Na devátém místě ve 44. ročníku prestižní ankety našeho listu o desítku nejlepších jihočeských sportovců roku 2008 skončil Pavel Kučera, dvaatřicetiletý brankář a jedna z opor prvoligových fotbalistů Dynama České Budějovice.

Co pro vás umístění v této anketě znamená? Líbilo se vám tu?
Samozřejmě, že si pozvánku do desítky považuji, je to jedno z mých největších individuálních ocenění v kariéře. Pokud jde o samotné vyhlášení, jsem nadšen tím, jak to tu vypadalo. Moc se mi to líbilo.

Ačkoli z pohledu Dynama byl uplynulý rok trošku rozporuplný, pro vás asi klady převažovaly. Je to tak?
Co se týče mého angažmá v Českých Budějovicích, kde jsem rok a půl, jsem tu nadmíru spokojen. I za to, že jsem tady, vděčím Budějovicím.

A co fotbalový rok? Po výborném podzimu se mužstvu na jaře už zdaleka tak nedařilo.
Souhlasím, podzim z naší strany byl fantastický. Jaro už tak dobré zdaleka nebylo, jenže ani kádr mužstva už neměl takovou kvalitu jako na podzim. Především odchod Jardy Černého do Slavie byl velikou ztrátou, Jarda v našem mužstvu hrál klíčovou roli. Stejně si ale myslím, že celkově ta minulá sezona nebyla z našeho pohledu tak zlá.

O to větším šokem asi byl začátek do nového ročníku Gambrinus ligy. Po čtyřech kolech jste byli poslední a měli skóre 1:11! Jak v tu chvíli bylo brankáři, který za čtyři zápasy má na kontě jedenáct gólů?
Hrozně. Bylo to pro mne velice těžké období. Tím spíš, že sezonu předtím jsem s Vaniakem dlouho bojoval o nejlepšího brankáře ligy a teď jsem najednou za čtyři kola dostal jedenáct gólů! Na nikoho to svádět ale nebudu, ani já v té době zrovna neperlil. Příchodem trenéra Tobiáše, který kabinu dostal někam úplně jinam, než jsme předtím byli, se naštěstí všechno rychle otočilo k lepšímu a my udělali tu fantastickou sérii.

Trenér Tobiáš tvrdil, že jeho hlavním úkolem bylo přesvědčit hráče, že na ligu mají. Opravdu hrála psychika ve vašem vzestupu takovou roli?
Psychika ve sportu hraje velikou roli. A co se týče postu brankáře, platí to dvojnásobně. Pro mne je to alfa omega celého mého chytání. Když má člověk čisto v hlavě, když tým jednou dvakrát vyhraje, anebo já nedostanu gól, hraje se mi úplně jinak, než když jsme po čtyřech kolech měli skóre 1:11. Trenér Tobiáš na psychice zapracoval, proto si myslím, že změna trenéra byla klíčovým momentem.

Vedle zmíněné série jedenácti zápasů v řadě bez porážky jste dvakrát dokázali ke konci zápasů fantasticky otočit duely se Žižkovem a Slavií. Řadíte je k vrcholům roku?
Rozhodně. Na takové zápasy člověk hned tak nezapomene. Je jen škoda, že na tak krásné zápasy nepřišlo víc lidí. Snad je na jaře na stadion zase nalákáme.

Když se Žižkovem čtvrt hodiny před koncem dal Naumov druhý gól, věřil jste, že byste ještě mohli vyhrát?
Já už se někde zmínil, že já věřím vždycky až do poslední chvíle, že to nebalím. Ale je pravda, že za stavu 0:2 jsem si říkal, že to bude moc těžký. Naštěstí Petr Benát krátce na to snížil a já si říkal, že to bude ještě zajímavé. A nakonec to dopadlo skvěle.

Tím spíš, že šlo o mimořádně důležitý, vpravdě šestibodový zápas!
Přesně tak. Remíza 0:0 na Kladně a výhra se Žižkovem, to byly pro nás nejdůležitější výsledky celého podzimu.

Možná ještě větším zážitkem ale byl zápas se Slavií…
Souhlasím. Už jen to, že ten zápas byl v televizi, bylo plus. Všichni viděli, jak jsme se zvedli.
Jako profík bych to neměl říkat, ale tam ten zápas s ligou neměl nic společného.Hřiště po rozcvičce bylo jedno oraniště, zima minus pět a na stadionu dvě stě lidí, co to je za ligovou kulisu?! Ale samozřejmě, výkon nás nebyl dobrý, a proto jsme prohráli.

Co soustředění? Měli jste vy brankáři nějaké úlevy?
Úlevy? Já toho odběhal víc než ten Keňan Kiptanui, či jak se jmenuje… Já ale mám takový malinký restík u trenéra, asi mi to dává sežrat…

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti, úplně za vodou ještě nejste…
Asi ne, ale na druhou stranu si myslím, že na záchranu máme stoprocentně. Máme jak body, tak mužstvo. Já na boje o záchranu vůbec nechci myslet. Já bych chtěl, aby〜chom hned první kolo porazili Příbram a pak bychom mohli v klidu a pohodě hrát někde kolem osmého místa.