Jedenáctý ročník jedinečného fotbalového projektu pořádaného v jižních Čechách zajišťuje kromě tradičního Českobudějovického klubu futsalu o.s. i Jihočeská fotbalová mládež z.s. „Partnery projektu jsou jako tradičně jihočeské společnosti Madeta, Šumavský pramen a Estian, všechny kategorie se uskuteční opět v Třeboni, všichni hráči budou ubytováni v hotelu Svět a trénovat budou po boku sparťanských dorosteneckých výběrů v areálu Hliník,“ předal shrnující informaci jeden z hlavních organizátorů Václav Hrabík. „Nejstarší kategorií je ročník 2008, ale protože ročník 2007 vytvořil v minulých letech skvělou partu, pozvali jsme hráče na Letní fotbalovou školu ještě jednou jako poděkování za všechny předchozí ročníky,“ hlásí po roce už zaběhnutou záležitost jejich trenér Josef Šácha z Regionální fotbalové akademie Jihočeského kraje a patron LFŠ David Lafata ihned kolegu doplňuje: „Jsme jihočeská Letní fotbalová škola a cíl, abychom hráčům a jejich rodičům z celé České i Slovenské republiky ukázali města a krásy jižních Čech stále plníme, neboť jsme opět ubytováni prakticky v centru Třeboně. Všechny kategorie od ročníku 2008 do ročníku 2012 jsou stále oddělené, čímž zachováváme stoprocentně jedinečnost naší fotbalové školy.“

Ročník 2007 vede jako hlavní trenér Josef Šácha, trenér Regionální fotbalové akademie Jihočeského kraje, ročník 2008 Martina Ryšavá ze Sparty Brno, u ročníku 2009 bude hlavním trenérem stejně jako loni Martin Mišovec, trenér Slavie Praha. U ročníku 2010 povede nejširší partu trenérů Tomáš Maruška a nejmenší ročníky má tréninkově na starosti David Lafata, který to už loni s nejmenšími skvěle zvládal. Na všech turnusech LFŠ bude trenérkou Martina Ryšavá, která bude mít kromě trénování na starost také zajištění organizace celé Letní fotbalové školy. „Jinak se zde ve čtyřech turnusech vystřídá celá řada výborných trenérů jak z ligových, tak i regionálních klubů, přičemž na jednoho trenéra může připadnout při každé tréninkové jednotce maximálně osm hráčů,“ chlubí se trenérským obsazením jeden ze zakladatelů LFŠ Václav Hrabík, ale také dodává, že letošní účast trenérů i hráčů je vzhledem k celosvětové pandemii Covid-19 daleko nižší.

„I přes menší účast a přísnější opatření bude program letní fotbalové školy jako každý rok velice pestrý,“ říká Hrabík. Hlavní náplň je sice stále zaměřena na dovednostní míčová cvičení z Manchesterské a Barcelonské fotbalové školy při použití aktuální a prověřené metodiky tréninku fotbalové školy Manchester United, ale důležité je vštípit hráčům správné návyky trénování, jak se o sebe a své tělo mají starat, od správného rozcvičení, aktivace kloubního spojení, kompenzačních cvičení až po zdravější návyky při stravování a dodržování dostatečného pitného režimu. „Veliký důraz je kladen v poslední době na posilování všech svalů především vlastní vahou těla,“ uvědomují si pořadatelé, kteří věří, že zajímavější formou bude pro hráče rozhodně tenisový či florbalový turnaj, plážový fotbal či volejbal.

Součástí je i výuka fotbalové němčiny a angličtiny. Už dávno ne novinkou, ale stále velkou atrakcí u mladších kategorií bude pro hráče tréninkový program školy Michaela Rummeniggeho. „Jde o fotbalové hřiště se spoustou tréninkových atrakcí. Zábavnou formou si tak hráči vyzkouší své technické dovednosti, snaží se míčem trefovat různé terče a formou hry se zdokonalují v kopací technice,“ popisuje jednu z fotbalových metod kempu Roman Havel. „Přesto se i nadále snažíme o dodržování všech šesti principů, které nás vždy v některém z nich odlišují od všech ostatních. Včetně toho nejdůležitějšího, zachování tréninkových jednotek vždy s jedním ročníkem,“ vysvětluje Václav Hrabík a ještě dodává: „Velmi nás těší neustále se zvyšující zájem fotbalové veřejnosti o projekt Letní fotbalové školy, především samotných hráčů. Ročníky 2008 a 2009 plně obsazené nebyly, ale v ročnících 2010 a 2011 zbývá od 19. července poslední volné místo a nejmladší turnus si také našlo od 23. července více než 25 nejmenších fotbalových benjamínků a těší i nás i trenérský zájem kolegů, na jednotlivé turnusy se přijíždějí podívat i další trenéři a na večerních trenérských seminářích si předávají pro dané kategorie obrovské zkušenosti.“

O motivaci hráčů na Letní fotbalové škole nouze rozhodně nebude. Z loňska si nejlepší hráči letos na jaře bohužel nezahráli, ale všichni věří, že si letošní účastníci na jaře 2021 opět zahrají za reprezentační výběry LFŠ a zúčastní se těžkých a skvěle obsazených turnajů v Německu s týmy Juventus Turín, Inter Milán, Glasgow Rangers, Manchester City, Real Zaragoza, RSC Anderlecht, PSV Eindhoven, Borussia Dortmund, 1.FC Köln, HJK Helsinky, PAOK Soluň či Besiktas Istanbul. Protože se hráčům z Letní fotbalové školy 2018 dařilo především herně i výsledkově (ročník 2007 byl první a ročník 2006 druhý) a letos byly turnaje zrušeny, pozvánky na tyto turnaje byly automaticky LFŠ o rok prodlouženy. K tomu Martina Ryšavá dodává: „Je to další zásada, kterou se od ostatních fotbalových škol a táborů od začátku odlišujeme. Chceme s hráči pracovat i po skončení Letní fotbalové školy a to nejen formou internetu, ale pro ty nejšikovnější alespoň jednou mezinárodní akcí ročně.“ Podrobnosti o fotbalovém programu přinášejí tyto webové stránky: www.letnifotbalovaskola.cz.