VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvalitního brankáře dělá ze sedmdesáti procent hlava

České Budějovice - „Chci, aby brankáři uměli kopat oběma nohama,“ říká Petr Skála, trenér gólmanů Dynama.

29.4.2009
SDÍLEJ:

Petr Skála se v českobudějovickém Dynamu věnuje brankářům.Foto: DENÍK/Kamil Jáša

Petr Skála se v klubu SK Dynamo České Budějovice věnuje gólmanům. Sám býval výborný brankář, který určitě má svým nástupcům o čem povídat.

Petr Skála

Narozen: 13.8. 1959
Civilní vzdělání: VŠ zemědělská – obor mechanizátor.
Rodina: manželka Eva, děti: syn Jakub (24 – fotbalový brankář, chytá ve Strakonicích, dokončuje VŠ zemědělskou ), dcera Barbora (19 – hraje florbal, letos maturuje v Gymnáziu olympijských nadějí v Českých Budějovicích).

Trénujete různé věkové skupiny. Co podle vás brankář na počátku kariéry potřebuje ze všeho nejvíc?
Obratnost a koordinaci. To je gró toho, co s brankáři děláme. Máme pro to i speciální cvičení. Jde o postřehové krátké cviky, které nejsou o fyzické zdatnosti, ale o maximální rychlosti. Koordinace je důležitá, samozřejmě je třeba rozlišovat podle věkových kategorií.

Co podle vás musí mít v sobě každý správný gólman? Musí být třeba odolný vůči strachu?
Bát se nesmí, to je samozřejmé. Jeho pozice je strašně specifická. On je v brance sám, nemá možnost, aby svoji chybu napravil tím, že bude běhat po hřišti. Odolnost je pro něj důležitá.

V českobudějovickém Dynamu se brankářům věnujete speciálně?
Jinak to nejde. Gólmani bývají sami, často jsou odkázáni právě jen na sebe. Brankář je ve fotbale samostatnou jednotkou. Každé pondělí zajišťujeme brankářské tréninky. Nejprve mladší kategorie, pak dorostenci. Vúterý a ve středu mají brankáři rozcvičení, speciální přípravu.
Říká se, že výkon hráče je víc než z poloviny ovlivněn myšlením. Je pro brankáře důležité sebevědomí?
Určitě. I k tomu směřují speciální cvičení.

Drží brankáři při sobě?
Doufám, že ano. V klubu jsme parta. Platí to od nejmenších až po áčko. S áčkem třeba chodili na trénink i dorostenci. Kluci se mezi sebou znají, myslím, že spolu i víc kamarádí. Berou i prvního gólmana, kterým je Kučera. Když přijdou Varyš, který je teď v juniorce, Vlk, Hulík nebo další, jsou s Kučerou a Křížkem v kontaktu. Není s tím žádný problém.

Zdá se mi, že speciální trénink pro gólmany hráče i baví…
…jsem toho názoru, že fotbalový trénink má taky trochu fungovat jako relax. Děláme i odpočinkové věci. Ptám se gólmanů, jak hráli zápas, zda mají pocit, že vyloženě nějaké utkání zkazili. Docela je zajímavé si nejdřív kluky vyslechnout, pak poslouchám trenéry.

V této věkové skupině (11–15), která se s vámi právě připravuje, jsou obrovské výškové rozdíly. Platí pořád, že kvalitní gólman na nejvyšší úrovni musí dorůst do pořádné výšky?
Otázkou je, co považujeme za pořádnou výšku. V Portugalsku a Španělsku chytají brankáři, kteří mají kolem sto osmdesáti centimetrů. A jsou to borci. Špičkoví brankáři. Výška se ale samozřejmě preferuje. Mluvíme–li o této věkové kategorii, tak tady se všechno strašně mění. Maruška třeba marodil, vrátil se do tréninku a já se až divil, jak vyrostl. Rozdíly, jsou teď veliké, ale v dorostu se to srovnává. Třeba ten, který je tady nejmenší, je velmi dobře pohybově nadaný.

Musí umět brankář hrát dobře nohama? Je to podmínka?
Chci, aby kluci uměli dobře oběma nohama. Já už se to nikdy nenaučil, nikdo mě k tomu nenutil. Tehdy jsem to vůbec nepotřeboval. Nikdo po mně nechtěl, abych kopal bekovky nebo abych hrál víc nohama. Dneska je špičkovým brankářům jedno, jestli kopnou pravou nebo levou. Gólman musí umět číst hru, aby vykopl bekovku, aby dobře přihrál, přenesl hru. To jsou důležité momenty. Teď o víkendu dal náš brankář Vokatý v kategorii U17 gól v Praze na Slavii.

To byla ta pověstná trefa z trestného kopu z pětašedesáti metrů, o které se po víkendu hodně mluvilo?
Ano. Je jasné, že tento gól musel padnout po určité chybě, ale náš brankář dal prostě gól. To je nejdůležitější.

Špičkou ledovce mezi gólmany v Jihočeském kraji je Pavel Kučera (měří 191 cm). Dobrý fotbalista, že?
Zcela jistě. Při porovnání s brankáři v České republice patří Kučera určitě mezi absolutní špičku.

Co považujete za jeho velkou přednost? V čem je nejlepší?
V postřehových věcech. Třeba v práci nohou. V chytání z místa. Dokáže i dobře vyběhnout, má v brance výborné postavení. Pavel Kučera je opravdu v české lize velice kvalitní brankář.

Musí být prvotřídní gólman i výrazným šéfem obrany? Musí hlasitě dirigovat spoluhráče?
To mu jako trenér můžu říkat, ale to se nedá nařídit. To musí být v hráči od narození.

Ve vás tato vlastnost byla?
Ve dvaceti letech jsem byl schopen se zhádat s pětatřicetiletým fotbalistou. A to mohli být třeba bývalí reprezentanti! Kolikrát jsme se neshodli s Jarkovským, Svobodou, Králíčkem nebo Mastníkem. Dokonce s tátou Tomáše Rosického jsme se na tréninku málem poprali. Hrál se mnou v Xaverově. Pak jsme se tomu společně zasmáli. Zdravou agresivitu prostě musí mít dobrý brankář v sobě. A neplatí to jen o gólmanech. Hráč musí být osobnost.

Může se stát, že brankář svůj tým hlasitě diriguje, ale spoluhráči ho nevnímají, neberou…
Je to právě o osobnosti. Může se klidně stát, že brankář udělá chybu, přitom křičí na spoluhráče, ti mu řeknou, aby mlčel. To je riziko. Ale gólman musí být natolik silný, že i za tuto cenu si dovolí svůj tým dirigovat. Tvrdím, že brankáře dělá ze sedmdesáti procent hlava.

Když se setkáte, vzpomínáte dodnes s bývalými spoluhráči na běh nejen fotbalového života?
No jistě. Třeba právě s Rosickým jsme se setkali před dvěma lety, když my hráli na Slavii. Slyšel mě, jak křičím, přišel za mnou a říkal: „Musel jsem tě přijít pozdravit.“

Fotbalová vizitka Petra Skály

Kariéra: Třeboň, Igla ČB, Xaverov (5 let), Dukla Praha (1), Dynamo ČB (4), Strakonice (1), Dynamo ČB (znovu postup do I. ligy), Cheb (2 roky – postup do I. ligy), Rakousko (3 roky v 1. Landeslize).
Spoluhráči: „Měl jsem štěstí na skvělé fotbalisty. V Dukle se mnou hráli Láďa Vízek, Standa Pelc, Honza Fiala, Petr Rada, trénoval mě Ivo Viktor. V Xaverově byli kluci, kteří taky hrávali ligu výborně. Třeba Jarkovský, Petr Herda, Jebavý, Rudla Svoboda. V Xaverově mě trénoval Václav Pavlis. V Chebu byli Jarda Navrátil, Jožka Weber, Aleš Nešický. Na výborné fotbalisty jsem měl v kariéře opravdu štěstí. Při studiích profilicence se mnou byli Zdeněk Hruška, Jarda Netolička, Franta Straka, Jula Bielik, Míra Jirkal nebo Zdeněk Procházka.“
Fotbalové vzdělání: UEFA profilicence (nejvyšší možné v ČR).

Autor: Kamil Jáša

29.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 22 250 Kč

Úředníci v oblasti daní služební místo č. 220343 - rada/odborný rada v Oddělení daňového procesu. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22250 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Služba zahrnuje zejména: , -koordinace a metodické usměrňování rozhodujících směrů výkonu správy daní, poplatků nebo jiných obdobných peněžitých plnění, zahrnující stanovení jednotných pravidel pro uplatňování pravomoci správců daně,, -přípravu rozhodnutí vydávaných finančním úřadem v daňovém a správním řízení,, -zpracování stanovisek k opravným prostředkům proti rozhodnutí finančního úřadu,, -zastupování finančního úřadu před soudem., , Posuzovány budou žádosti podané ve lhůtě do 16. dubna 2018, tj. v této lhůtě zaslané služebnímu orgánu prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu služebního úřadu Finanční úřad pro Jihočeský kraj, Mánesova 1803/3a, České Budějovice, PSČ 371 87, nebo osobně podané na podatelnu služebního úřadu na výše uvedené adrese. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem na elektronickou adresu služebního úřadu podatelna2200@fs.mfcr.cz nebo prostřednictvím veřejné datové sítě do datové schránky ID scdnz6b., Více informací a žádost včetně požadovaných příloh ke stažení na:, http://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/nabidka-zamestnani/app/detail/4157811. Pracoviště: Finanční úřad pro jihočeský kraj, Mánesova, č.p. 1803, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Marie Tichá, +420 387 722 289.

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 15 000 Kč

Pomocní kuchaři POMOCNÁ KUCHAŘKA - STUDENÁ KUCHYNĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: k platu bonusy, vhodné i jako brigáda např. pro důchodce, vyuč.v oboru není podm, pr.doba PO-PA 4.30-13:00 hod.,SO+NE volné. Pracoviště: Laprod a.k., s.r.o. - lahůdky, Husova tř., č.p. 498, 370 05 České Budějovice 5. Informace: Kozel, +420 604 820 669.

Služby - Služby Pracovníci pro ruční mytí vozidel, oken, 12 200 Kč

Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků OBSLUHA MYCÍ LINKY, ÚDRŽBÁŘ ČERPACÍ STANICE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Mzda bude ujednána při osobním jednání. Čerpací stanice Robin Oil na Máji u Cinestaru., Komunikace se zákazníky, příjemné vystupování, určitá zručnost, chruť do práce.. Pracoviště: Ing. pavel mikeš - čerpací stanice robin oil, M. Horákové, č.p. 1432, 370 05 České Budějovice 5. Informace: Kontakt, +420 724 980 559.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 20 700 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením VŠEOBECNÁ SESTRA S OSVĚDČENÍM. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadované vzdělání: dle zákona 96/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů, Mzdové podmínky: po zapracování až 20 700 Kč, Náplň práce: poskytování ošetřovatelské péče v domácím prostředí, Požadujeme: , Odborná způsobilost k výkonu povolání všeobecné sestry bez odborného dohledu dle zákona 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních), ve znění pozdějších předpisů, Minimální praxe u lůžka 2 roky, Zdravotní způsobilost, bezúhonnost, Praktické a samostatné myšlení, Komunikativnost, trpělivost, empatii, Práce na PC, Řidičský průkaz skupiny B, Nabízíme:, Pružnou pracovní dobu, Podporu dalšího vzdělávání, Týden dovolené navíc, Služební telefon, Služební automobil, Zájemci, zašlete prosím svůj strukturovaný životopis s motivačním dopisem do 31. 3. 2018 na e-mail sarka.jarolimkova@mchcb.cz, tel.: 733 755 953.. Pracoviště: Městská charita české budějovice, Žižkova tř., č.p. 309, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Šárka Jarolímková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Budějovičtí vyprovodili zimu, která se drží zuby nehty a přivítali jaro.
38

OBRAZEM: Letošní zimě dali Budějovičtí vale

Požár rodinného domu v Čimelicích.
9

V Čimelicích při požáru rodinného domu uhořely dvě osoby

Příjezd Rudé svině, pálení Morany a otevírání Odry v psím počasí: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. března 2018.

V Bernarticích chtějí ukáznit řidiče

Bernartice - Dlouhodobým problémem v Táborské ulici na průtahu Bernarticemi je hustá doprava, ale především neukáznění řidiči.

Čekejme zataženo a teploty pod nulou

Jižní Čechy - V pondělí bude v kraji zataženo až oblačno, místy přechodně i polojasno.

V nové pohádce Z pekla do pekla čerti k smíchu rozhodně nebudou

Český Krumlov - Výpravnou pohádku o tom, že cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly, natáčí na jihu Čech mladý režisér Daniel Habrda.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT