„Když jsem v pondělí přišel na schůzi, viděl jsem na stole písemnou rezignaci a výbor zrovna rozebíral, kdo mužstvo povede,“ líčí dlouholetý předseda fotbalistů František Vrchota. Podle jeho slov kouč oficiálně zvolil písemnou formu, protože měl namířeno do zahraničí. Důvod trenérova rozhodnutí je nasnadě: „Jsou to výsledky. Kdyby byly, tak by samozřejmě od mužstva neodcházel. Na jaře jsme zatím získali jediný bod a hrozí nám sestup!“ děsí se Vrchota, jenž má před sebou několik posledních dnů v pozici šéfa oddílu. V neděli se v Trhových Svinech koná volební valná hromada a protřelý fotbalový funkcionář dlouho dopředu avizoval, že už nemíní kandidovat na žádnou funkci. „Nechci, Sedm volebních období byla dost dlouhá doba. Nadešel čas, abychom dali prostor mladším, kteří se snaží,“ vysvětluje František Vrchota.


Kdo bude jeho nástupcem? Krčí rameny, žádné doporučení, koho volit, prý členské základně nedá. „Pozváni byli lidé z áčka, béčka, dorost a starší hráči. Nechám čistě na nich, koho vyberou,“ tvrdí dosluhující šéf oddílu.


Zatímco jméno příštího předsedy trhosvinenští fotbalisté ještě neznají, jméno nového trenéra se oficiálně dozvědí už dnes: A – mužstvo povede momentálně zraněný útočník Hluboké nad Vltavou René Janoušek!


Nápad se zrodil v hlavě Jana Gažáka, jenž zůstává hrajícím asistentem. Janoušek ve Svinech bydlí, hráče navíc dobře zná, protože v zimní přípravě absolvoval se Spartakem některé tréninky. „Přes týden je pracovně v Německu, takže tréninky povedu já, ale budeme je spolu konzultovat. Tvořit sestavu a koučovat zápasy by měl on,“ vysvětluje rozdělení pravomocí a povinností Jan Gažák, jenž se k myšlence nabídnout uvolněný post právě Janouškovi hlásí. „Vím, že si předloni dělal trenérské béčko a má za sebou štace v Rakousku, kde působil jako hrající trenér,“ podotýká.


Náskok z podzimu se během několika kol rozplynul, Svinenští se propadli tabulkou své skupiny na předposlední místo. Trenérská rošáda má být léčbou, která probere Spartak z jarní únavy. „Do konce zbývá šest zápasů, z toho tři doma. Záchrana je hratelná – když k tomu přistoupíme zodpovědně. Renda je osobnost, kterou hráči určitě přijmou. Věřím, že přinese nový impulz,“ prohlašuje přesvědčivě asistent Jan Gažák.


Osobně se René Janoušek představí mužstvu v sobotu před odjezdem na mistrovský zápas v Novosedlech. „Sejdeme se trochu dřív, aby měl prostor nastínit svou vizi, jak fungovat, abychom se zachránili,“ objasnil asistent.


Předseda hlubockého oddílu Viktor Lavička se o nové Janouškově dvojroli hráč – trenér dozvěděl včera od manažera Hrubého. Ve jmenování trenérem Trhových Svin nevidí problém, protože Janoušek je beztak dlouhodobě zraněný. Od zimy laboruje s kotníkem, který si smolně poranil na Složišti při Zimní lize hned ve svém prvním utkání po návratu na Hlubokou. „Jde o bolestivé zranění, se kterým sice může nastoupit, ale nedovolí mu hrát naplno. Kotník se pořád ozývá, má podstoupit vyšetření. Potřebuje čas na doléčení,“ prohlašuje Viktor Lavička.


Zkušený útočník přišel na Hlubokou z Německa na půlroční hostování. Požehnání k trenování Spartaku podle Lavičky neznamená konec spolupráce s Hlubokou. „To vůbec ne. Je na něm, aby se dal zdravotně dohromady. Když jako náš hráč bude trénovat Sviny, není to nic proti ničemu,“ uvedl první muž hlubocké kopané.