Krátce před tím, než začal se svými svěřenci přípravu na svou druhou sezonu v ČFL, odpovídal Jiří Lerch na dotazy Deníku jižní Čechy.

S jakými představami jste do své nové funkce před rokem šel?

Především bych chtěl zdůraznit, že to pro mne byla obrovská příležitost. Já věděl, do čeho jdu, všechny kluky jsem znal, a tak nebyl důvod k nějakým obavám. Přicházel jsem k mužstvu po několika úvodních kolech a myslím si, že jsme podzim zvládli. Venkovní zápasy se nám sice tak úplně dle našich představ nedařily, ale doma jsme si dokázali udržet velice solidní standard. Jaro už jsme odehráli s přehledem, a přestože tabulka byla hodně vyrovnaná, soutěž jsme zachránili už pět kol před koncem.

Přitom během sezony vedení klubu rozhodlo, že v béčku by kostra týmu měla být složena z hráčů do jednadvaceti let, kteří by v soutěži měli potvrdit, zda mají na první ligu. Ale jít do jarní části soutěže, kdy bývají zápasy náročnější než na jaře, jen se samými mladíky? Nebylo to tak trošku riskantní?

Vedení klubu po podzimu tuto cestu nastolilo a my to museli vzít na vědomí. V zimě skončili zkušení Svátek a Mašát, odešli i Dolejš či Nekvinda. Oslabení to tudíž bylo, na druhé straně se ale vrátil po vleklém zranění Michal Rakovan, jenž po celou jarní sezonu dokazoval, že na sobě chce pracovat, a stal se jednou z velkých opor mužstva. Díky svým výkonům ostatně byl přeřazen do přípravy áčka.

Přes zmíněné oslabení týmu jste ale na jaře neměli špatné výsledky. Spíše naopak, vždyť třeba na konci jste měli sedm zápasů bez porážky a čtyřikrát po sobě jste udrželi čisté konto. A hráli jste i pěkný fotbal!

To je pravda a těší nás to, je třeba ale vidět, že nám v určité fázi sezony také chodili pomáhat i kluci z áčka. Třeba Pavel Mezlík, jenž už má v lize něco odehráno. Pro náš mladý tým byl osobností, navíc těm mladým klukům jeho přítomnost na hřišti hodně pomohla. I proto jsme závěr sezony, nepočítám–li poslední dvě utkání, v nichž už prakticky hráli kluci z dorostu, odehráli ve velkém stylu.

Jednu dobu jste dokonce byli v tabulce šestí…

A kdybychom i ta poslední dvě kola hráli v kompletním složení, mohli jsme na tom šestém místě klidně i skončit!

A ze šestého místa Varnsdorf postupoval do II. ligy!

No vidíte… To je samozřejmě spíš úsměvná vidina, takové ambice my rozhodně neměli a nemáme. Skutečností ale je, že prostředek ČFL byl nesmírně vyrovnaný a že mít o tři body víc, skončili by〜chom hodně nahoře. Nicméně já jsem s tou naší bilancí, to znamená dvanáct výher, deset remíz a dvanáct proher a aktivní skóre 49:47 spokojen. A nejen s umístěním, stejně tak – a to především! – i s přístupem hráčů. Naší nejlepší vizitkou je, že pět kluků šlo do přípravy s áčkem.

Vychovávat hráče pro áčko, to je určitě jeden z vašich hlavních úkolů?

Přesně tak. To je přímo náš hlavní úkol. Aby se kluci na ligu připravili, aby v ní měli perspektivu, kvůli tomu juniorka je. Mohu jen znovu opakovat, že těch pět kluků v přípravě áčka mě moc těší. A věřím, že aspoň dva se uchytí.

Kluci z áčka většinou tvrdili, že chodili za béčko hrát docela rádi. Třeba Zdeněk Křížek se tím nijak netajil. Mysleli to dle vás upřímně?

Já myslím, že ano. Jak už jsem říkal, všechny jsem je znal, vždyť jsem pomalu dva roky s Pavlem Tobiášem u áčka působil. Kluci mě taky znají z doby, kdy jsem sám, ještě hrával. A pokud jde o Křížka, ten se v lize do brány nedostal, takže byl rád, že si může zachytat v ČFL. Navíc jsme měli v juniorce dobrou partu, a že kluci áčka za nás hráli rádi, dokazovali i svými výkony na hřišti.

Zmínil jste omlazení týmu, přesto jste asi byl rád, když se vrátil na hřiště Peroutka, nebo když si šel zahrát i Homoláč?

Samozřejmě, že ano. Třetí liga je hrozně těžká soutěž, a když juniorka přijede do Písku či Sezimáku, kde hraje řada zkušených hráčů, není to pro ty mladé kluky jednoduché. Je tudíž hodně důležité, když vedle sebe mají někoho zkušeného. Třeba Novák šel hodně nahoru i díky Homoláčovi.

Pět kluků odešlo do áčka, kdo přijde za ně?

Doplnili jsme kádr o kluky, kteří skončili v dorostu. Jmenovitě Holub, Pösinger, Svoboda, Vokatý, Jan Novák, Repa a Král. Ti všichni už prakticky poslední dvě kola za nás hráli. Jsou to šikovní hráči, a když budou na sobě pracovat, mají šanci se prosadit.

Viděl jsem tu taky Dobala…

V Čáslavi mu skončilo hostování. Já jsem rád, že ho tu mám, už má něco za sebou. Zda tu ale zůstane, je otázka spíš pro vedení klubu.

S jakým přáním do nového ročniku třetí ligy půjdete?

Pokud možno obstát neméně dobře jako v minulé sezoně. Dávat si nějaké speciální cíle ale je možná předčasné, protože údajně ligová béčka mají od sezony 2011/12 hrát svou vlastní soutěž. Ale teprve uvidíme, jak to bude.

St. Florian – Dynamo ČB 0:2 (0:1)

Ve středečním večerním přípravném utkání vyhráli fotbalisté prvoligového Dynama ve St. Florianu nad místním týmem rakouské III. ligy 2:0 (1:0), když góly dali Mezlík (31.)a Kaňák (78.).

Sestava Dynama: Kučera – Laštovka, Horejš, Žižka, Koutný – Rakovan, Benát, Černák, Jasanský – Pecka, Mezlík, II. půle: Křížek – Leština, Novák, Jarabica, Šíma – Sajtl, Riegel, Benát, Jasanský – Kaňák, Sedláček.