V pátek večer by ale fotbalisté Dynama ve 22. kole I. ligy doma už měli zabrat naplno. Od 18 hodin totiž hostí na Střeleckém ostrově v přímém souboji o záchranu v lize Příbram a dobře vědí, že si další bodovou ztrátu už prostě nemohou dovolit, že tři body pro ně jsou nutností. „Víme, o co hrajeme a uděláme pro vítězství vše, co je v našich silách," přibližuje atmosféru z českobudějovické šatny trenér Pavol Švantner.

Jednoduché to ale Jihočeši mít nebudou, Příbram po příchodu trenéra Františka Straky se hodně zvedla. „Já je viděl hrát před týdnem s Jabloncem a po půli, kdy všechno vsadili na útok, hráli opravdu dobře. Mají silové hráče, ale i výborné fotbalisty. Jmenovitě na Kuvajťana Azize je radost se dívat, na poměry naší ligy je to hodně nadprůměrný fotbalista," vyzdvihuje Švantner.

Dynamo by do zápasu s Příbramí mělo jít v plné síle. Před týdnem v nevydařeném zápase na Dukle sice nedohrál kapitán týmu Roman Lengyel a ještě ve středu netrénoval, ale i on by měl být k dispozici. „Je nemocen, doufáme ale, že jeho viróza je lehčího rázu a že Roman bude do pátečního utkání připraven," přál si po středečním tréninku trenér Pavol Švantner, jenž si je dobře vědom, že případná absence největší opory týmu by byla obrovským problémem. „Je to klíčový článek naší sestavy a velká osobnost mužstva."

Trenéři i hráči Dynama věří, že jim v existenčním utkání pomohou i diváci. Ti totiž díky rozhodnutí vedení klubu mají vstup na dnešní veledůležitý zápas zdarma! „My jsme našim divákům hodně dlužni, proto jsme rozhodnutí klubu uvítali," ujistil trenér Švantner, že hráči vzali i to, že ušlý zisk půjde z jejich kapsy. „My bychom se fanouškům chtěli tímto způsobem omluvit, ale hlavně je pozvat na stadion. Na jejich pomoc hodně spoléháme," podtrhl Pavol Švantner.

Jak možná nastoupí

Dynamo: Daněk – Ježdík, Mchojan, Lengyel, Machovec – Klesa, Sandro, Rýdel, Hora – Řezníček, Táborský.

Příbram: Hruška – Jugas, Hájovský, Mišůn, Pleško – Valenta, T. Pilík, Tarczal, Mašán, Šlapák – Střihavka.

Že by Dynamo mohlo spadnout? O tom Straka nepřemýšlí

Fotbalisty Příbrami v pátečním utkání I. ligy v Č. Budějovicích povede trenér František Straka, jenž před pěti roky právě Dynamo dovedl v I. lize k záchraně.

Je páteční utkání pro vás v něčem mimořádné?

To ne, je to pro mě zápas jako každý jiný. Jsem v Příbrami a chceme v Budějovicích uspět. Nejen pro nás, ale také pro Budějovice to bude utkání se vším všudy. Bude se hrát o šest bodů.

Ani to, že jste v Dynamu začínal s fotbalem, nehraje žádnou roli?

Nejen, že jsem tam s fotbalem začínal, já v Budějovicích i vyrůstal. Mám tam spoustu přátel a známých. Prožil jsem tam dobrý rok i jako trenér a na to angažmá vzpomínám jen v dobrém.

Nebude vám tudíž líto, že byste právě vy mohl poslat Dynamo do druhé ligy?

Takhle o tom nepřemýšlím. Pro mě, jako pro trenéra, to je profesní záležitost. Vím, že Dynamo je v nepříjemné situaci, my na tom ale nejsme o moc lépe. V Budějovicích tudíž chceme uspět.

Vyhrát, jiná možnost není, ví Rýdel

Zkušený záložník Filip Rýdel věří, že Dynamo v existenčním utkání s Příbramí uspěje.

Jak jste přijali verdikt vedení klubu, že vzhledem ke špatným posledním výsledkům vstupné na Příbram za diváky zaplatíte vy, hráči?

Vedení tak rozhodlo a my s tím souhlasili. Výsledky skutečně nejsou ideální, proto tímto způsobem chceme lidi pozvat, aby nás přišli povzbudit a my se budeme snažit vyhrát. O nic jiného nám teď nejde, jedině o vítězství. Možností bodovat naplno už moc nebude. Doma teď budeme muset každý zápas vyhrát a tři body uhrát i někde venku. Zápas s Příbramí pro nás je mimořádně důležitý.

To byl před týdnem i zápas na Dukle, jenže domů jste jeli s debaklem 0:4…

My i na Dukle zpočátku hráli vyrovnanou partii, pak jsme ale dostali gól a nějak se to sesypalo. Těsně před půlí jsme dostali na 2:0 a Dukla si už to pak pohlídala, navíc jsme ke konci dostali ještě další dva laciné góly.

Jak uspět s Příbramí, která se po příchodu trenéra Františka Straky hodně zvedla?

Víme, že Příbram na jaře získala hodně bodů, že už není na sestupových příčkách. Pro nás ale není už jiné východisko, než Příbram porazit. Musíme hrát dobře zezadu, dobře bránit a nedostat gól. Já věřím, že my ten gól dáme. Přestože se nám dopředu tolik nedaří, musíme teď na Příbram hned na začátku vletět a dostat je pod velký tlak, abychom měli i nějaké standardky. Když ten tlak budeme mít, pak věřím, že z toho nějaký gól dáme.

Jste poslední a vlak naděje vám začíná ujíždět. Cítíte, že už je na vás velký tlak?

Jistě, že to cítíme, Každý to čte a vidí v tabulce, že každý boduje, jen my ne. My víme, že zápas s Příbramí pro nás je existenční, když ho ale zvládneme, pak jedeme do Teplic a doma máme Jablonec. Za ta tři kola můžeme získat hodně bodů, taky můžeme hodně ztratit.Uděláme ale všechno, abychom v těch třech kolech získali co nejvíc bodů a opustili sestupové příčky.