Obránce Olympie Michal Šonka se před novou fotbalovou sezonou stěhoval z Týna nad Vltavou o několik kilometrů dál do kádru Březnice.
Obléká dres nováčka I.B třídy, kam Březnice postoupila z pátého místa OP Táborska. „Jsem tu na hostování na půl roku. V Týně se spadlo z krajského přeboru, Z Březnice mě oslovili, že postoupili, jestli bych sem nešel hrát, tak jsem jim řekl, že to na ten půlrok zkusím a v zimě se uvidí, co bude dál,“ vypráví Michal Šonka, jak se ocitl v sousedním okrese.

Jako léčbu na zklamání z marné snahy o udržení nejvyšší krajské soutěže v Týně zvolil v létě změnu prostředí. „V Týně zůstal kádr stejný, odešel jsme jenom já. Po této sezoně se Olympie chce vrátit do kraje. Já jsem si chtěl trochu odpočinout, protože o záchranu jsme hráli několik let. Tak jsem si řekl, že zkusím něco jiného,“ vysvětluje Šonka. „Neměl jsem chuť do fotbalu, nebavil mě, tak jsem zvolil tuto alternativu,“ doplňuje extýnský obránce či stoper a připouští, že v novém působišti pookřál. „Letní příprava proběhla v pořádku, mezi kluky se cítím dobře, takže není žádný problém. Myslel jsem, že se mi začíná dařit i fotbalově, ale sobotní zápas mě z toho zase rychle vyvedl!“ posteskl si po úvodním kole Michal Šonka.

Po výhře v generálce nad Bechyní Březnice nezvládla premiéru v I.B. Podlehla na domácím hřišti týmu SK Větrovy 2:4.

Po čtyřech obdržených brankách nebylo v kabině domácím hráčům příliš do řeči. „Čtyři góly, z toho, dá se říct, byly tři vlastňáky. Takhle bychom byli na sestup!“ důrazně varoval Michal Šonka, jehož tým za stavu 2:2 neproměnil penaltu a později toho litoval. „K tomu skoro není, co dodat. Když nedáme ani penaltu, zatím asi nemáme v I. B co dělat,“ nebral si obránce servítky.

Přitom na atmosféře na stadionu bylo znát, že celá Březnice je na vyšší soutěž nažhavena, utkání provázela dobrá divácká kulisa. „Tady chodili lidi i na okresní přebor. Nic jiného než fotbal tu nemají, tak jdou všichni na fotbal. V Březnici hráli I. B třídu před lety, to tu ještě byla starší generace, která se na nás teď přišla podívat. O to větší bylo zklamání. Musíme zapnout, protože takhle se I. B hrát nedá,“ vykládal obránce.

Michal Šonka prošel více kluby v okolí Týna. Oblékal dres Bechyně, nedalekých Sudoměřic, nyní válčí v Březnici. Poslední fotbalový rok znamenal pro něj a Olympii pád do I.A. „My jsme na podzim nevyhráli jediný domácí zápas, a to byl klíč k sestupu. Na jaře už jsme začali trošku vyhrávat, naše hra se zvedla, vyměnil se trenér, ale v trenérovi to nebylo; byl tam výborný kouč Brozman, který vůbec nemohl za to, jak jsme hráli. Ale přišel nový trenér, nějaký impulz to byl, začali jsme vyhrávat a bylo to lepší, jenže k záchraně to už stejně nestačilo,“ shrnul v několika větách minulou sezonu týnský host v sestavě Březnice.

„Myslel jsem, že budu hrát stopera, ale nakonec jsem na levém beku jako v Týně,“ svěří se. Dobře ví, že na něj nováček spoléhá jako na posilu. Je to logické. „Vždy, když přijde hráč z vyšší soutěže, tak se od něj čekají velké věci. A ono to kolikrát nejde, já s Větrovy nehrál dobře, takže jsem byl zklamán i ze svého výkonu,“ kabonil se březnický bek.

Osvých aktuálních fotbalových cílech má jasno: „I když jsem tu zatím na půl roku, v každém případě chci pomoci Březnici, aby nebyla poslední. Aby přezimovala co nejvýš a po podzimu se uvidí, jak to bude vypadat. Jak na tom bude Březnice, jak na tom bude Týn,“ uzavírá Michal Šonka.