A právě o třetiligovém podzimu na Složišti hovořil Deník jižní Čechy s devětatřice­tiletým trenérem Jiřím Lerchem, jenž spolu s Martinem Vozábalem mladíky Dynama v soutěži vede.

Ačkoli jste jednu dobu v sezoně atakovali i nejvyšší příčky tabulky, nakonec jste s vyrovnanou bilancí skončili v osmnáctilčenné tabulce na desátém místě. Panuje s tímto umístěním na Složišti spokojenost?

Že jsme ze začátku soutěže hráli na špici a pohybovali se i na třetím místě, nás samozřejmě těší, nicméně nespokojeni nejsme ani s tím, že jsme nakonec zakončili podzim ve středu tabulky. Výsledky totiž nejsou naší prioritou. Udržet se pochopitelně chceme, ale hlavním naším úkolem je výchova hráčů pro A–tým. A to se nám, když se ohlédnu za celou sezonou, dařilo. Třeba Michal Rakovan, jenž začal u nás, ke konci sezony hrál už stabilně ligu.

Že by vás ale výsledky vůbec nezajímaly, se jistě říct nedá… S jakými představami jste do sezony šli?

S jakými? Tak nějak všelijakými… Když jsem viděl, jak jsme tým zase omladili, a taky si uvědomil, jak těžkou soutěží třetí liga je, moc dobře po těle mi nebylo. Jenže ti mladí kluci mě pak mile překvapili. Ať třeba Ondra Sajtl, či Radim Koutný, ale i další hráči. Třeba všichni čtyři obránci, včetně stoperů Slámy a Holuba, jsou ročník jedenadevadesát, tudíž samí loňští dorostenci. Přesto obrana hlavně doma hrála výborně.

Malé zkušenosti, to je úděl juniorek.

To je pravda, nicméně když jsem působil u mužstva jako asistent Karla Musila či Jirky Juráska, bylo to mužstvo sestaveno přece jen trošku jinak. Byli tu přece jen zkušenější kluci, ať Michal Mašát, či Jirka Peroutka. Tak pět šest kluků bývalo zkušenějších. V té ČFL se pohybovali přece jen více let. Už loni jsme mužstvo výrazně omladili a udělali z juniorky prakticky jakousi vojnu.

Považujete tuto filozofii, kterou klub nastoupil, za správnou?

Myslím si, že ta cesta je správná. Za ty dva roky by už měl každý z těch mladých hráčů ukázat, co v něm je. Zda má na první ligu, či ne.

Kdy vám vaši svěřenci udělali v sezoně největší radost?

Řekl bych, že v každém zápase doma. My si dokázali na podzim udržet na Složišti neporazitelnost. Jen dva z osmi zápasů jsme doma remizovali, všechny ostatní jsme vyhráli. Nutno ale vidět, že v úvodu soutěže nám k dobrým výsledkům pomohli i kluci z áčka, kteří nás v prvních kolech doplňovali. Po zranění u nás hrál třeba i Tomáš Stráský, ale i jiní kluci. Jejich přítomnost byla na hřišti samozřejmě patřičně znát.

A kdy vás naopak mužstvo nejvíc naštvalo?

Určitě hned v prvním kole, kdy jsme vstoupili do soutěže porážkou 0:4 v Pardubicích. A stejně špatně jsme soutěž taky zakončili, když jsme na závěr dostali šest gólů v Liberci. Ale tak to bývá, že ti mladí hráči často podávají kolísavé výkony. Takové drama bych v tom tudíž neviděl, přesto tyhly dva zmíněné zápasy mě nejvíc zklamaly.

Nelze právě v psychice těch mladých hráčů hledat i příčinu tak rozdílných výkonů doma a venku?

Souhlasím, vidím to taky tak. Když hrajeme doma na Složišti, jsou tam ti mladí kluci zvyklí, denně se tu pohybují, a přestože až tolik diváků na Složiště nechodí, tu podporu z hlediště cítí. Venku je to jiné, tam ostřílení hráči domácích týmů dokáží své zkušenosti uplatnit. A když hrajeme proti béčkům, ta doma přece jen mívají víc pendlů než s nimi jezdí ven. Navíc já si myslím, že byť jsme venku vyhráli jen v Králově Dvoře a jen z Jablonce přivezli aspoň bod , že jsme až tak špatně na hřištích soupeřů nehráli. Dostávali jsme ale hrozně laciné góly, což byla daň právě za tu malou zkušenost našich hráčů. Třeba v Plzni jsme celou první půli rezervu Viktorky přehrávali, po přestávce nám ale vypadlo deset minut, dostali jsme v nich tři góly a bylo po zápase…

Zmínil jste čtyři góly, které jste hned v prvním kole dostali v Pardubicích. Napadlo vás v tu chvíli, že nakonec přezimujete s tolika body?

Moc dobře po těle mi nebylo, to je jasné… Ale já ani Vozi jsme nad kluky nelámali hůl. Už proto, že ani v Pardubicích jsme prvních dvacet minut nehráli špatně a až po prvním gólu se ti mladí kluci sesypali.

Jistě vám pomohlo, že právě po výprasku v Pardubicích jste měli sérii tří výher v řadě. Navíc jste v nich nedostali ani gól a sami jich sedm nastříleli… Nemusel jste pak zase naopak ty kluky vracet zpátky na zem, neměli nosy moc nahoru?

Ale to ne, prostě klukům ty tři zápasy sedly. A nejen ty tři, protože pak sice o gól prohráli v Kunicích, ale nato domaporazili jak ambiciózní Ovčáry, tak ve vloženém kole v derby i Písek, který přitom do té doby neztratil ani bod. Sami sobě dokázali, že na tu soutěž mají.

Během sezony se zranili Nitrianský a Kaňák. Byla jejich absence znát?

Pochopitelně, že byla. Oba patřili k nejlepším, jejich neúčast byla citelná. Navíc v závěru jsme přišli o Rakovana, kterého si stáhlo áčko. Což nás samozřejmě potěšilo, nicméně nám chyběl. Stejně jako Stráský, který – jak jsem o tom mluvil – se u nás rozehrával po zranění, ke konci sezony už ale hrál zase v áčku.

Na pár zápasů vám vypadl i Dobal.

Jistě, i on dostal příležitost v první lize. Mohu znovu jen opakovat, že když si áčko někoho od nás vytáhne, máme z toho jedině radost. Jak hráli v áčku hodnotit nechci, to není moje věc, myslím si však, že v lize nezklamali. Třeba Michal Rakovan se určitě zařadil mezi stabilní hráče.

Dojde v zimě v kádru k nějakým změnám?

Nejdříve si sedneme s vedením klubu i trenéry áčka, abychom se domluvili, kde kdo bude hrát. Máme vytipované i nějaké hráče, ať z kraje, či odjinud, které bychom rádi vyzkoušeli.

Podle posledních zpráv, které se Deníku podařilo zjistit, by samostatná soutěž ligových béček příští sezonu ještě být neměla, vy ale obavy o záchranu v ČFL asi stejně nemáte?

Nerad bych, aby to vyznělo nějak vychloubačně, myslím si ale, že výchozí pozici máme výbornou. Ale jak říkám, my výsledky nehoníme. Pro nás je hlavní, aby se kluci z dorostu otrkali, zvykli si na chlapskou soutěž a ti nejlepší z nich se prosadili do A–týmu.

Napočítáte tudíž naopak, že byste na jaře ještě víc omladili?

V dorostu jsou šikovní kluci, ostatně v Liberci už s námi někteří byli, přesto ale nepočítám s tím, že by se už v zimě přesunuli do juniorky. Tím bychom totiž ligový dorost až příliš oslabili. Ale v létě se na na těším.

Zmínil jste příchod Martina Vozábala do funkce vašeho asistenta. Jak jste byl se spoluprací s ním spokojen a jak vám to vůbec v realizačním týmu klapalo?

Vozi dokázal uplatnit své bohaté hráčské zkušenosti, navíc kluci ho znají jako výborného fotbalistu a jeho slova podle toho taky brali. Já osobně v tomto směru neviděl žádný problém.

S jakým přáním do jarní části soutěže půjdete?

Rádi bychom navázali na kvalitní výkony, které kluci hlavně doma předváděli. Uděláme vše pro to, abychom se na rozhodující boje na jaře dobře připravili. Věřím, že i něco vylepšíme, stále ještě máme spoustu slabin.