Jeden z nejlepších slovenských fotbalistů všech dob se jmenuje Szilárd Németh. Co ve fotbalovém v životě nasbíral, předává dál. „Už nehraju, trénuju,“ usmíval se kouč čtrnáctiletých nadějí bratislavského Slovanu, který dorazil na mezinárodní turnaj Magic cup 2017:

Obsadili jste třetí místo. Užili si vaši „chalani“ pobyt v Loučovicích, Vyšším Brodě a Dolním Dvořišti?

Samozřejmě. Je tu krásné prostředí. Krásné lesy…

Hrával jste dlouhé roky na Slovensku, setkával jste se s českými týmy, u Lipna jste teď byl poprvé?

Ano.

Nikdy jste tu nebyl na výletě, na soustředění?

Byl jsem v okolí Českých Budějovic, to ano, můj syn tu také hrával turnaje. Z auta to na jihu Čech znám, ale Lipno ne.

A co mu tedy říkáte?

Je tady klid, úžasně dobrý vzduch, hřiště byla perfektně připravená, vynikající jídlo, my byli spokojení.

A to už se dostáváme k turnaji, který se každý rok ještě před prázdninami hraje v Loučovicích, V. Brodě a D. Dvořišti. Pro fotbalisty je to sice netradiční prostředí, ale o to zajímavější…

…to je pravda. Všechno je tu mimo hlavní dění. Leží to tady stranou větších měst. Pořadatelé se o nás starali úžasně a zase se vrátím k hřištím, ta jsou ve výborném stavu.

A přímo k fotbalu, léto roku 2017 bylo pro Slovan Bratislava u Lipna bronzové, jak zápasy zhodnotíte?
Chtěli jsme vyhrát. Já osobně spokojený vůbec nejsem. Mužstvo mělo na tomto turnaji na víc. Škoda prohry v semifinále.

Prohráli jste s Trnavou…
…bylo to padesát na padesát. Kdybychom za stavu nula nula proměnili šance, dali jsme gól, možná bychom hráli finále. Ale výkony byly na turnaji v pořádku. Až na závěr.

Na závěr? Loučili jste se přece výhrou v utkání o bronz. Porazili jste Liberec 2:1…
…to sice ano, ale už toho na ty chlapce bylo hodně. Třetí den, pátý zápas, zklamání z prohry ze semifinále.

Jsou česká a slovenská škola v něčem jiné?
Školy jsou asi stejné, ale český fotbal je fyzičtější. Nechci kritizovat, ale překvapilo mě, že se Sparta, která přijel s o rok mladšími, nebo Liberec, postaví do 4-4-2 a přesouvají se a čekají na chybu soupeře.

To se vám nelíbí?
Myslím, že to je ve čtrnácti letech ještě brzy. Strašně brzy. Nejdřív musíme kluky učit, aby chtěli hrát fotbal, aby byli dobří jeden na jednoho, aby si na hřišti co nejvíc dovolili. Čím víc se budou blížit k mužskému fotbalu, tak tím bude fotbal víc o taktice, o fyzičce. Někteří mají třicet kilo, jiní padesát, jsou tu ve čtrnácti letech veliké fyzické rozdíly. Fotbalisté by měli v první řadě mít ze hry radost a za každou cenu by měli chtít fotbal hrát.

Fotbalista Szilárd Németh odstartoval kariéru ve Slovanu Bratislava, kde ho vedl trenér Anton Valovič. V roce 1997 se stal nejmladším hráčem Slovanu, který ve věku 19 let opustil klub. Šel do Sparty Praha, jejímž prezidentem byl tehdy slovenský podnikatel Július Rezeš (stejně jako klubu 1. FC Košice). Jeho přestup do Sparty byl na tu dobu rekordní, odstupné bylo 30 milionů Kč. Ve Spartě se neprosadil, během půlroku zde nedal ani gól. Slovenští majitelé klubu jej pak odeslali do 1. FC Košice.
V roce 2001 podepsal smlouvu s předním klubem anglické Premiership Middlesbrough FC, který trénoval Steve McLaren. Přestup vyšel na 7 milionů euro. V reprezentaci odehrál své první utkání, když mu bylo jen 19 let. V letech 1996 až 2006 v 59 utkáních vstřelil 22 branek, čímž držel až do června 2010 rekord v počtu vstřelených gólů za Slovensko.