Takovou dobu fotbalisté Dynama čekali v lize na další vítězství! Když před těmi téměř šesti měsíci svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého porazili doma Brno 1:0, málokoho v té době asi napadlo, že na další vítězství v lize si budou muset počkat tak dlouho…

A že se tak razantně změní i jejich pozice v ligové tabulce. Po výhře s Brnem tehdy Dynamo poskočilo až na sedmou příčku, jak se ale série zápasů bez výhry pak natahovala, celek se propadal stále níž, až těsně k pásmu sestupu.

Až přišla tato neděle a s ní domácí zápas s Ústím, kdy už bylo zřejmé, že na nic jiného než na tři body hráči Dynama myslet nemohou. Ustoupit už nebylo kam. „Bylo to pro nás životně důležité utkání. A pro nás nebylo vůbec jednoduché, vždyť jsme nevyhráli už osm kol a na vítězství jsme čekali hodně dlouhou dobu,“ připomněl trenér Jaroslav Šilhavý a za odvedený výkon mužstvu tudíž poděkoval: „Hráče musím pochválit, klíčové utkání v boji o záchranu zvládli.“

Podobné zápasy, ve kterých jde oběma soupeřům o bytí a nebytí, většinou doprovází na obou stranách spousta nervozity a nepřesností. „První půli to nebyl tak špatný fotbal, navíc my v ní dali dva góly a taky hosté se snažili. Po změně stran už z naší strany byla hra až příliš nervózní. Přitom příležitostí dát třetí gól, který by už do mužstva vnesl potřebné uklidnění, jsme měli poměrně dost,“ měl trenér Šilhavý jistě na mysli především dvě stoprocentní šance, které po přestávce měl Ondrášek po Hudsonově zpětné přihrávce a poté i Nitrianský, jemuž vyloženou šanci připravil jako na talíři Ondrášek.

Domácím vyšla sázka na korektury v záloze, kde se Benát zleva posunul víc doprostřed místo Otepky, jenž zůstal jen na lavičce. „My věděli, že Ústí má ve středu hřiště běhavé hráče, a tak jsme nasadili i my dalšího rychlého hráče Mezlíka,“ vysvětlil trenér Šilhavý, dle nějž Benát úkoly tvůrce hry zvládl se ctí.

Zatímco z českobudějovické kabiny se neslo oslavné skandování, hráči ligového nováčka z Ústí se trousili s hlavami dole z hrací plochy. Dobře věděli, že možná poslední jiskérka naděje na ligovou záchranu, v jejíž rozfoukání na jihu Čech ještě doufali, právě pohasla…

„My tady potřebovali nutně bodovat, ne–li vyhrát. A to se nám bohužel nepodařilo,“ jen těžko hledal na pozápasové tiskovce ústecký trenér Svatopluk Habanec správná slova, jimiž by své pochopitelné zklamání pojmenoval.

Zápas samotný však hodnotil bez větších emocí a střízlivě. „Těch šestadvacet minut, než jsme dostali gól, jsme hráli docela slušný fotbal. Soupeře jsme dokonce předčili jak v počtu střel, tak v držení míče. Po obdržené brance se obraz hry už změnil a vítr do plachet dostal domácí tým,“ připustil obrat ve vývoji utkání, které mělo pro oba celky mimořádnou důležitost.

„Druhá branka, kdy jsme na malém vápně nechali po rohovém kopu trestuhodně volného hráče, zápas rozhodla,“ hněval se ústecký kouč, dle jehož soudu ve druhé půli už jeho svěřenci zápas dohrávali spíše z povinnosti. „Ze strany mého mužstva už to byla pouhá křeč. Nepřesnosti byly ve hře obou mužstev, domácí si ale vyhrát zasloužili,“ uznal.

„My zápas bohužel nezvládli a posunuli jsme se zase o něco dál k druholigovým patrům,“ smutnil trenér Habanec, jedním dechem však ujistil, že ve zbytku sezony bude jeho mužstvo bojovat dál. „Teď hrajeme doma s Hradcem a budeme se snažit si alespoň trochu naši reputaci vylepšit,“ uzavřel své hodnocení kouč Ústí.

Zatímco Ústí bude o víkendu hrát o zlepšení své reputace, na Jihočechy čeká v neděli nesnadný úkol obstát na hřišti rozjetého Jablonce, který na jih Čech poslal z posledních dvou ligových zápasů skvělou vizitku – domácí výhru 2:1 se Spartou a ze hřiště lídra v Plzni remízu 1:1!

Díky vítězství s Ústím však pojede Dynamo do Jablonce přece jen v daleko lepší herní pohodě. „Zachráněni samozřejmě ještě nejsme, věřím však, že důležitý krok k záchraně jsme udělali,“ zhluboka si oddechl trenér Šilhavý.

Co je v lize ještě čeká?

17. dubna: Jablonec – Dynamo 15.00

24. dubna: Dynamo – Příbram 17.00

30. dubna: Ostrava – Dynamo 18.00

8. května: Dynamo – Slavia 17.00

15. května: Brno – Dynamo 17.00

21. května: Dynamo – Olomouc 18.00

28. května: Liberec – Dynamo 18.00