Zlivský fotbal se vrací do I. A třídy, a tak na poslední zápas doma se Záblatím připravuje podle všeho velkolepé oslavy, které uzavřou úspěšnou sezonu.

I když Zlivští získali jistotu, že postoupí, už dvě kola před koncem, bezprostřední radost si na trávníku vychutnat nemohli. „Po sobotě jsme čekali na nedělní výsledek z Vlachova Březí, kde hrály Lhenice,“ vrací se kouč Roman Švec o týden zpět.

Po důležité remíze Zlivi ve Vacově a následné domácí výhře nad Katovicemi mohly jeho tým ohrozit v boji o postup právě jen Lhenice. „Ale Vlachovo Březí potvrdilo, že na jaře hraje dobře, a Lhenice doma porazilo, což nám nahrálo do karet,“ usmívá se Švec, jenž zprávu z Vlachova Březí přijal s úlevou. Dvě kola před koncem I. B třídy mu zbyly příjemné starosti – jak udržet motivaci a soustředění mužstva na potřebné úrovni, aby soutěž dohrálo, jak se na lídra sluší a patří.

A povedlo se: v minulém utkání Zliv vyhrála na hřišti obávaných Lhenic a potvrdila, že právem míří vzhůru!

Nyní už se může vedení klubu věnovat přípravě oslav, které budou následovat po domácím duelu se Záblatím! Není pochyb o tom, že se vítěz I. B třídy bude chtít rozloučit vítězstvím, a pak se naplno vrhne do víru oslav. Dokopná následuje ihned po zápase.

„Pro zlivský fotbal je to velký úspěch. Po třech letech se vrací do I. A a já jsem rád, že jsem byl u toho,“ usmívá se Roman Švec, jenž jako hráč zažil ve Zlivi jen sestup: z krajského přeboru do I. A třídy. Když se vrátil z Rakouska a vyslyšel nabídku manažera Dudka, přebíral tým v I. B. Režíroval už loňskou zimní přípravu. Po roce a půl dovedl mužstvo k vítězství v soutěži, a tak už zaslechl, že je takový zlivský Pep Guardiola. Ten na začátku své trenérské dráhy vyhrál s Barcelonou vše, co se vyhrát dalo!

„Už mi to říkali. První rok trénování v roli hlavního kouče a hned postup! Mám z toho velkou radost,“ přiznává mladý trenér Zlivi a obrací pozornost na své svěřence. „Máme fakt dobré mužstvo. Když se soustředilo jen na hru, bylo to dobré. Jaro nebylo tak vynikající jako podzim, ale v důležitých zápasech jsme podávali velmi dobré výkony,“ chválí hráče.

Sochor se vrátil

Závěr soutěže, který často bývá nervózní a hráči nastupují pod tlakem, pomohl Zlivi zvládnout zkušený René Sochor. Ačkoli v zimě ohlásil, že končí, na žádost trenéra se k mužstvu vrátil. „Po úrazu Jirky Boubala jsem ho přemluvil, aby s námi jel do Vacova. Přišel po zápasu se Štěkní a vnesl do naší hry klid a pohodu. Mužstvo s ním mělo ještě větší sílu,“ oceňuje Roman Švec výpomoc bývalé opory, která znovu obula kopačky a ukázala, že ze svého umění nic neztratila. „Pomohl nejen po fotbalové stránce, ale i v kabině, kde dokázal kluky nabudit.“

Nad dalším působením staronového tahouna týmu visí otazník. „Řekli jsme si, že se po konci sezony sejdeme a domluvíme se, co bude dál. Já bych chtěl, aby pokračoval. Pořád je velmi dobře fyzicky připraven. Pro ostatní kluky je vzorem v přístupu k fotbalu. I v tomto směru mi v závěru jara pomohl,“ říká trenér.

Dalším veteránem týmu je stoper Miroslav Hanousek, harcovník, jenž se může pochlubit například vítězstvím v krajském přeboru s Hlubokou. „Věřím, že ho přemluvím, aby zůstal. Ve čtyřiceti letech je to pořád kvalitní fotbalista a já si vážím toho, že nám takhle pomohl. Jakmile nehrál, bylo to na naší hře znát. Pokusím se, aby ještě slespoň rok vydržel,“ avizuje Roman Švec eminentní zájem o stopera Hanouska.

Zliv čeká i jednání se Ševětínem o dalším působení Michala Píchy, útočníka, jenž na jaře v týmu hostoval.

Scénář sobotních oslav chystá podle trenérových slov manažer Josef Dudek. „Připravuje nějakou šou,“ poodhalil Roman Švec. „Chceme se důstojně rozloučit s I. B třídou a oslavit postup se všemi, kteří k němu nějak přispěli – s funkcionáři, sponzory, fanoušky i hráči, kteří tady na jaře s námi nebyli, ale na vydařené sezoně se podíleli. Věřím, že k oslavám přispějeme i dobrým výsledkem proti Záblatí!“ zjevně nerad by Roman Švec zakončil soutěžní ročník porážkou.

Výkop sobotního utkání je v 17 hodin, jako hlavní arbitr byl delegován rozhodčí Štěpán Kouba ze Strakonic.