Máte za sebou první rok v čele šéfa historicky nejúspěšnějšího fotbalového klubu na jihu Čech. Jaký ten rok byl, jak jste ho viděl vy sám?

Jaký byl? Pro Dynamo určitě neúspěšný a pro mě osobně strašně náročný. My si na ty problémy v zimě zadělali sami. Ačkoli mužstvo, s nímž jsme šli do jarní části sezony, jak se ukázalo, jsme neměli tak silné, abychom se dokázali zachránit, vzhledem k těm osmnácti bodům, s nimiž jsme do jara šli, byl sestup strašně velkou chybou. V létě jsme si tudíž řekli, že to řízneme a že dáme šanci mladým. Byť si nemusíme nalhávat, že jedním z důvodů bylo i to, že jsme věděli, že na to, abychom sem vodili nadstandardní hráče, prostředky nemáme. Ale že to pro mě bude ve druhé lize ještě náročnější než v té první, to mě zaskočilo. Říkám upřímně, že jsem rád, že už je konec.

Nezalitoval jste někdy, že jste funkci šéfa klubu vůbec bral?

Už jsem to někde říkal, že jsem po tom postu nijak netoužil. Mě bavilo dělat sportovní úsek, jenže nějak se to tak ze dne na den seběhlo a já byl postaven před hotovou věc. A zda jsem někdy zalitoval? Mockrát jsem si říkal, že to přece nemám zapotřebí a pár situací bylo, to říkám naprosto upřímně, kdy už jsem to vzdával a byl jsem rozhodnut, že končím. Vždycky jsem ale pak pocítil podporu lidí kolem a pokaždé jsem zase šel dál. Nicméně znovu mohu jen opakovat, jak hrozně moc jsem rád, že už je konec…

Že to omlazený tým nebude mít snadné, to jste zřejmě předpokládali. Ale přece jen, nepočítali jste s lepší bilancí?

Výsledky byly, jaké byly. Proč, co a jak, to bychom mohli rozebírat od rána do večera, ta realita prostě je taková, jaká teď je. Doba, kdy se tady točily úplně jiné peníze, prostě je pryč. Pracuje se s tím, na co tady je. Máme tu hráče, na které máme prostředky. A já jsem rád, že ti hráči, kteří tady zůstali, se vyrovnali i s těmi nabídkami, které jsme jim byli schopni předložit. Myslím si, že kádr, jaký teď v Dynamu je, není špatný. Jen to chce víc trpělivosti. Lidi přitom pořád volali, netahejte sem kluky na hostování, navíc i příprava vypadala hodně dobře. Jakmile ale v soutěži přišly neúspěchy, najednou i ti, co sázku na své odchovance vítali, začali kritizovat a kluky posílat do práce…

Přitom hrát ve druhé lize není žádný med. Pohárová trápení řady prvoligových klubů jsou toho důkazem…

Druhou ligu hrají mladší hráči, běhavější, ambicióznější, agresivnější, hladovější po úspěchu. Doplňují je ale i zkušenější hráči. Je to vyrovnaná soutěž, akorát Karvinou bych z toho vyňal, ta teď má úplně jiný rozpočet i úplně jiné cíle než většina ostatních týmů. Taky Hradec má dobré mužstvo, zbylých dvanáct třináct mužstev je ale vyrovnaných. Jsem rád, že jsme ke konci udělali ty čtyři pět bodů. To atmosféru v klubu výrazně vylepšilo.

Uvítal jste konec sezony, ale co možné změny v kádru? O tom, že Linhart má namířeno do Slavie už Deník psal, ale minimálně u hostujících hráčů určitě k nějakému pohybu dojde, ne?

Kádrové věci se samozřejmě řeší, a přestože moc změn v kádru nechystáme, o něco ho doplnit chceme. Nějaké odchody taky budou. Třeba Příbram si chce stáhnout Hájovského, za něj bychom museli sehnat náhradu. Pro nás byl posilou, byť i na něj byly výhrady, že je pomalý a tak podobně. Sem kdyby přišel Matějovský ze Sparty, lidi budou říkat, že to je tragédie… Nepočítáme s Limou, ani s Buchvaldkem. Na ty posty tady máme naše rovnocenné hráče, ne-li lepší.

Co Karafiát? Prý by měl jít do Liberce?

Je možné, že s ním Sparta na nějakou transakci počítá. To však musíme respektovat, není to náš hráč.

A co Pešek?

Ten zůstane. Je to mladý kluk, do té naší koncepce se hodí. Je tu Řezáč, je tu Vaněk, je tu Hála, to jsou devatenáctiletí kluci. Je tu Funda, Wermke, to jsou taky ještě hodně mladí kluci. Z hostování se vrací Kadula, v Písku vypadal hodně dobře. Jsem přesvědčen, že za rok dva můžeme mít hodně dobré mužstvo. Navíc ti mladí kluci mohou znamenat pro klub i velký ekonomický přínos. Akorát jich do týmu přišlo naráz hodně. Já, když v Dynamu začínal, vedle mě byli Mejdr, Marek, Babka, Koller, a když mi něco nevyšlo, oni to zahasili. To našim mladíkům teď chybělo. Zejména, když třeba pro karty či zranění na hřišti nebyl Šimák.

S jeho působením jste byli tudíž spokojeni?

Taky jsme od lidí slyšeli, že už není tak svižný, my ho ale nebrali jako běžce či sprintera. My věděli, co je to za fotbalistu, jaké jsou jeho přednosti. Potřebovali jsme, aby běhali hráči kolem něj a tím mu dali možnost, aby jim ty přihrávky dával. Že to někteří ti mladí zpočátku nepochopili, to nebyla chyba u Šimáka. Že mu nevyšly všechny zápasy, to taky víme. Ale ti mladí se od něj mají čemu učit. Nejen při zápase, ale i na tréninku. On je na tréninku první a odchází jako jeden z posledních.

Podzim ve druhé lize se příliš nevydařil, v juniorské lize ale nezářila ani juniorka…

To jsou velice jednoduché počty – to, že jsme v druholigovém mužstvu dali příležitost tolika mladým hráčům, odnesla výrazným oslabením naše juniorka. Dříve by třetina kádru áčka stabilně hrála v juniorce. A troufám si říct, že v kvalitní juniorce. My ty mladé kluky posunuli výš dříve, než by k tomu za normálních okolností došlo. Věděli jsme tudíž, že to juniorka letos bude mít složité, ale na výsledky se prostě nemůžeme koukat. Nám juniorka slouží jako rezervní tým, který potřebujeme a který slouží i jako zátěž pro hráče, které potřebujeme dostat do tempa. Třeba poslední zápas ve Znojmě ukázal, že když se juniorka sejde v silnějším složení, i s těmi hráči z áčka, kteří by věkově do juniorky patřili, že je schopna vyhrát kdekoli. Nicméně výsledky v této soutěži nehrají takovou roli, naštěstí se tam o sestup nehraje. Čímž neříkám, že by nás těšilo, že jsme v juniorské lize někde hodně dole. Béčko ale prostě potřebujeme, aby ti kluci, co v áčku nehrají pravidelně, měli zápasové zatížení.

Dle zprávy na klubovém webu jste na nedávné valné hromadě seznámil akcionáře klubu s novým konceptem fungování mládeže. O jaké změny jde?

V kostce jde o to, aby se všechny mládežnické celky od mladších přípravek až po prvoligovou devatenáctku řídily jednotným tréninkovým konceptem, v němž je přesně uvedeno, na co se která příslušná věková kategorie má zaměřit, co ti hráči při přechodu do vyšší věkové kategorie mají umět. Je to jakýsi manuál pro trenéry, jehož cílem je, aby všechny kategorie v Dynamu trénovaly jednotně. Zkušenosti jsme nabírali i na stáži v akademii v Žilině, kde dlouhodobě dělají mládež hodně dobře. Přirovnal bych to k osnově, kterou se řídí ve škole učitelé.

Blíží se konec roku, takže na závěr našeho povídání vaše přání do roku 2016?

Pro mě osobně, abych už nezažil takovou sezonu jako letos. Áčko aby se co nejrychleji dostalo z nebezpečného pásma. Zároveň bych ale chtěl zdůraznit, že cesta, kterou jsme se vydali, v naší situaci je jediná správná. Jiná cesta prostě není.