Slovenský gólman má přes své mládí za sebou i bohaté mezinárodní zkušenosti. Ani ne tak díky startům v reprezentaci, byť před dvěma roky si zachytal za slovenskou osmnáctku v mezistátním utkání s věkově stejně starým výběrem Česka, ale spíše ze svého několikaletého působení v zahraničních klubech v Anglii a Řecku.

Česko je tudíž vaší třetí zahraniční destinací – jak vůbec ke kontaktu s Českými Budějovicemi došlo?

Podobně jako v případě Martina Jurkemika jsem se do Budějovic dostal přes mého agenta pana Kovaroviče, jenž vlastně zkoušku v Budějovicích zařídil. Zná se jak s panem Kotrbou, tak panem Rogozem, a když se s nimi domluvil, tak mi zavolal, že Budějovice mají zájem o mladého brankáře. Tak jsem sem šel a uvidíme, jak to dopadne.

Věděl jste, že tady má Pavel Kučera silnou pozici a že i Zdeněk Křížek, jenž mu kryje záda, je už ostřílený gólman?

Jasně, že ano. Věděl jsem, že Kučera tadychytá už dlouho, že je tu jednička a že je to dobrý brankář. Já ale jsem mladý a chci se co nejrychleji dostat do brány. Chci se prosadit a zkusit si českou ligu.

Ač jste hodně mladý, máte už hodně zkušeností i s tím, jak to vypadá ve světě. Pokud se nemýlím, chytal jste i v anglickém Southamptonu?

Je to tak. Byl jsem v Anglii pět let, vlastně od svých patnácti let jsem tam odehrál celý dorost. Přesněji řečeno za mládežnickou akademii a za rezervu Southamptonu. Pak jsem šel na rok na Kypr, ale tam to nějak nevyšlo. Ani se mi tam nijak moc nelíbilo, raději chci zpátky do Evropy a odsud se dostat výš.

Nenarazil jste se v Anglii třeba taky na Pekharta?

Jistě, potkali jsme se. Taky Jan Šebek proti mě hrál za Chelsea. Je tam hodně Čechů.

Jak to vypadá, když kluk v patnácti letech, byť ze slovenské metropole, přijde v Anglii do ligového klubu?

Najednou jako bych se ocitl v úplně jiném světě. Ve srovnání s kluby ze Slovenska, ale jistě i z Česka, je to obrovský rozdíl. Hlavně v péči o hráče. Pro ně tam jsou vytvořené zcela jiné podmínky. A to i pro dorostence, anebo pro ty úplně maličké fotbalisty.

Rozdíl asi je v návštěvách…

Tak na dorost ani ne, tam chodili spíš jen rodiče a známí, ale na ligu chodilo na Southampton třicet tisíc lidí.

Jak se to vůbec přihodilo, že jste už v patnácti zamířil do Anglie?

Chytal jsem za slovenskou patnáctku přípravný zápas ve Walesu, vyhráli jsme tam 1:0 a ten zápas se mi docela vydařil. Tam si mě všiml skaut ze Southamptonu, pozval mě do Anglie na zkoušku a já už tam rovnou zůstal.

A co na Kypru?

Tam jsem šel do Limassolu, jenže hned po příchodu jsem se zranil. Chytal jsem první ligový zápas za muže a zranil jsem se. Klub mi pak zrušil smlouvu a já odešel pryč.

V Budějovicích jste pár dní, ale přece jen, jaké jsou vaše první dojmy?

Musím říct, že jsem velice příjemně překvapen. Ať z toho, jak profesionálně se tu pracuje s hráči, tak ale i celkově z naší kabiny. Z toho, jaké míče dostáváme na trénink, ale i z dalších věcí. Je to tady dobré, zatím moc dobré.

Těšíte se i na to, až se budete moci předvést i v nějakém zápase?

Samozřejmě. Na to se těším nejvíc.

Zmínil jste se, že byste se chtěl co nejrychleji tady dostat do brány. Pokud by vám Budějovice nabídly smlouvu, kývl byste?

Určitě. To je můj cíl.

A zůstal byste, i kdyby vám trenér řekl, že půjdete do ligy jako dvojka?

Jasně, že bych prozatím bral i pozici druhého gólmana. Jen na mně bude záležet, jakou pozici si vybuduji.

Kadula hrál na MS celý zápas

Čeští fotbalisté do 17 let na mistrovství světa v Mexiku po úvodní prohře s USA 0:3 porazili Nový Zéland 1:0 brankou sparťana Lukáše Juliše, když především v první půli soupeře jasně přehrávali.

Celý zápas na pravém kraji zálohy odehrál Jindřich Kadula z Dynama Č. Budějovice.

Výhrou se Češi vrátili do boje o postup, po nečekaném vítězství Uzbekistánu 2:1 nad týmem USA ale v naší skupině mají všechny čtyři celky po třech bodech, Češi ale nejhorší skóre. K jistotě postupu tudíž potřebují v závěrečném utkání v noci ze soboty na neděli zdolat Uzbekistán.

Česko – N. Zéland 1:0 (1:0) – Branka: 28. Juliš. Sestava ČR: Zima – Karafiát, Adamec, Lüftner, Štěrba – Kadula, Čermák (90.+5 Trávník), Salašovič, Strada (82. Nerad) – Juliš, Černý (59. Svoboda).