Novinka je to i pro zkušeného kouče. „Vždy jsme se vešli mezi nejlepší pětku," přikývne.  Za jeden z důvodů, proč na podzim body nepřibývají takovým tempem jako jindy, označuje časté změny v sestavě. „Ty nás limitují," tvrdil kouč v minulém kole po zasloužené výhře (2:0) nad Trhovými Sviny. Hned nato strčil hlavu do dveří jeden z jeho hráčů s omluvou, že v příštím utkání nebude k dispozici.

Nejen nucené  míchání sestavou, které trápí řadu týmů, ale i odchody střelecky disponovaných hráčů v době nedávno minulé pustily Lokomotivě žilou. Na podzim jako by se nastřádaly a projevily na střelecké impotenci mužstva, které se na góly hodně nadře: za deset kol jich dalo 16, což by tak strašné nebylo, kdyby jich sedm nepadlo v domácím zápase do sítě Netolic (7:1). Jak to bývá, po hodech přišel půst.

„Opustili nás tři střelci, ať to byl Rossmann, Diviš nebo Djurov. To byli rození střelci, kteří dávali plno gólů. Teď nejsou a musejí je nahradit hráči z pole, záložníci, případně kluci, kteří k nám přišli z dorostu. O góly se musí podělit celé mužstvo, protože klasického střelce nemáme. Bohužel," konstatuje trenér Jan Koutský.

Bez vyloženého kanonýra v domácím dresu už hřiště v Suchém Vrbném nemá ani pověst nedobytné tvrze jako dřív, kdy na ně Lokomotiva hodně spoléhala. Kouč dává za příklad duel s béčkem Roudného (0:1): „První poločas jsme měli jasně ve své moci, ale neproměnili jsme čtyři vyložené šance – a za to jsme byli potrestáni gólem kolenem ze standardky!" kroutí hlavou.

Čtyřikrát jeho mužstvo odcházelo poraženo o jediný gól, naposledy u Malého jezu proti Slavii. Všech deset bodů Lokomotiva na podzim uhrála doma, přitom právě v městském derby se Slavií sahala po remíze a výsledek 0:1 pro ni byl trochu krutý. „Tomáš Tauber měl tisíciprocentní šanci, netrefil prázdnou branku! To je pak složité, když góly nepřijdou… Na 0:0 hrát neumíme," přiznává Jan Koutský.

Po výhře nad Sviny se přece jen otevřela před Lokomotivou lepší perspektiva. Povyskočila tabulkou o tři místa vzhůru
a v sobotu doma proti Velešínu bude chtít potvrdit, že na chvost nepatří.

„Doma máme Velešín, pak musíme konečně zabrat venku, ve Vacově. A přivítáme doma v derby Dobrou Vodu, což je pro nás ošemetný zápas – jednou vyhrajeme my u nich, podruhé oni u nás," usmívá se energický kouč, jenž  neztrácí náladu, a to je dobré znamení. Věří, že záchranářské povinnosti se Lokomotivy  nebudou týkat. „S tímhle týmem? To by bylo špatné, přestože kádr není ustálený a hráči se v sestavě točí. Ale stát se samozřejmě může cokoli," uvažuje Jan Koutský.

Připouští, že tým nemusí zůstat na jaro pohromadě. „Může třeba odejít Tomáš Tauber, o kterého byl zájem už v létě. Asi si půjde někam vyzkoušet zimní přípravu a pak se uvidí, co bude dál," uzavírá lodivod Lokomotivy.