Talentovaní fotbalisté SK Dynamo ČB kategorie U15 se zúčastnili v Praze mezinárodního turnaje Nike Premier Cup 2013.
V konkurenci nejlepších česko-slovenských týmů se rozhodně neztratili, obsadili šesté místo. V tréninkovém areálu Sparty pozorně sledoval zápasy také fotbalový internacionál Zdeněk Nehoda.

Domů odjížděl ze Strahova s docela dobrým pocitem. „Myslím, že to byla velmi vydařená konfrontace  českých a slovenských týmů."
V rozhovoru pro Deník zabrousil i do nedávné historie. „Už v minulosti se tohoto turnaje zúčastnilo hodně fotbalistů, kteří později hráli ligu. Hodnotím tuto akci jako velice dobrou, konfrontace se slovenskými kluby je pro ty české opravdu výborná."
Ve finále se sešly Baník Ostrava a Slavia Praha.
Oba týmy hrály v duchu současného trendu.
Tvrdě. Od podlahy.

O bronz si to mezi sebou rozdaly dva slovenské týmy. „V této kategorii se mi Česká republika i Slovensko zdají na stejné úrovni," glosoval Zdeněk Nehoda výsledkovou listinu prestižního žákovského turnaje. „Na Strahově ale nebyla všechna česká a slovenská mužstva," upozornil.
Finále sice bylo českou záležitostí, ale podle Nehody ani slovenští hráči nezanechali v Praze špatný dojem. „Slováci zvládli  některé zápasy velmi dobře. V tomto věku fotbalisté hrají některé zápasy  výborně, další průměrně. Výkony jsou nevyrovnané."
Mistr Evropy z roku 1976 nastřílel do sítí soupeřů v reprezentačním dresu Československa v 90 utkáních 31 gólů. Podobné turnaje, jako byl Nike Premier Cup 2013, vítá. „Takové možnosti, jako mají dneska mladí hráči, my rozhodně neměli," připomíná Nehoda začátky své kariéry.

Na hráčích bylo vidět zapálení, chuť do fotbalu.
„V tomto věku by bylo špatné, kdyby jim právě nasazení scházelo. Bylo vysoké, kvalita ale byla někdy horší, jindy lepší."
Nedostatky nahrazovali mladíci bojovností. „Talentovaní hráči v této kategorii určitě jsou.  V týmech byli výborní fotbalisté, ale také průměrní hráči."
Podle Zdeňka Nehody hraje velkou roli  fyzická kondice „Záleží třeba na tom, jak je kdo vysoký. To ovlivňuje výkonnost. Fotbalová dovednost se ale projevuje už v tomto věku."

Bývalý obávaný útočník se věnuje fotbalu prostřednictvím agentury, která nese  jeho jméno –  Nehoda Sport.
„Sledujeme už starší žáky. Patnáctiletí  jsou zmapovaní, o talentech dobře víme," usmívá se tajemně pod svůj typický knír.
Nehoda výborné výkony mladíků z Č. Budějovic, kteří patřili v náročné konkurenci k nejlepším, okomentoval: „Viděl jsem část jednoho utkání, v Budějovicích jsou  zajímaví a šikovní kluci. Velký rozdíl byl ve fyzických parametrech. Všiml jsem si malého šikovného záložníka, útočníka a pravého obránce."

Před časem zkoušel štěstí v dresu Dynama také Nehodův syn Michal. „Hrál v Budějovicích jeden rok." Trojnásobný mistr Československa si z kontaktů na jihu Čech vybavuje Jiřího Vlčka. „Studovali jsme spolu UEFA licenci. Odvádí u mládeže velmi dobrou práci. Dal mi také několik velice dobrých tipů. Určitě ho prostřednictvím Deníku ode mne moc pozdravujte."
V bohaté kariéře Zdeněk Nehoda jako hráč v Č. Budějovicích nestál. „Byl jsem tam jako manažer se Spartou, to ale ještě byl starý stadion, na tom novém jsem na lize opravdu nikdy nebyl."


Pořadí: 1. FC Baník Ostrava, 2. SK Slavia Praha, 3. FK Senica, 4. AS Trenčín, 5. Sigma Olomouc, 6. Dynamo České Budějovice, 7. FK Teplice, 8. Baník Sokolov, 9. AC Sparta Praha, 10. Zbrojovka Brno, 11. Slovan Liberec, 12. FC Nitra, 13. FC Fastav Zlín, 14. FK Pardubice, 15. MFK Zemplín Michalovce, 16.   1. FC Tatran Prešov, 17. MŠK Žilina, 18. RMSK Nový Bydžov, 19. Dukla Bánská Bystrica, 20.   1. FC Slovácko.
Finále:
Slavia Praha – Baník Ostrava 0:0
na penalty 1:4.
Zajímavosti z turnaje:

Třídenní fotbalový maraton vyhrál ostravský Baník, který se tak zúčastní evropské kvalifikace Nike Premier Cup. Ta  se uskuteční v Lublani.
Dynamo ČB v turnaji narazilo na oba finalisty, s oběma Jihočeši sehráli naprosto vyrovnané zápasy (-Slavia 0:1, - Ostrava 0:2).