Juniorka Dynama si zápas posledního kola v K. Varech už předehrála, takže trenér Jiří Jurásek, bývalý výborný obránce ostravského Baníku a budějovického Dynama, při hodnocení letošního ročníku III. fotbalové ligy už měl bilanci svého týmu kompletní.

Jaká ta uplynulá sezona byla? Anebo spíše jak jste viděl její jarní část, kdy jste u mužstva vy působil?
Ve srovnání s podzimem, kdy mužstvo mělo na svém kontě devětadvacet bodů, jsme jich na jaře uhráli jen čtrnáct, ale to hlavně kvůli velké obměně kádru, kdy ti starší a zkušenější hráči odešli a my často nastupovali jen se samými mladíky.

Lehká ta sezona tudíž asi nebyla?
To rozhodně ne. Třetí liga je hodně náročnou soutěží, v níž hraje řada zkušených hráčů i se zkušenostmi z první ligy. Ta jejich zkušenost byla v zápasech s námi znát. Zejména na začátku jarní sezony, kdy jsme nehráli špatné zápasy, ale neproměňovali stoprocentní příležitosti. To samozřejmě naše mladé kluky sráželo dolů.

Absence zkušených hráčů zřejmě byla obzvláště citelná v obraně, protože ve srovnání s podzimem jste sice nastříleli shodně po čtyřiadvaceti gólech, jenže zatímco na podzim jste jich dostali jen čtrnáct, na jaře dvaatřicet!
Ačkoli obranná fáze není věcí jen zadáků, ale celého mužstva, odchody Máchy, Peroutky, Skopalíka či Picky byly samozřejmě znát. Konkrétně třeba při řešení obranných standardních situací, z nichž jsme dostávali hodně gólů ze hodně gólů. Než si kluci uvědomili, že Mácha či Peroutka už tam prostě nejsou, nám to v této činnosti hapravovalo. Postupně se to zlepšovalo a třeba Bambule si na postu stopera už na sebe umí vzít zodpovědnost.

Ze zkušených hráčů zůstali na jaře jen Mašát a Pouzar, kterého jste po pár zápasech navíc uvolnili do Roudného. Proč jste si ho nenechali?
Dle nastolené cesty měli hrát ti mladí kluci, a protože Pouzi je typ fotbalisty, který chce pořád hrát a tady spíš střídal, jakmile přišla nabídka z Roudného, tak jsme po zvážení všech pro a proti Radima pustili. I když je fakt, že právě ta jeho bojovnost a agresivita, jakož i schopnost ty mladé kluky na hřišti seřvat, nám dost chyběla.

Tím spíš jste asi byl rád, že zůstal aspoň Mašát, ne?
Samozřejmě, vždyť z těch zkušenějších hráčů tu zůstal jediný. Navíc má fotbalové myšlení a přehled ve hře. Což předvedl názorně i v posledním zápase s Náchodem, kdy první důležitý gól dal s velkým přehledem.

Byl byste tudíž rád, kdyby zůstal i pro příští sezonu?
Podle prvních jednání, která jsme měli, by Mašát zůstat měl.

Když jste v zimě k mužstvu přicházel, věděl jste, do čeho jdete?
Byla to pro mne nová zkušenost, protože předtím všude, kde trénoval, byli hráči zralejšího věku, zatímco tady jsou spíš ještě dorostenci či loňští dorostenci. Na druhou stranu ale to, že mužstvo bude o ty nejzkušenější hráče oslabeno, jsem věděl.

Trénovat tak nadějné hráče ale taky má něco do sebe, ne?
To jistě, je to hodně zajímavá práce. Ale jak už jsem říkal, třetí liga je hodně náročná soutěž, a pokud některá mužstva hrála celou sezonu jen s mladými, na to taky dojela. Ať to bylo béčko Baníku, či předtím Liberce. Anebo i teď jaké starosti má třeba béčko Jablonce. Většina béček tudíž v kádru ty dva tři zkušenější hráče má. Když tomu tak není, je to hodně nebezpečné.

Co spolupráce s A–týmem?
Nemohu si stěžovat, Pavel Tobiáš nám vycházel vstříc. Pochopitelně v rámci možností, protože jak se blížil konec sezony, zraněných v áčku přibývalo. Přesto za nás stabilně hráli Mrva či Jasanský, dvakrát nastoupil Hudson, zahráli si i Homoláč, Hílek či Svátek, párkrát nám pomohl Křížek v brance.

Ale platilo to i naopak, vaši hráči zase vypomáhali dorostu.
To je pravda, zpočátku za dorost hráli Timm a Ometák, dokud byl fit, tak i Klavík. Nebylo to jednoduché, protože jsme někdy hráli my i dorost v jeden den, ale nějak jsme se vždy dokázali dohodnout. Dorost se naštěstí brzy zachránil, takže pak jsme si zase vytahovali hráče z dorostu my.

Třeba Nitrianský stihl hrát jak u vás, tak za dorost či ligové áčko…
A k tomu ještě za reprezentaci, vždyť byl s devatenáctkou na evropské kvalifikaci v Estonsku… Podobně i Bakala, jenž hraje za devatenáctku na Slovensku. Nitrianský, ač bych ho samozřejmě rád na beku měl, za nás hrál snad tři zápasy. Ale chápu, že jsme béčko, s tím musíme počítat.

Vyšla vám obě krajská derby, jak se Sezimovým Ústím, tak s Pískem. Čím si to vysvětlujete?
Na Sezimák jsme se dobře připravili. Dokonale jsme věděli, co oni hrají. Proti Písku to bylo horší, ten má hodně silné mužstvo a my se první poločas trápili, ve druhé jsme se ale chytili a zaslouženě vyrovnali.

V kuloárech se hovořilo o tom, že pokud by Tábor šel do divize, že by mu béčko přenechalo soutěž a samo hrálo divizi. Je na tom něco pravdy?
To je otázka spíš pro vedení klubu, já si ale myslím, že to nepřichází v úvahu.

Co vy osobně? Do kdy máte v Dynamu smlouvu?
Ještě na další dva roky.

Taky realizační tým zůstává?
Skončil masér Capl, za něhož přichází Mičan z Hluboké. Ve funkci asistenta pravděpodobně skončí Radim Pouzar, jenž v klubu vede žáky a taky chce jít do Rakouska. To ještě budeme řešit. Láďa Bernát pochopitelně pokračuje jako asistent ve své roli dál.

A co změny v kádru?
Až tak velké by v létě být neměly. Jen Timm a Dobal by měli přejít do přípravy áčka.

Co chystáte na léto?
Přípravu začínáme 7. července a hned druhý den odjíždíme na týdenní soustředění do Písku. Zúčastníme se dvou turnajů a v plánu máme i další přípravná utkání.

Přání do další sezony?
Věřím, že ti kluci, co si na jaře na třetí ligu spíš jen zvykali a teď budou hrát stabilně, ty zkušenosti dokážou uplatnit a budou oporami. A že my se na tak náročnou soutěž, jakou třetí liga je, dobře připravíme a budeme v ní úspěšní.