Zápas, který ve čtvrtek končil až po zkrácené uzávěrce pátečního vydání našeho listu, byl v Písku součástí dvoutýdenního soustředění, které budějovičtí fotbalisté ve městě nad Otavou včera zakončili. „I dopoledne před zápasem měli hráči tvrdý trénink,“ poznamenal trenér Jiří Kotrba.

Ve St. Florianu dle informací Deníku bydlí majitel firmy AVE, která patří mezi partnery Dynama k těm nejvýznamnějším, a tak už loni obě mužstva spolu hrála. Třetiligoví Rakušané byli pro Dynamo lehkým soustem, v této fázi sezony ale i docela vhodným soupeřem. „Hrají příkladně fair play, ale jsou i fotbaloví. I proto s nimi rádi hrajeme,“ vyzdvihl nový trenér Dynama.

„Každý z hráčů si zahraje pětačtyřicet minut,“ už předem dal zkušený kouč najevo, že zápas spíše než ostrým testem bude druhou fází tréninkového dne. A slovo dodržel, každý poločas odehrála zcela jiná jedenáctka.

V první půli nastoupili Jihočeši jak s novými adepty na post v mužstvu, tak i s těmi, kteří po zranění usilují o návrat do základu. Sehranost této sestavě tudíž chyběla, zato chuť do hry ne. Hned v úvodu se do dvou příležitostí dostal hbitý Jelovac, na Höbertha v bráně hostí ale nevyzrál. To se povedlo už v 8. min. Kaňákovi, jenž po rohu Rakovana pohotovou střelou nedal gólmanu hostí šanci zasáhnout. Deset minut nato Benát ukázal, že trestné kopy zahrávat nezapomněl, míč po jeho střele pravou tyčku minul jen o centimetry. Těsně vedle pálili zpoza vápna i Jasanský a poté zblízka hlavou i Horejš.

Ve druhé půli Dynamo nastoupilo v „ligovém“ složení, a pokud do půle ještě Rakoušané drželi krok, po přestávce už favorit měl hru ve své moci. „Druhá parta to měla lehčí,“ usoudil Kotrba, jenž si byl vědom, že zatímco Florian střídal jen málo, on měnil všech deset hráčů v poli. „Ta první skupina Rakušany uhnala, takže ve druhé půli už to byla jen otázka skóre a proměňování šancí,“ připomněl Kotrba, že že jeho svěřenci po změně stran vedle tří gólů ještě spoustu příležitostí nevyužili. „Zřejmě i proto, že hráči jsou v této fázi přípravy hodně unaveni,“ upozornil Kotrba, že jeho hráči už druhý týden v Písku zařezávají na soustředění.

Hned v začátku druhé půle Stráský po Sandrově akci dal na 2:0, v 71. min. Čirkin hlavou po Otepkově rohu přidal třetí gól a v poslední minutě Ondrášek zakončil sólo z poloviny hřiště na 4:0.

V dobrém světle se představil Brazilec Sandro, jenž vedle ideální nahrávky na Stráského gól zaujal vedením míče i kopací technikou. Třeba jeho dvě střely z voleje po centrech Petráně a Otepky byly lahůdkové. „Že Sandro kopat umí, jsme věděli,“ konstatoval trenér Dynama a doplnil, že brazilský záložník, jenž po svém působení ve známém brazilského klubu Vasco de Gama hrál dva roky rakouskou ligu, bohužel poté co jeho tehdejší tým Austria Kärnten se dostal do krize a neměl licenci, sedm měsíců stál. „Nejde o to, že by mu chyběla kondice, ale ta herní absence je samozřejmě znát,“ připustil Kotrba.

Z testovaných hráčů, kteří se představili na hřišti v první půli, chyběl jen plzeňský Jan Halama, jenž minulou sezonu hostoval v Jihlavě. „My máme, v uvozovkách řečeno, fakt štěstí – na tréninku jsme oddělali Hudsona a asi po třiceti minutách teď i Halamu,“ vrtěl hlavou Kotrba. „,Doufám, že už v tom dál pokračovat nebudeme,“ pousmál se.

Halama měl smůlu. „Jak se otáčel, ruplo mu v kolenu. Už je ale po artroskopickém zákroku menisku, což dříve byla tragédie, ale teď je to, jako když se trhá zub,“ s úsměvem dodal Kotrba, dle něhož by Halama po čtrnácti dnech měl znovu začít trénovat.

Rakušané sice byli po většinu času pod tlakem, snažili se ale hrát i dopředu. Především Thomas Zemann (měl na zádech desítku), jenž do týmu v létě přišel z ligového Lince, byl nebezpečný. V první půli byl dvakrát sám před Perneckým, mladý gólman, jenž je v Dynamu na zkoušce, ale byl pozorný. V 73. minutě mu po Ortnerově ráně pomohla tyč, minutu nato trefil dělovkou břevno i budějovický Pec­ka.

Trenér Dynama po čtvrteční přípravě se St. Florianem odpovídal i na dotaz, kam se vytratil Pavel Mezlík. „Celý rok jsme mu nabízeli novou smlouvu, ještě o trošku lepší, než měl. Chtěl ale výrazně lepší. Zkoušel to v Prešově, tam se mu nelíbilo. Ani v Ružomberoku ne. Musí si sám uvědomit, co chce. My mu dveře nezavíráme, v tuto chvíli mu ale podmínky, které tady měl, výrazně zlepšovat nebudeme,“ podtrhl Kotrba a dodal: „Když před třemi čtyřmi roky neprodloužil Plocek, nedělali jsme mu potíže a nebudeme je dělat ani teď nikomu jinému. Ani nikoho z kádru nebudeme vyřazovat, sezonu jsme dohráli tenkrát s Plockem, i teď s Mezlíkem. Ale fotbal na Dynamu bude jak s těmito hráč, tak bez nich. Stejně jako třeba beze mne,“ pokrčil budějovický kouč rameny.

Dalším testem pro fotbalisty Dynama bude v úterý 7. července účast na tradičním turnaji v N. Včelnici, kde na Kotrbovy svěřence čekají zápasy s Libercem a Slavií.

Č. Budějovice – St. Florian 4:0 (1:0)

Branky: 8. Kaňák, 49. Stráský, 71. Čirkin, 90. Ondrášek. Bez karet. Diváci: 100. Rozhodčí: Jech – Urban, Řezáč.

Dynamo Č. Budějovice: Pernecký – Uvíra (46. Nitrianský), Horejš (46. Novák), Bakala (46. Lengyel), Jurkemik (46. Pecka) – Fr. Němec (46.Petráň), Benát (46. Čirkin), Rakovan (46. Otepka), Jasanský (46. Sandro) – Kaňák (46. Stráský), Jelovac (46. Ondrášek).