Čeští a slovenští fotbaloví funkcionáři v minulém týdnu oživili diskuse o projektu společné ligové soutěže. Na tu si v tomto týdnu zavzpomínají i fotbalisté budějovického Dynama, kteří se v úterý vypravili z jihočeské metropole na pětidenní herní soustředění na Slovensko.

Nápad vrátit se k federální lize se zrodil v Bratislavě, na české straně se názory různí. Předseda ČMFS Ivan Hašek se nechtěl pouštět do úvah o jejich reálnosti. „Je to téma, o kterém bychom se mohli bavit někdy v budoucnu bavit.“

Spíše ale zůstane jen u těchto úvah, v Evropě totiž taková soutěž nikde není. „UEFA má na stole podobných nadnárodních projektů víc. A zatím všechny zamítla,“ uvedl pro deník Sport bývalý generální sekretář ČMFS Petr Fousek.

Fotbalisté Dynama patří ve federální lize k pamětníkům, protože si ji zahráli jak hned po válce v sezoně 1947/48, tak za totality v letech 1985–87 i po sametové revoluci. Se slovenskými kluby však Dynamo až tak často nehraje, takže možnost změřit síly s Petržalkou a Dubnicou, s nimiž Dynamo na Slovensku dnes a v pátek hraje, trenér Šilhavý vítá.

„Už oba zápasy v Rakousku potvrdily, že konfrontace se zahraničními celky mají svůj smysl,“ řekl trenér Dynama, jenž sice chce v dnešním duelu s Artmedií Bratislava dát šanci ještě všem hráčům, které má na Slovensku k dispozici, přesto už ale počítá s tím, že větší část hracího času by na hřišti byla sestava, která se bude blížit té ligové.

Na Slovensko včera nedcestovali Benát, Jarabica a Mezlík, kteří ještě nejsou po zdravotní stránce úplně v pořádku. Nejeli ani mladíci Novák a Koutný, kteří zamíří zítra na soustředění s béčkem do Uherského Brodu.

Písek s Jihlavou

Třetiligoví fotbalisté FC Písek si v této sezoně pro přípravná utkání vybírají velice zdatné soupeře, jakým je i druholigová Vysočina Jihlava. Ta se představí v Písku v duelu s FC Písek ve středu od 16.00.

O víkendu svěřenci trenéra Karla Musila podlehli v Praze prvoligovým Bohemians 2:5. „Ale ještě necelou půlhodinu před koncem jsme prohrávali jen o gól,“ připomíná Musilův asistent Ladislav Bernát, dle něhož hrát se silnými soupeři je v přípravě potřebné. „Chtěli jsme v těch náročných zápasech testovat nové hráče i mladší kluky. Ti v takových zápasech získávají potřebné zkušenosti,“ dodává.

Z nových hráčů proti střížkovské Bohemce dostali šanci Houška a Held, o jehož eventuálním příchodu se ale stále ještě jedná. Zájem byl v Písku také o Šíslera, jenž však dal přednost Hlavicím. Zřejmě z důvodů finančních. „Byl to nejnáročnější přestup v dějinách klubu,“ dal se totiž slyšet hlavický sportovní manažer Michal Dyml…

„Pořád ještě zkoušíme, některé hráče ještě máme rozjednané,“ poznamenává Bernát a dodává, že v proti ligovému soupeři dostali příležitost i mladí hráči. „Ti zkušenější marodili,“ zmiňuje absenci ostřílených opor Zušťáka a Polodny.

Do startu jarní části III. ligy má FC Písek v plánu kromě dnešního klání s Jihlavou ještě zápasy českobudějovickým Dynamem, Voticemi, Motorletem, Čáslaví a Příbramí B, některé změny ale nejsou samozřejmě vyloučeny.


Juniorka Dynama do Uherského Brodu


Juniorka Dynama hrála o víkendu v přípravě na Žižkově s druholigovou Viktorií a trenér Jiří Lerch přes prohru 1:2 nespokojen s výkonem svého týmu nebyl. „Ostatně ani výsledek s kompletní Viktorkou není tak špatný,“ míní.

Hra sice nebyla bez chyb, klady ale převládaly. „Kluky musím za jejich nasazení pochválit. Dokázali s tak těžkým soupeřem vyhrát půli 1:0, to se cení,“ vyzdvihuje. „Přitom jsme měli od Pavla Tobiáše i půjčené jeho dorostence,“ dodává trenér B–týmu Dynama, jenž na Žižkově měl v mužstvu celkem pět dorostenců.

Ve čtvrtek po obědě zamíří juniorka Dynama spolu s Tobiášovým ligovým dorostem na společné soustředění do Uherského Brodu. „Jeho součástí budou i dvě přípravná utkání,“ sděluje Lerch. „V pátek od 11 hodin se na místní umělce střetneme s béčkem Trnavy, v sobotu hrajeme se Slavičínem,“ upřesňuje.

Vedle zápasů čeká Lerchovy mladíky i tvrdá příprava, takže masér Václav Kolář bude mít v Uherském Brodě dost práce. „Ještě pořád je do sezony plno času, lenivět se nebude,“ ujišťuje Lerch. „Nicméně víc už bude i herní přípravy a nácviku standardek a různých taktických prvků,“ konstatuje kouč juniorky.

Ten počítá s tím, že s sebou vezme sedmnáct hráčů. „Nejede Bambule, jenž má výron v kotníku. Chybět bude i Homoláč, jehož trápí postranní vazy. Onemocněl Peroutka a teď z tréninku pro nachlazení odešel i Rakovan.“ Zda ti dva pojedou, Lerch den před odjezdem do Uherského Brodu netušil.