Vstříc vítězství je na domácím hřišti posunuly branky Píši, Lercha, a hlavně bojovný výkon celého týmu od první minuty utkání.
Trenér Malše František Mertl musel být s nasazením, jaké jeho svěřenci předvedli, spokojen. „Vítězství si velmi cením, protože to byl těžký zápas. Naši kluci makali, dřeli, za to jsem je pochválil. Takhle se má hrát o body!" liboval si.

Jeho tým se poučil z laxně odehrané první půle v generálce s Lažištěm (0:1) a proti Čížové vykazoval v osobních soubojích nesrovnatelně větší dravost a odhodlání. Někdy hráče fotbal dost bolel – po půlhodině hry se srazili roudenští Trněný s Kösslem a druhý z nich musel být ošetřován. Fotbalisté Malše  měli větší vůli vyhrát a nevadilo jim, když při tom utržili na trávníku nějaký ten šrám.

Evidentně nažhavený domácí kolektiv zaslouženě poslal do vedení Píša gólem do šatny ve 43. minutě. Na 2:0 zvyšoval Lerch (63.), ale Čížová vzápětí odpověděla kontaktní brankou, která pak držela diváky v napětí až do konce. „Zápas jsme mohli zlomit daleko dřív. Z brejkových situací jsme si vytvořili šance, které jsme měli proměnit," litoval trenér Roudného Mertl.

Domácí lavičce nebylo souzeno dokoučovat zápas v poklidu. „Dostali jsme za minutu gól, a to nás srazilo. Projevilo se, že máme mladý manšaft, chybí zkušená osobnost. Čížová nás na dvacet minut přimáčkla, přehrávala nás a my byli rádi, když jsme odkopli míč. I když jsme nějaké brejkové situace znovu měli, už jsme je neřešili tak dobře jako předtím," hodnotil František Mertl pasáž zápasu, kdy Čížová vycítila šanci bodovat. Brankář Jirkal jednou hasil nebezpečí včasným vyběhnutím, na šance jinak Roudné jasně vyhrálo. „Důležité jsou tři body, s těmi jsem naprosto spokojen. Kluci k utkání přistoupili dobře, a toho si cením," podotkl kouč.

Důrazná hra mladíků nakonec měla navrch nad zkušeností hostů, kteří nastoupili  s pěti třicátníky v základní sestavě. „Čížová má v týmu zkušené hráče, kteří jsou starší, ale fotbal hrát umějí. Museli jsme proti nim hrát to, co nám je vlastní," ujistil Mertl, že obraz hry nebyl dílem náhody, ale plánované taktiky. „My nemůžeme tvořit a předvádět to, na co nemáme…"

Čížová překvapila soupeře snad jen tím, že v prvním jarním kole přivezla do Roudného ofenzivní posilu z Čáslavi: Ondřeje Prášila. Odchovance Písku, jenž prošel Vodňany, Krčí, Neratovicemi, Žižkovem, Mostem… „Moc jsme nevěděli, s kým Čížová dorazí," přiznal trenér František Mertl. „Přivedla na poslední chvíli Ondru Prášila, o kterém jsme nevěděli. Určitě to pro ni bude na jaře klíčová postava," míní roudenský lodivod, jenž přes avizované oslabení kádru Čížové nechtěl hosty za žádnou cenu podcenit. „Zkušená osa v obraně jim zůstala pohromadě. Věděli jsme, že rychlý pohyb by měl na starší hráče platit, což se projevilo tím, že jsme se dostávali do šancí. Naopak jejich velké plus je to, že dokáží rozdat balon zezadu záložníkům. Zápas měl svou kvalitu, i když z naší strany přinesl spíš bojovnou hru, než pohlednou kopanou. My ale potřebujeme dělat body. Hru máme postavenou na tom, abychom góly nedostávali," podotkl František Mertl.

Ten brankové hody ani nesliboval,  počtem gólových šancí však Malše tentokrát překonala očekávání! Velmi dobré bylo, že se nám povedlo dát gól na konci prvního poločasu. Čekali jsme, že Čížová bude chtít vyrovnat, a tím se nám budou otevírat okénka. To se potvrdilo, šance jsme měli, ale naše koncovka je taková naivní, přestože jsme celý týden centry ze stran a zakončení z první trénovali… Musíme na tom pracovat dál a jednou nám to tam musí začat padat!" věří trenér Malše.

Jeden okamžik, kdy se diváci chytali za hlavu: V 53. min. obrovský závar před brankou Čížové nevyužili Trněný ani Rosůlek, jenž sám mohl při své premiéře za Roudné nastřílet hattrick, kdyby měl v sobotu dopoledne lepší mušku!

Od spoluhráčů Rosůlek dostával na hrotu útoku dobré přihrávky, a byť tentokrát šance zahazoval jako na běžícím pásu, znamenal pro Čížovou nebezpečí. „Od toho tam je, aby dával góly. Dneska mu to tam nepadlo, góly dali jiní kluci. Ale on nám ještě pomůže," věří kouč František Mertl 20leté posile z Táborska. „Na hrotu bojuje, pere se o to, s tím jsem spokojen."

Roudenští střelci Píša s Lerchem se po derby shodli, že na obou gólech v síti Čížové měl podíl brankář Jiří Novák. Kouč Malše s nimi souhlasí. „Při prvním nedosáhl na dobře kopnutou standardku. Den před zápasem jsme tyto situace také trénovali, protože jsme věděli, že Novák nechodí moc z brány. Jednak jsme se byli na Čížovou podívat, jednak jsem proti němu sám ještě hrával – je mu osmatřicet," podotýká kouč a jedním dechem doplní, že nabádal své svěřence k častější střelbě. „To se nám nedařilo, ale standardky jsme kopali dobře."

Jak avizoval, do branky na úvod jara postavil zkušenějšího Miroslava Jirkala. Jak trenér viděl z lavičky gól, kterým Kujal v 64. minutě snížil na konečných 2:1? „Z naší pravé strany jsme nechali hráče odcentrovat a míč přelétl brankáře, který – alespoň z mého pohledu – mohl zkusit balon vyrazit, ale nedosáhl na něj. Na druhé tyči stál neobsazený hráč, který ze dvou metrů skóroval. S tím už se nedalo nic dělat, takových chyb se musíme vyvarovat," zdůraznil lodivod Malše.

Mezi diváky na tribuně sledoval utkání i Jaroslav Vavroch, trenér Milevska, kam Roudné jede v příštím kole. Doma se opět představí v derby s Táborskem B.