Dlouholetý prezident fotbalistů Sokola Římov Josef Koupal se musí tam nahoře blaženě usmívat. Jeho milovaný tým se v létě po letech vrátí do okresního přeboru. „Padali jsme v sezoně 2010/2011,“ vzpomínají Římovští v čele s trenérem Tomášem Kohoutem. Sokol zapadl mezi třetitřídní průměr, až loni skončil druhý a do této sezony už měl jasný cíl: Postoupit! Po sobotě má splněno.

Fotbalisté Římova se vrátí do okresního přeboru, který opustili v roce 2011.Zdroj: Sokol ŘímovKlíčový pro úspěch byl příchod zkušených fotbalistů: Martina Kollára, Filipa Kukačky a Jiřího Martiše. Filip Kukačka se do klubu vrátil, další dva oblékli jeho dres poprvé. „Martina Kollára jsme pro jarní část půjčili Jankovu, aby mu pomohl zachránit divizi,“ podotýká předseda Pavel Crkva. Ostřílené trio, nyní duo, doplňují odchovanci, kteří postupně pro soutěž dorostli: Petr Žáček, Lukáš Froněk, Martin Koupal… „Jsou lidi, kteří tady hráli fotbal od začátku,“ podotýká římovský předseda.

Postup stvrdil Kohoutův tým remízou na Rudolfově v minulém kole. Tři kola před koncem už ho nikdo nemůže předstihnout. Euforie propukne naplno po sobotním duelu s béčkem Mladého. Ať dopadne jakkoli, na programu je odložená oslava. Po Rudolfovu totiž čekal hráče pracovní den. „Byla neděle, hráli jsme venku, takže jsme první místo oslavili jen symbolicky. Větší oslavu chystáme o víkendu na hřišti po domácím zápase. A pak samozřejmě na dokopné,“ usmívá se Pavel Crkva, jenž se nijak netají tím, že má velkou radost: „Já určitě! A kluci taky. Máme fanoušky, vlastní kotel, který nás s bubny doprovází i na venkovní zápasy. Patnáctka věrných s námi jezdí všude po okrese,“ cení si fotbalisté podpory.


Martin Kollár podle předsedových slov přislíbil, že se po jaru vrátí. „Když tým zůstane pohromadě, tak bychom se měli v přeboru udržet,“ věří Pavel Crkva a nezapomíná ani na mládež, z níž zbyla jen starší přípravka. „Chceme založit mladší přípravku. Řešíme, zda ji přihlásíme do soutěže, anebo bude zatím jen trénovat a hrát přátelská utkání,“ nastínil předseda další plány. „Mládež chceme obnovit. Rádi bychom, aby to děti z přípravky dotáhly až do dorostu. Samozřejmě víme, že je bude třeba průběžně doplňovat.“

V létě na tradiční turnaj

Římovský předseda zve na tradiční letní turnaj, který je na programu v sobotu 29. července. Pozvání přijaly Přídolí a dorost Slavie; čtvrtého účastníka nováček okresního přeboru hledá. „Zájemci se mohou ozvat,“ vzkazuje Pavel Crkva. I tentokrát se bude hrát o Putovní pohár. A v zákulisí také vzpomínat na duši římovského fotbalu: Josefa Koupala. „Pro místní je to určitě téma. Turnaj, to bylo vždycky jeho,“ souhlasí Pavel Crkva.