Místo opatrné a taktické bitvy o ligovou jistotu velké fotbalové představení, okořeněné pěti góly a spoustou dalších příležitostí, z nichž mnohé patřily do kategorie těch vyložených.

Takový byl nedělní ligový duel Dynama s Baníkem.

Třešničkou na dortu pro natěšené ochozy Střeleckého ostrova byly tři body pro domácí Dynamo a s nimi dvě kola před koncem i ligová definitiva. A přestože Tobiášovi muži vyhráli „jen“ 3:2, bylo to vítězství zcela zasloužené, protože Dynamo hosty, kteří do sezony šli s myšlenkami na evropské poháry, jednoznačně a ve všech směrech předčili. Jejich vítězství mohlo být daleko vyšší.

„Ač jsme dali první gól my, cítil jsem, že nás domácí přehrávají. Řekl bych, že nás sestřelili vrchem, neboť každý vysoký míč měli. I když půlka skončila 1:1, soupeř si ji zasloužil vyhrát,“ uznal i trenér Baníku Verner Lička.

Nemohl jinak, jeho svěřenci totiž na jihu Čech po většinu času tahali za kratší konec provazu. „My do zápasu vletěli jako velká voda, úvod byl z naší strany opravdu vynikající,“ právem byl trenér Pavel Tobiáš na své hráče pyšný. „V první půli se hrál možná nejlepší fotbal celého jara,“ mínil nejen domácí trenér, potleskem nešetřili ani diváci.

Záskok zvládli

Jak kouč Dynama na pozápasové tiskovce přiznal, výborná hra jeho týmu, především směrem dopředu, byla i pro něj samotného překvapením.

„Přece jen jsme museli udělat do sestavy hodně zásahů, a to velkých, mužstvo ale opět prokázalo, že má velkou sílu,“ vyzdvihl. „Vyhráli jsme naprosto zaslouženě, a to díky kolektivnímu výkonu celého mužstva,“ pochvaloval si.

Právě ty hráče, kteří v předchozích zápasech v základní sestavě stabilně nehráli, zkušený kouč obzvláště vyzdvihl. „Nemám vůči jejich výkonům žádné výhrady: Laurinc měl první půli vynikající, ale ani po přestávce nezklamal, Svátek pracoval na sto procent po celý zápas, bez zábran chodil do osbních výkonů a odvedl to, co jsme si si přáli. Oba hráči svoji roli stoprocentně splnili,“ kvitoval.

Ač Laurinc i Svátek svůj záskok zvládli, obvyklá jistota v některých chvílích vzadu nebyla. „Byly tam mezery, pouštěli jsme soupeře do brejků, ty změny ve složení obrany byly znát,“ připustil Tobiáš, že zákonitě jistá nesehranost defenzivní čtveřice se projevila.

„V první řadě jsme neměli jiné řešení, neboť Nitrianský s tržnou ranou na noze celý týden netrénoval. Proto jsme vsadili na zkušenosti Martina Laurince, jemuž jsem v pondělí sdělil, že bude hrát. Samozřejmě, že i on sám si byl vědom, že hrozně dlouho nehrál, ale hned od pondělí jsme se spolu na zápas připravovali, jak jsme oba nejlépe uměli,“ poznamenal Tobiáš. „Připravil se ale skvěle a ukázal, že je profesionál jak má být,“ ocenil příkladný přístup 31letého slovenského zadáka.

Fotbalisté Dynama díky nedělnímu vítězství udělali i definitivní krok k záchraně. „Já stále tvrdím a budu to tvrdit i dál, že o ligu jsem žádné obavy neměl,“ zdůraznil na tiskovce trenér Tobiáš v odpovědi na dotaz jednoho z kolegů. „My bychom se stejně zachránili, na druhou stranu ale nepopírám, že mě ta definitiva těší. Nechávat to na předposlední či poslední kolo se nevyplácí.“

Ačkoli do konce tohoto ročníku I. ligy chybějí ještě dvě kola, podle trenéra Tobiáše už teď lze o končící sezoně hovořit jako o úspěšné. „Tahle sezona pro nás byla dobrá a bylo by špatné, kdybychom měli čekat na výsledky jiných týmů, zda se zachráníme, nebo ne. Já klukům dal jasně najevo, že takovou sezonu si musíme úspěšně dokončit my a na nikoho se nespoléhat,“ dodal zkušený kouč, po jehož příchodu na lavičku jeho tým ve čtyřiadvaceti zápasech v lize jen čtyřikrát (!) prohrál.

Stále je oč hrát!

Zbylé dva ligové zápasy, ať už tuto sobotu v Liberci, tak týden nato doma s Teplicemi, si mohou budějovičtí fotbalisté vychutnat. „To ale neznamená, že bychom tyto zápasy nějak měli podcenit,“ rezolutně odmítá trenér Tobiáš. „Ve hře je šest ligových bodů a musíme udělat vše pro to, abychom z těch šesti jich uhráli co nejvíc. A bude–li to po podobném výborném výkonu, jaký mužstvo odvedlo proti Baníku, tím líp,“ uzavřel své hodnocení trenér Pavel Tobiáš.


NEUSPĚLI. Robert Zeher přeskakuje Martina Laurince, jenž mu ve skluzu míč sebírá: hráči Baníku si ale na jihu Čech jinak příliš nevyskaovali… Foto: Deník/Václav Pancer