O branky se postarali ve druhé půli Rastislav Chmelo a Roman Lengyel.

Každé derby má svá specifika a jedním z nich je, že favorit to většinou nemá snadné a že často nevyhrává. Ostatně i Deník jižní Čechy tipoval vyrovnaný zápas a remízu.

Což se vyplnilo tak napůl.

Domácí favorit, kterým Dynamo jako všeobecně pasovaný aspirant na postup nesporně bylo, sice byl aktivnějším týmem a také v držení míče na tom byl očividně líp, přesto to neměl v zápase snadné. Ze hry se do čisté šance hráči Dynama totiž prakticky nedostali, a tak o výsledku rozhodly až dvě standardní situace v poslední půlhodině.

To, že oba góly jeho svěřenci dostali ze standardek, trené- ra Romana Nádvorníka velice mrzelo. „Zápas jsme prohráli po dvou individuálních chybách při standardních situacích. Ti hráči, kteří měli osobně bránit domácí hráče, je nedostoupili a nechali je nepokryté. Přitom jsme se právě na domácí standardky připravovali," uvedl trenér Táborska pro Deník jižní Čechy. „To nás stálo přinejmenším bod. Myslím si totiž, že to byl zápas na 0:0. Branky jsme Dynamu darovali, jiné šance si jeho hráči nevypracovali. Ty pološance, které domácí hlavičkáři měli, končily vedle brány," dodal.

Ani hráči Táborska si větší šanci dlouho nedokázali připravit, v závěru ale kontaktní gól dát mohli. „Dobré příležitosti měli Šimák a Strnad, obě však domácí brankář pochytal," smutnil kouč Táborska.

Na lavičce vítězného Dynama naopak panovala pohoda. „Spokojenost je hlavně se třemi body, které na začátek soutěže jsou velice důležité," zdůraznil kouč Pavel Hoftych, ale zároveň dodal, že ke hře má i výhrady. „Z naší strany v ní bylo dost nevynucených chyb a ztracených míčů, i těch jednoduchých, především v přechodové fázi," všiml si.

I proto možná jeho svěřenci místo postupného útoku volili i dlouhé míče. „Někdy jsme si ulevili zbytečně nakopnutým balonem, byť jsme chtěli dopředu hrát jiným způsobem," kabonil se domácí kouč.

Představoval si i větší počet centrovaných balonů ze stran. „Přitom každá situace, kterou jsme po těchto centrech v první půli měli, byla pro soupeře velmi nebezpečná," podotkl a připomněl, že právě po těchto centrech padly i oba góly.

Aktéry standardních situací chválil. „Že si jimi můžeme pomoci, je velký klad."

Důležitý první gól dal jeden z nových mužů v týmu Dynama Rastislav Chmelo, jenž potvrdil střeleckou formu z přípravy. „V první půli u něj bylo vidět, že se rozkoukává, nebyl úplně v pohodě. Nicméně dal gól, byl nebezpečný a myslím, že i diváky svými kousky pobavil. A hlavně ukázal potenciál," chválil Hoftych slovenského mladíka.

Svou roli dle něj splnili také oba útočníci. „Ríša Kalod dokázal uplatnit své zkušenosti, je silný v osobních soubojích. Dobré okamžiky měl i mladý Linhart. Je dobře, že vpředu máme z čeho vybírat."

Své hráče vyzdvihl i za přístup. „Nebylo to pro ně snadné i z toho důvodu, že nám vypadla generálka a neměli jsme tudíž v týdnu před začátkem soutěže optimální rytmus."

Oba trenéři se shodli, že na začátek sezony a za tropického klima derby mělo solidní úroveň. „Na to, jaké panovalo dusno a vedro, jsme viděli velmi kvalitní druholigové utkání, k čemuž přispěla obě mužstva," usoudil Nádvorník. „Za toho obrovského vedra to hráči obou mužstev neměli lehké, každý metr navíc za takových podmínek bolí dvojnásobně," dodal Hoftych.

Toho potěšila také atmosféra na stadionu. Veškeré obavy, které po přesunu z nedělních začátků na páteční večery panovaly, se ukázaly být liché. V ochozech totiž byly tři tisíce diváků, což je víc než na většinu utkání chodilo v I. lize. „Jsem samozřejmě rád, že jich přišlo tolik a že hlavně díky skupině našich fans se tým dočkal i povzbuzování," ocenil kouč Dynama i nově se formující fanouškovský kotel.

Příště hrají oba jihočeské týmy doma: Dynamo v pátek se Žižkovem (18), Táborsko v sobotu s Varnsdorfem (17).

Dynamo ČB – FC Táborsko 2:0 (0:0)

Branky: 58. Chmelo, 68. Lengyel. ŽK: Kalod, Linhart – Šimák, Cíferský, Javorek, Kočí. Diváci: 2974. Rozhodčí: Paták – Hrabovský, Zeman.

Dynamo: Daněk – Klesa, Lengyel, Machovec, Hanzlík – Ježdík, Rýdel, Rakovan (68. Benát), Chmelo (87. Němec) – Linhart (76. Ibragimov), Ka­lod.

FC Táborsko: Toma – Sladký, Mráz, Ciferský, Kotrba – Šiml – Presl (77. Kočí), Javorek, Šimák, Tusjak (67. Vukadinović), – Musiol (67. Strnad).

My se porazili vlastně sami, hněval se Šimák

Velkým zklamáním se po prohře svého týmu na Střeleckém ostrově nijak netajil klíčový muž Táborska Jan Šimák.

„Jsme zklamaní, samozřejmě," byla první slova velké hvězdy týmu. „Ztratili jsme tři body a vstup do sezony se nám nepovedl."

Před zápasem jste se netajili tím, že byste na hřišti favorita chtěli uspět. Proč to nevyšlo?

My věděli, že to tady bude těžké, jenže prakticky jsme se porazili sami. První půlrok, když jsem v Táborska začínal, jsme dělali obrovské chyby. Dneska mi to tu dobu připomnělo. Co standardka, to skoro gól. Vyplave nám tam hráč na zadní tyči a nikdo s ním není, tak to v klidu uklidí plackou – 1:0. A druhá standardka totéž: Lengyel, víme o něm, že má skoro tři metry a nikdo si k němu nevleze. Tři metry kolem nikdo není, propadne to až na něj, rázem je to 2:0 a je po zápase.

Trenér říkal, že má Budějovice přečtené. Hráli domácí to, co jste od nich čekali, anebo vás něčím překvapili?

Nemyslím si, že by nás Budějovice překvapily. Jaké šance oni měli? Taky nic pořádně. Že nakopli dlouhý balon na Kaloda a ten vyhrál hlavu, to bylo všechno. A že to tam dvakrát prodloužili a nám to propadlo těsně vedle tyče. To pro mě není gólovka. Že nás přetlačili a o trošku víc možná drželi balon. Byl to rovnocenný soupeř. Akorát, že jsme je dvakrát nechali při standardkách samotné před naší brankou a tím jim darovali tak laciné góly. Tím to oni rozhodli a my jim můžeme jen gratulovat, mají tři body a první kolo zvládli.

Vy jste měl dvě dobré střely, co chybělo k tomu, aby skončily gólem?

Vždycky jsem to měl na levačku, navíc v běhu a jednou se mi to taky trošku seklo, nechal jsem si to pod nohou a musel hodit na levačku. Ta druhá rána byla už lepší, gólman to ale dobře chytil.

Teď máte doma silný Varnsdorf, ale ztratit další body už si asi nemůžete dovolit…

Každý zápas pro nás je důležitý, tím spíš doma. Musíme vyhrát a je úplně jedno, kdo přijede. První kolo jsme prohráli, máme tudíž co dohánět a uhrát ty tři body teď v sobotu doma pro nás bude strašně důležité.