Dějiny totiž v roce 1998 přepisoval televizní moderátor, když v Naganu vítal olympijské zlato českých hokejistů.

Jenže co dělat, když podobným zápisem do historie pro fotbal v táborském regionu je i titul druholigového půlmistra, který po vydřeném vítězství 1:0 nad žižkovskou Viktorií svěřenci trenéra Romana Nádvorníka senzačně získali.

„Jsme první, a to jsme chtěli, to jsme si všichni přáli. Mně se tudíž zápas hodnotí hodně dobře," netajil se po vítězném utkání svou spokojeností trenér FC MAS Táborsko.

Nadšeni ze Soukeníku odcházeli i domácí diváci, jichž se v ochozech sešlo více než tisíc. Což je nejvíc v letošní sezoně. „My jsme ze všech nejlepší, chuligáni táborští," dal se slyšet táborský kotel, který po celé utkání své hochy hnal neúnavně dopředu. Možná, že ti „chuligáni" chválili sami sebe, ostatně během zápasu se žádných výstřelků nedopustili, rozhodně chvála těch nejlepších ale seděla i na hráče v modrobílých dresech.

Fanoušky ocenil i domácí trenér: „Chci také poděkovat divákům, kteří už podruhé za sebou přišli v hojném počtu a vytvořili hráčům pěknou kulisu," vyzdvihl Nádvorník.

Byť boj o body v kvalitním a dramatickém klání trval až do posledních vteřin, jediný gól padl už v 8. min. kdy si na Kočího uličku naběhl Sladký a posunul míč z první pod sebe na Javorka, jenž s přehledem skóroval – 1:0.

Byla to překrásná akce na jeden dotek, jako vystřižená z učebnice moderního fotbalu!

A co na to trenéři? „Vstoupili jsme do zápasu dobře, připravili si dvě tři dobré šance a z jedné z nich dali po nádherné akci i branku," očividně se snažil držet při hodnocení klíčového momentu zápasu při zemi domácí kouč Roman Nádvorník. „Soupeř dal gól, my ne," krčil rameny žižkovský lodivod Jindřich Trpišovský a dodal, že gól, který domácí dali, byl krásný a po pěkné akci, nicméně že padl po chybě jeho svěřenců v obraně. „Rychle jsme se vrátili do zápasu a vytvořili si ještě do přestávky tři čtyři šance, jenže v nich nás buď vychytal skvělý Toma, nebo jsme neuspěli vinou našeho neumění," posteskl si.

Dá se říci, že žižkovský trenér v zásadě příčiny nezdaru svého týmu vystihl. Viktorka totiž na Soukeníku hrála skutečně výborně. Rychle, nápaditě, kombinačně. A měla i gólové možnosti: ve 12. min. Marešovu pumelici zpoza vápna Toma neudržel a z následné dorážky trefil Sivrič zblízka tyč prázdné brány, v 19. min. Sivrič sám před Tomou minul jen o chloupek vzdálenější tyč, minutu nato Voltr z malého vápna poslal míč jen do Tomovy náruče, ve 39. minutě Sivrič sklepl míč pod sebe na Voltra, jeho dělovku Toma ale bravurně vyboxoval. „Jako ve většině zápasů nás Toma opět podržel a ukázal, že byl zcela právem vyhlášen za nejlepšího hráče II. ligy za minulý měsíc," vyzdvihl Nádvorník.

Nicméně přes všechny zmíněné velké šance, které si hráči Viktorky do půle připravili, mohli ke konci poločasu přidat uklidňující druhý gól Jihočeši. Devět minut před půlí totiž po Šimákově rohu odvrátil míč od brány Podrazký rukou, z nařízené penalty ale Šimák hostující branku vysoko překopl… „Soupeř nám daroval penaltu, tu jsme bohužel neproměnili," zalitoval trenér Táborska, víc ale selhání klíčového muže svého týmu neřešil (z novinářských míst se zdálo, že Šimák v rozhodující chvíli trošku podklouzl).

Už v první půli se bylo na Soukeníku nač dívat, v té druhé drama ještě gradovalo.

V zahazování velkých šancí pokračovali hosté (v 66. min. Voltr běžel sám na bránu, Toma jeho ránu hokejovým rozštěpem vykopl, minutu znovu Voltr po Škodově centru z malého vápna pálil k tyči, Toma konečky prstů vyškrábl na roh, v 77. min. Sivrič proháčkoval přes vápno do ideální pozice, Toma ale byl v sobotu neprůstřelný). „Ve druhé půli jsme chtěli přidat, hrát hodně nahoře a domácí zatlačit. Což se nám sice povedlo, nic jsme z toho ale nevytěžili," kabonil se Jindřich Trpišovský.

„Žižkov nás v jistých fázích utkání přitlačil, my ale věděli, že nás čeká velmi silný, ofenzivně hrající soupeř," uznal trenér Roman Nádvorník, zároveň však dodal, že jeho svěřenci ani po půli nehráli druhé housle. „Hrál se tady velmi dobrý fotbal nahoru dolů. My chodili do šancí z brejků, které hosty dostávaly do velkých problémů," připomněl trenér Táborska, že hráči Viktorky se vykartovali právě v situacích, kdy brejky domácích zastavovali jen za cenu žlutých a ve dvou případech dokonce i červených karet. Žižkov tudíž dohrával jen v devíti…

Což samozřejmě kouče Pražanů notně rozmrzelo: „Nejen, že jsme tu prohráli, ale navíc jsme přišli o čtyři vykartované hráče, kteří nám teď doma proti Budějovicím budou chybět," zmínil vyloučení obou stoperů a to, že dle jeho počtů další dva hráči dostali čtvrtou žlutou kartu. „Soupeři gratuluji jak k vítězství, tak i k prvnímu místu. I my ale přispěli k tomu, že se hrálo nadprůměrné druholigové utkání," uzavřel Jindřich Trpišovský.

„My máme v tuto chvíli jednu jistotu – a to, že po dnešku jsme definitivně zachráněni," s nadsázkou trenér Táborska připomněl, že jeho tým dosáhl počtu bodů, který by měl pro záchranu stačit.

Určitě i Roman Nádvorník ale dobře ví, že s Táborskem se na jaře počítá jako s jedním z týmů, které by se měly pohybovat na zcela opačném pólu druholigové tabulky…

Stadion je prioritou, tvrdí Nádvorník

Z pozápasové tiskovky vybíráme některé zajímavé odpovědi trenéra Romana Nádvorníka.

Vyhráli jste, ale lehký zápas to pro vás nebyl.

My jsme vstoupili do zápasu dobře, měli několik slibných šancí a jednu z nich jsme po nádherné akci proměnili. Pak jsme pustili soupeře do hry, naštěstí nás ale v této fázi utkání, a jako ostatně po celou sezonu, podržel brankář Michal Toma, jenž co bylo potřeba, to pochytal.

Jak vám bylo, když Šimák neproměnil penaltu?

Byla to škoda, kdyby dal na 2:0, bylo by to pro nás potřebné uklidnění. Bohužel tu penaltu nedal a soupeř vycítil šanci, že by tady mohl bodovat, a ještě nás přitlačil. My ale věděli, že to pro nás bude těžké utkání, protože Žižkov šest zápasů v řadě neprohrál a jen jednou remizoval, zatímco my dvakrát, takže v posledních šesti kolech dokonce získal o dva body více než my.

Těší vás, že hráči zvládli zápas i po psychické stránce? Hráli jste o titul druholigového půlmistra.

Tomu, že to manšaft ustál hlavou, samozřejmě jsem rád. My po dopoledních výsledcích věděli, že pokud zápas zvládneme, můžeme být po polovině soutěže v tabulce první. Že to kluci ustáli, mě těší, klobouk dolů před nimi. Souhlasím se svým kolegou, že se tady hrál nadprůměrný druholigový zápas. Hrálo se nahoru dolů a diváci si určitě přišli na své, viděli hodně fotbalových akcí. Diváků přišlo hodně a jsem tomu rád, vytvořili i patřičnou fotbalovou kulisu.

Tusjak byl povolán do jednadvacítky, takže se v neděli ve Varndorfu budete muset obejít bez něj…

Tusjak je jedním z těch hráčů, kteří podávají nadstandardní výkony, hraje výborně a nominaci do jednadvacítky si určitě zaslouží. Je to reprezentace a my mu tu nominaci můžeme jen přát. Na jeho post ale máme Rabiňáka či zkušeného Kotrbu, takže věřím, že se s tím dokážeme vyrovnat.

Ať už v neděli jarní předehrávka ve Varnsdorfu dopadne jakkoli, zařadili jste se mezi aspiranty postupu. Uvědomujete si to?

Soutěž se rozhoduje na jaře, to je první věc. A za druhé, vpředu je pět manšaftů, mezi nimiž je minimální bodový rozdíl. Soutěž je neuvěřitelně vyrovnaná, jak dole, tak nahoře. Za pár kol může být všechno jinak. Třeba Karviná byla dvě kola dozadu druhá, tady prohrála a sebrali jí tři body, které měla za kontumaci, a najednou je sedmá… Být první po polovině tudíž je jen dílčí úspěch, nicméně my i za něj jsme moc rádi! Vždyť tady se tři roky hrálo do posledního kola o záchranu. Teď jsme po podzimu už zachráněni…

Do odvetných zápasů půjdete jako lídr tabulky, každý se na vás bude chtít vytáhnout.

Pro Tábor je prioritou dostavba stadionu. To je hlavní předpoklad k tomu, abychom někdy budoucnu do první ligy mohli postoupit a mohli ji hrát doma. Já totiž tvrdím, že když nemůžete hrát první ligu doma a hrajete domácí zápasy někde jinde, nemá to vůbec žádný význam. Už proto, že lidi vám nepřijdou a bez domácího prostředí se hrát nedá.

A co říkal Jindřich Trpišovský?

Byť fotbalisté žižkovské Viktorie odjížděli ze Soukeníku bez bodů, s jejich hrou trenér Jindřich Trpišovský mohl být spokojen. Potvrdil to i ve svých odpovědích na dotazy novinářů.

S jakými pocity odjíždíte?

Těžko se mi na to odpovídá, protože jsme tady prohráli, navíc máme dva vyloučené hráče a další dva vykartované. Na zápas s Budějovicemi jsme přišli o čtyři hráče…

Kteří ti dva vaši hráči dostali tu čtvrtou žlutou kartu?

Určitě Marcel Šťastný a dle mě i další bek Dressler. Nám dlouho trvalo, než si ta sestava sedla, a pak se vždy něco stane, co to naruší. Tady jsme v podstatě přišli o tři zadáky, možná o čtyři. Mareš má červenou, Kiidron má červenou, Šťastný čtvrtou žlutou, Ševinský měl natržený sval a Bodeček nevím, zda se dá na Budějovice dohromady. Třeba na stoperu se na podzim vystřídalo pět šest hráčů…

V zápase jste horším mužstvem nebyli, proč jste prohráli?

Protože jsme udělali chybu na začátku utkání, kdy jsme nechali skočit balon v obraně a soupeř pak udělal pěknou akci a dal i hezký gól. Ještě do půle jsme pak neproměnili dvě tři stoprocentní šance. Za druhou půli naše příležitosti už ani nedokážu spočítat…

Prohráli jste na hřišti druholigového půlmistra.

Soupeři k prvnímu místu gratuluji, určitě to není náhoda, hraje dobře. Hrál dobře i dnes, určitě se tu hrálo nadprůměrné druholigové utkání. Mě těší, že jsme k tomu i my přispěli. Že jsme neuspěli, o tom zřejmě rozhodla větší zkušenost Táborska. Nejen Šimák, ale třeba i Javorek, či Strnad, ti všichni mají celou spoustu ligových startů.