Hezoučký!“ neváhá ani chvíli. „Když tu byl Karel Poborský, říkal, že takhle talentovaného malého kluka ještě neviděl. Chodí do první třídy, je malinký, ale hodně šikovný. Uvidíme,“ usmívá se František Bartuška při pohledu na olešnické naděje, které jednou na hřišti převezmou štafetu.