Jihočeši tak poprvé od října konečně v lize vyhráli a udělali hodně důležitý krok k ligové záchraně.

Hosté, pro něž měl zápas na jihu Čech být tím pověstným stéblem, kterého se tonoucí chytá, se před zápasem nijak netajili tím, že by se nechtěli z Českých Budějovic vracet domů s prázdnou. „Zápasy v Českých Budějovicích a potom doma s Hradcem ukážou, zda ještě máme reálné naděje na záchranu,“ dal se v tisku slyšet gólman Michal Vorel.

A Ústí začalo nebojácně a hned v první minutě musel Kučera vyrážet Jindráčkovu jedovku na roh. V těch byli hosté v úvodu pilnější – do 7. minuty kopali tři, zatímco Dynamo ani jeden.

Přesto už od 4. minuty mohli Jihočeši vést 1:0, to by však po Laštovkově přihrávce musel mít Ondrášek z deseti metrů o pár decimetrů přesnější mušku: projektil z jeho kopačky jen lízl břevno Vorlovy brány.

V době, kdy se hráči Dynama nadechovali ke stálejšímu náporu, odstoupil po nepříjemné srážce se zraněním na hlavě bojovník Stráský, kterého nahradil Hudson.

Domácí bojovali dál a ve 27. minutě se dočkali: po Benátově rohu (prvním, který Jihočeši v zápase kopali) obrana Ústí sice míč před hlavičkujícím Ondráškem odvrátila za vápno, jenže přímo k nabíhajícímu Nitrianskému a proti jeho pohotové ráně k tyči nemělVorel nárok – 1:0!

„Těch prvních šestadvacet minut jsme hráli docela slušný fotbal, po prvním gólu ale dostali vítr do plachet domácí,“ stýskal si ústecký kouč Svatupluk Habanec.

Ve 38. min. se do další slibné příležitosti dostal Ondrášek, trefil ale jen gólmana Vorla.

Krátce před půlí zahrozili i hosté, když Jindráček potáhl míč podél vápna a z dvaceti metrů ostře vypálil, Kučerovu branku však těsně minul.

A tak vzápětí podruhé udeřili domácí!

V poslední minutě první půle Laštovka vyslal do brejku Mezlíka, po jehož přihrávce sice Ondráška v čisté šanci ukázkovým hokejovým rozštěpem Vorel výborně vychytal, po následném Benátově rohu ale znovu Ondrášek míč přece jen na druhý pokus do sítě poslal – 2:0.

Budějovický kanonýr málem přidal v nástupu do druhé půle třetí gól, po centru Vulina ale hlavičkoval vedle tyče.

Ještě daleko větší šanci mu připravil v 56. minutě Hudson, jenž mu balon jako na stříbrném tácu naservíroval na malé vápno, Ondrášek však míč netrefil.

Čtyři minuty nato naopak Ondrášek podobný balon nasměroval od brankové čáry zpět pod sebe nabíhajícímu Nitrianskému, ani on bránu hostí ale zblízka netrefil.

Domácí v této fázi utkání měli hru pevně ve své moci. Měli i další šance. Jako třeba v 70. minutě, kdy vybojoval míč ve středu hřiště Čirkin a uvolnil Mezlíka, ten ale zprava Vorla v bráně Ústí nepropálil.

Což byla škoda, protože za stavu 2:0 zápas ještě rozhodnut nebyl. I hosté dobře věděli, že jediná povedená akce, zakončená gólem, by je znovu do zápasu vrátila. Naštěstí pro Jihočechy ligový nováček v neděli na jihu Čech pověst ofenzivně laděného a hodně nebezpečného mužstva nepotvrdil a Dynamu jeho roli značně ulehčil.

Po osmi zápasech Jihočeši konečně vyhráli – a ta výhra přišla opravdu v pravý čas…

„Zachráněni nejsme, hodně důležitý krok k záchraně jsme ale udělali,“ zhluboka si oddechl kouč Jaroslav Šilhavý.

Č. Budějovice – Ústí nad Labem 2:0 (2:0)

Branky: 27. Nitrianský, 45. Ondrášek. ŽK: Ondrášek – Stožický, Dreksa, Doležal, Vrtělka. Diváci: 2330. Rozhodčí: Adam – Handlíř, Szarowski.

Dynamo: Kučera – Laštovka, Lengyel, Žižka, Vulin – Nitrianský, Čirkin, Benát (87. Černák), Mezlík (76. Otepka) – Stráský (20. Hudson), Ondrášek.

Ústí: Vorel – Dreksa, Polák (23. Doležal), Valenta, Dvořák – Jindráček, Veverka (64. Holek), Vrtělka, Martykán, Stožický – Krbeček (82. Volek).