Historie tradiční ankety našeho listu o desítku jihočeských sportovců roku se začala psát v roce 1965, kdy v hlasování čtenářů tehdejší Jihočeské pravdy vyhrála kajakářka Ludmila Polesná před motocyklovým závodníkem Zemenem a boxerem Vojíkem.

Jen tito tři sportovci si před těmi padesáti lety přišli osobně převzít uznání z rukou tehdejšího šéfredaktora Jihočeské pravdy Josefa Hadrávka. Vyhlášení ankety tenkrát bylo hodně komorní a skromné, teprve postupem času se stávalo i společenskou akcí až posléze v 80. letech minulého století se z uzavřených salonků českobudějovických restaurací přesunulo do velkých sálů kulturních domů a sportovních hal do celého kraje za účasti široké veřejnosti.

Velice rád na tato veřejná vyhlášení jihočeských sportovců roku vzpomíná legendární motocyklový závodník Bohumil Staša. „Bylo to super. Alespoň jsme se sešli a popovídali si. A bylo taky fajn, že se to dělalo tenkrát i jinde než jen v Budějovicích, ale třeba i v Týně či ve Zlaté Koruně. Lidi z různých sportů se alespoň jednou za rok spolu mohli potkat, jinak bychom se snad ani navzájem nepoznali," říkal v rozhovoru pro Deník dvacetinásobný mistr republiky silničních motocyklů v roce 2010, kdy byl uveden do Síně slávy jihočeského sportu.

Bohumil Staša sice na rozdíl od rekordmanů Miroslava Dvořáka, jenž byl jihočeským sportovcem roku pětkrát, Lídy Polesné a Petra Jirmuse (4), naši anketu vyhrál jen v roce 1973, ale nepřekonatelným rekordmanem ankety stejně je – v elitní desítce roku totiž byl osmnáctkrát (!), z toho od roku 1967 do roku 1981 nepřetržitě patnáctkrát v řadě!

V posledních letech zaštítil pořadatelství ankety Krajský úřad Jihočeského kraje, čímž vážnost ankety ještě vzrostla.

Loňský jubilejní 50. ročník vyhrál volejbalista Filip Habr, kdo na trůn usedne letos?

Vstupenky pro všechny zájemce jsou ještě v den vyhlášení zdarma k dispozici v inzertním oddělení Deníku na náměstí Přemysla Otakara II. v Č. Budějovicích.