Ve druhé polovině prázdnin se ve sportovním areálu Složiště v Českých Budějovicích odehrál přípravný kemp fotbalistů, kteří se zapojili do pozoruhodného projektu Česko – německá fotbalová škola. S projektem spolupracují i jihočeské kluby. Na dotazy Deníku odpovídal Gerald Prell.
Můžete popsat mechanismus, jak funguje projekt nazvaný Česko – německá fotbalová škola?
Česko - německá fotbalová škola sází na model evropského vzdělávání prostřednictvím fotbalu. Od roku 2002 hrají děti z Čech a z Bavorska společně fotbal a vedle toho se učí poznávat jazyk a kulturu sousední země.
Do projektu už se zapojily i jihočeské kluby, kolik dětí se objevilo ve vašem dresu?
Různých projektů v tomto rámci se zúčastnilo více než tisíc sedm set dětí. Spolupracují s námi, s Česko – německou fotbalovou školou, desítky fotbalových klubů a škol z česko-německého pohraničí.
Lze tedy nalézt podobu ve fungování fotbalového klubu?
Je právě velmi důležité, že nefungujeme jako typický fotbalový klub, ale spíš jako výběr. Jako evropský výběr. Nabízíme nadstandard v každodenním provozu.
Nadstandard v každodenním provozu? Jak konkrétně?
To znamená, že děti pokračují ve svém klubu a k tomu mohou hrát u nás ve výběru. Je to podobné, jako by hrály v krajském výběru ČMFS.
Jak a kde se talentovaní chlapci zapojují do tréninku?
Každý týden trénujeme v severním pohraničí. Na Chebsku a v Hofu v Oberfrankenu. V Jihočeském a v Plzeňském kraji a v Regensburgu pořádáme pravidelné Projektové dny, kde se trénuje, hrají se miniturnaje, probíhají jazykové kurzy. Termíny hlásíme přes ČMFS.
Týká se tento projekt i děvčat?
Děvčata zatím nemáme, chceme je ale postupně do projektu zapojit.
S jakými jihočeskými kluby aktuálně spolupracujete?
Zatím například s Dynamem České Budějovice nebo s Tatranem Prachatice. Jsou našimi partnery.
Podle čeho vybíráte chlapce a v jaké věkové kategorii?
V této chvíli pracujeme s kategorií U8, to je ročník narození 2002, až U14, ročník 1996. V každé kategorii se mohou zúčastnit na nejnižší úrovni pyramidy všichni zájemci. Z nich si vybíráme další hráče na jednotlivé akce. Ti pak jezdí na kempy, turnaje, z toho se doporučují jednotliví hráči na nejprestižnější akce.
A těmi jsou?
Top turnaje. Třeba stáž v Glasgow nebo v Portu. Výběr dělají vždy naši trenéři společně s trenéry ČMFS s trenéry z partnerských klubů. Hráči jsou na stáže v zahraničí nominováni přes trenéry těchto klubů a trenéry Porta a Rangers. Sázíme nejen na sportovní výkon, ale i na přístup mimo hřiště.
Jaká je spolupráce mezi českými a německými fotbalisty?
Dobrá. Celkem s tím není problém. Samozřejmě, jsou vždy malé obavy, ty jsou z obou stran, ale velmi brzy končí. Po druhém nebo třetím dnu už funguje náš Tým Evropa celkem dobře. Děti mezi sebou mluví česky, německy, anglicky a občas také nohama a rukama.
Jak se k projektu stavějí trenéři v českých klubech?
Dnes už celkem dobře. Na začátek byly malé obavy, že Němci plánovali odtáhnout už mladé české talenty do Německa, ale praxe ukázala, že to není pravda. V průběhu sedmi let našich aktivit nikdo z České republiky nešel do Německa do nějakého velkoklubu. To by také nebylo možné, protože bundesligové kluby mají zájem jen o talenty od kategorií U15. Úspěšná česko - německá spolupráce ukázala v praxi , že děti si mohou z našich projektů něco vzít pro další život na hřišti i mimo něj. Naučí se cizí jazyky, poznávají jiné kultury a mají velkou možnost cestovat na prestižní fotbalové turnaje po celé Evropě.
Klubovou příslušností tedy zůstávají talentovaní fotbalisté u svých mateřských oddílů?
Ano. I to považujeme za motivaci. Děti nemusí odcházet do velkoklubů v České republice, aby si zahrály s kluby z Německa, Itálie nebo Francie. U nás si s nimi také zahrají a pokračují ve svém klubu. Dnes už máme partnery v celém českém a německém pohraničí, včetně všech velkoklubů. To nás velmi těší.
Můžete čtenářům Deníku přiblížit program hráčů v sezoně?
Hráči se připojují k projektu přes naše otevřené Projektové dny, které organizujeme zhruba čtyřikrát ročně. Z těch trenéři zvou hráče na další akce. Když fotbalisté pozvánku využijí, je to vítané, když ne, nevadí. Akceptujeme, že prioritu mají vždy akce v klubu nebo od ČMFS. Maximálně se děti u nás zúčastní pěti až deseti akcí za rok.
Konkrétně k soustředění, které proběhlo na jihu Čech. Spolupracujete s SK Dynamo České Budějovice?
Ano, spolupracujeme s Dynamem od května letošního roku. Chtěli bychom poděkovat vedení klubu a všem trenérům za dobrou spolupráci. Velký dík patří panu Kotrbovi, Slámovi a Maruškovi. Oni iniciovali spolupráci s námi a perfektně všechno připravili pro akce v Jihočeském kraji. Například i zmiňovaný letní kemp v Českých Budějovicích. A výborně spolupracujeme i s dalším naším partnerem, kterým je fotbalový klub Tatran Prachatice.
Jaký byl cíl přípravného kempu v Českých Budějovicích? Dětem se věnovala i návštěva ze Skotska?
Cílem kempu bylo rozšířit náš česko-německý model dále v Evropě. V letních kempech máme možnost pozvat talenty a trenéry z jiných národů ke vzájemné spolupráci. Na kemp zveme děti a trenéry ze tří až ze čtyř národů. Mohou se setkávat, poznávat a spolupracovat. Jsme rádi, že letos už s námi spolupracovaly velkokluby jako FC Porto nebo Glasgow Rangers. Zvou nejlepší dva hráče do svých klubů na stáž. Přímo z kempu v Českých Budějovicích jsou dva pozvaní na týdenní pobyt do Skotska.
Na Složišti v Českých Budějovicích se objevil jeden z trenérů Glasgow Rangers, co bylo jeho úkolem?
Trenér David Hendry organizoval demonstrační trénink, na který se dívali trenéři z Jihočeského kraje. Jsme rádi, že evropský fotbalový týden proběhl v Jihočeském kraji skvěle. Budeme pracovat na tom, abychom i příští rok mohli fotbalistům nabídnout evropské letní kempy v Jihočeském kraji.
Jakou cestou se na jihu objevili právě trenéři z Glasgow Rangers?
Klub Glasgow Rangers je naším partnerem od roku 2004. Skotská mužstva už občas byla u nás na turnaji. My také letěli na akce do Skotska. Jsme rádi, že letos se na letní kemp přihlásil trenér David Hendry. Známe ho několik let a doporučili jsem mu účast na kempu právě v Jihočeském kraji. Všechno klaplo perfektně. David Hendry se vracel domů do Skotska velmi spokojený.