„Začali jsme ve čtvrtek, kdy se kluci v Hrdějovicích jen tak proběhli. Do soustředění budeme trénovat v Igy, devátého února odjíždíme do Hrdoňova, kde budeme od středy do neděle,“ nastínil další program Slavoje trenér Michal Hrdlička.

Letošní premiéra Hrdějovic na hlubocké Zimní lize nesla všechny znaky přípravy v ranném stádiu. „Měli jsme s sebou i mladé kluky z béčka, dorostence. O půlce jsme vystřídali šest lidí a na hře se to projevilo, protože Týn hraje vyšší soutěž. Zaslouženě vyhrál,“ okomentoval utkání kouč Slavoje.

I když se na Hluboké hraje o body, Hrdějovičtí budou přísně ctít ducha přípravy i v dalších bojích. „Pro nás je to opravdu příprava a chceme zkoušet vlastní kluky, odchovance, kteří by do budoucna mohli hrát za áčko,“ potvrdil Michal Hrdlička své úmysly a ujistil, že porážku na úvod nebude s hráči podrobně rozebírat. „Možná si řekneme nějaké taktické věci, které mohly být provedeny jinak, ale jak jsem řekl, naši hru ovlivnil fakt, že nastoupili hráči béčka – a v okrese to kluci samozřejmě hrají trochu jinak. Jsou zvyklí na jiné tempo než předvádějí Týnští a naši hráči ze základu,“ poznamenal lodivod.

Změn by v Hrdějovicích mělo nastat přes zimu minimum, pokud vůbec nějaké. Suverénně nejčastěji trenér i vedení oddílu odpovídá zvědavcům na otázku, zda i na jaře pomůže týmu zkušený stoper Kochlöfl, jenž přišel v létě coby velká posila ze Sezimova Ústí. „Ptá se na to každý,“ zůstává Hrdlička v klidu a trpělivě, kdo ví pokolikáté už, dotaz zodpoví. „Co se týká Kochlöfla, nabídli jsme mu, že může zůstat v Hrdějovicích, ale otázkou je, jak se to vyvine. Zda budeme moci zase splnit jeho podmínky, jestli si nenajde lepší angažmá… Já bych tomu nechal volný průběh. Zatím jsme zahájili přípravu bez Roberta. S tím, že jsme mu k tomu řekli své, a nyní je na něm, zda se zapojí a přidá se k nám, anebo si bude shánět jiné angažmá.“

Přestupové pasti Hrdějovičtí během zimy nekladou, posily nelanaří – po vydařené podzimní části k tomu prý nemají důvod. „Ba naopak, chceme pokračovat v nastoleném trendu. Zahájili jsme sezonu dobře, máme třicet bodů. Chceme dál hrát nahoře, ale nechceme jít cestou drahých nákupů, spíše se budeme věnovat vlastním klukům. Vždyť sestava, která nastoupila proti Týnu ve druhé půli, měla věkový průměr dvaadvacet, třiadvacet let. Touto cestou chceme jít,“ podotýká Michal Hrdlička a připouští, že o některé perspektivní hráče může být v dohledné době zájem odjinud. „Někteří kluci jsou určitě v hledáčku ostatních týmů, ale zatím zůstávají u nás a já doufám, že je udržíme a jednou se třeba do toho kraje taky podíváme, jestli se nám pro něj podaří zajistit podmínky,“ přemítá nad budoucností Hrdějovic jejich hlavní trenér.

Kouč samozřejmě musí ve svých plánech počítat i s variantou, že Robert Kochlöfl bude na jaře na postu stopera chybět, a tak už dumá nad tím, kdo ho nahradí. „Uvidí se v přípravě, ale nejspíš by měl převzít jeho roli Jirka Prázdný, jenž hrál na tomto postu v Roudném, hrál na něm i v Dynamu. Nějaké zkušenosti má, mohl by hrát ve stoperské dvojici s Kudrlem, ale to všechno ukáže čas,“ nechce trenér na začátku přípravy rozdělovat místa v sestavě.

Spokojenost Hrdějovic s podzimními výkony už trenér Hrdlička naznačil, když vysvětloval, proč klub nemá ambice posilovat kádr. Slavoj, ať to byl záměr či nikoli, má výbornou výchozí pozici, aby na jaře míchal postupovými kartami. Jen Hrdějovičtí mohou říct, zda si na podzim nevedli lépe, než sami čekali. „To je ve fotbale vždycky ošemetné,“ pousměje se Hrdlička. „Věděl jsem, že kádr by měl mít svoji kvalitu a že by měl patřit ke špičce. Pak je otázkou, jak se co povede, jestli nepřijdou zranění, zda týmu přeje štěstíčko. Já osobně si myslím, že jsme měli být ještě o malinko výš, protože některé body jsme zbytečně poztráceli remízami, anebo porážkou v Malšicích, kde jsme osmdesát pět minut hráli na jednu bránu a podlehli 1:3!“ očividně si Hrdlička nemyslí, že by jeho tým vytěžil z podzimních bitev maximum.

„Ale zhruba můžeme být spokojeni. Zatím neříkáme, že bychom chtěli do kraje, ale chceme hrát nahoře, prohánět kandidáty na postup a třeba situaci na špici ještě trochu zamotat,“ zamlouvá se Hrdějovicím pozice čtvrtého vzadu, který může hrát, aniž by se stresoval vyřčenými cíli. „Asi se projeví, že větší ambice má Soběslav, možná Rudolfov. My patříme třetím rokem k týmům, které se drží v horní polovině I. A třídy. Chceme, aby diváci rádi chodili do Hrdějc, viděli tam pokud možno pěkný fotbal a po zápase odcházeli spokojeni. To je pro nás prvořadé. S tím, že budeme pracovat s našimi hráči, vynasnažíme se dát jim občas šanci a postupně je zabudovat je do sestavy,“ na rovinu odkrývá své záměry hrdějovický kouč, jenž je podle svých slov v klubu spokojen. „A vedení snad se mnou také, když mě tu nechává tak dlouho – trénuji v Hrdějovicích už čtvrtou sezonu,“ doplnil.