„To je tím, že manžel je ve fotbalu hodně zběhlý. Mám – li být upřímná, na vítězství se podílel hodně,“ netajila se první dáma Tip Ligy, která má k fotbalu hodně blízko, neboť polovinu čtyřčlenné rodiny Mičanových tvoří fotbalisté: syn Filip coby klubová dvojka většinou chytá za béčko, zatímco Mičan starší velí áčku v krajském přeboru. „Už jsem si zvykla, nic jiného mi nezbývalo,“ komentuje s nadhledem Romana Mičanová život s fotbalisty. Sama prý na zápasy Hluboké zavítá jen občas. „Raději na ně nechodím, protože mám nervy, když vidím kluka v bráně a manžela, jak skáče na lavičce!“ vysvětluje, proč zůstává doma. „A taky je mi líto kluka, jak mu táta radí, co by měl a co by neměl,“ doplňuje trochu káravě.


Na krajské finále do českobudějovického Mercury centra dorazila s malou trémou, jako kdyby měla absolvovat nějakou zkoušku. „Pocity to byly zvláštní,“ připustila.


Dřív se uvolnila ze zlivské mateřské školy, kde vyvařuje dětem, a zasedla ke stolu s ostatními soutěžícími. Miroslav Mičan jí dělal doprovod, postával opodál a z její tváře se pokoušel vyčíst, jak si ve vědomostním testu asi vede. „Tak, jak jsme předpokládali – zúčastnila se. Kolik je jich tady? Sedm? Být sedmá v kraji, to je přece nádhera!“ glosoval Miroslav Mičan zápolení své ženy, jež nakonec obsadila celkově 5. místo, a tak k celosezonní permanentce na Dynamo přibyla ještě druhá cena – flash disk.


Mičanovi přiznali, že finále předcházela domácí příprava, jakýsi rychlokurz. Trenér se pokoušel „nalít“ do své ženy různé fotbalové vědomosti, aby byla v obraze. „Ví třeba, kdo ze soutěží postupuje a kdo sestupuje,“ tvrdil Miroslav Mičan, ale jeho polovička později přiznala, že s tužkou v ruce si domácí lekce vybavovala těžko. „Cestou jako by se mi všechno vykouřilo z hlavy!“ krčila rameny.


Doma čas od času vyčetla manželovi, do čeho jí to namočil. Protože se usadila v čele pořadí několik kol před koncem a udržovala si bezpečný náskok, měla dost času, aby se s vidinou účasti ve finále vyrovnala. „Nakonec byla spokojená,“ přesvědčoval hlubocký kouč, jenž by si židli s manželkou milerád vyměnil, jenže pravidla Tip Ligy takový záskok nedovolují. „No nic. Permanentku na fotbal už máme, sem jsme přijeli jenom zúčastnit se,“ uvedl smířeně v prodejně Datart.


A prý nebyl sám, kdo si brousil zuby na finále. Hlubočtí tentokrát Tip Ligu opanovali: jako druhý na Českobudějovicku skončil vedoucí A– mužstva František Šůna! „Chtěl sem jet místo nás. Říkal jsem: Ne, ne, jede manželka – a ty buď druhý!“ bavil se Miroslav Mičan popichováním s kolegou, s nímž se při lize sejde na tribuně Dynama.


Jaro se podle kouče tipovalo o něco lépe než podzim. Při vyplňování kuponů měl hlavní slovo, čas od času ale zasáhla i manželka. „Fandí Olešníku, Hluboké a ještě trochu Zlivi, kde pracuje. Zeptala se, kdo má jaké trenýrky, a švihla to tam,“ popisoval taktiku, s níž by nejspíš na vrchol pořadí nevyšplhal . . . Ale že doma nikdo není prorokem, ani on sám, potvrdily zápasy jeho Hluboké. „Netrefil jsem se ani jednou,“ přiznal na rovinu Miroslav Mičan.