Dynamo měl odmala v srdci. Už od školních let. "Začínal jsem ve třetí třídě na škvárovém hřišti u Šroubárny pod vedením trenéra Kyslíka," vzpomíná v knize Jiřího Krauskopfa Mistry navzdory. Mistrem se Ladislav Bernát stal jako součást dorosteneckého týmu Igly České Budějovice v roce 1972.

Studoval keramickou průmyslovou školu v Bechyni, trénoval, jak a kde to šlo. Drobnější postavu uplatňoval v soubojích, kdy míč držel s nízkým těžištěm u nohy. Hrával v záloze. "Nejsilnějším zážitkem pro mě bylo poslední utkání v Liberci, kde jsme potřebovali vyhrát," vzpomíná na mistrovskou sezonu. "Nikdy nezapomenu na finálový turnaj o dorosteneckého mistra ČSR. Nikdo s námi nepočítal, usmálo se na nás i štěstí."

Ladislav Bernát se celý život usmívá na kamarády kolem sebe. Ke sportu vždy vedl i dvě děti. Syn hrával za Dynamo až do devatenácti let, vystudoval medicínu a je dokonce mistrem světa ve fotbale týmů, které jsou složeny z lékařů. Dcera Ladislava Bernáta je dorosteneckou mistryní ČR v pozemním hokeji.

V roli trenéra předává zkušenosti. V rámci letních kempů pracuje s malými fotbalisty. K sedmdesátým narozeninám přejeme z redakce Deníku všechno nejlepší.