Před třemi roky například přidali borovanští dobrovolní hasiči k loutkohereckému souboru i ženský divadelní spolek.

S trochou nadsázky se dá o Borovanech hovořit jako o jednom z hlavních měst hasičů na jihu Čech. Aktivní dobrovolníky zde totiž doplňuje i odborné učiliště požární ochrany, které se stará o přípravu profesionálních i dobrovolných hasičů. A taková učiliště jsou pouze čtyři v celé republice.

SDH Borovany připomíná záběrem aktivit prvorepublikové sbory. „Naše činnost je hodně široká. Patří sem soutěže, mládež, kultura. Máme i bohatou historii,“ říká Václav Hanzal, organizační referent SDH Borovany.

Tradičně se například v Borovanech koná poslední díl ze seriálu šesti akcí Českého poháru v požárním sportu. „Přijíždí sto padesát až sto šedesát účastníků. Je to závod jednotlivců v běhu na sto metrů s překážkami,“ přibližuje Václav Hanzal finálový podnik poháru, na kterém se sejde skutečná elita dobrovolných hasičů. Sami Borovanští přitom mají v požárním sportu výborné výsledky. „Sedmnáct let za sebou jsme měli nepřetržitě vždy nějaké družstvo na republice,“ připomíná Hanzal.

Na republikových soutěžích bude zajištěno zastoupení i tento rok. V individuálních soutěžích postoupili z kraje na republikovou soutěž dva zástupci dorostu.

V Borovanech mohou být pyšní i na mistryni republiky Zdeňku Ježkovou. Ta ale nyní soutěží v rámci ženského družstva v Ledenicích, protože v domovské obci se nepodařilo překonat generační problém. Výjimečná závodnice je i členkou reprezentace. „V současné době se připravuje na světovou hasičskou olympiádu, která se bude konat v Ostravě,“ vyzdvihl úspěšnou svěřenkyni trenér Jan Nýdl.

Hasičské družstvo žen bylo v Borovanech od roku 1988, ale nyní se účastní soutěží jen jednotlivkyně. Do budoucna zde ale chtějí tým žen obnovit. V současnosti se ženy uplatní více v rámci Hrošího prozatímního divadla, ochotnického spolku, který vznikl právě z družstva dorostenek a žen. „Když děvčata přecházela z dorostenek do žen, hrávaly se různé scénky, podle toho, co se v sezoně událo. Protože činnost byla finančně náročná, tak se začala hrát ochotnická představení, kvůli finančnímu pokrytí části nákladů. Sport už neděláme, ale divadlo zůstalo,“ vysvětlil Nýdl, který je zároveň režisérem souboru.

Na repertoáru, s nímž vystupují borovanské hasičky nejen v okolí, ale i na velkých akcích, jsou komedie. „Aby se lidé zasmáli. Teď připravujeme Světáky,“ doplnil Nýdl.

Borovanský hasičský sbor má dnes včetně dětí na 150 členů.

Bilance borovanských dobrovolných hasičů za poslední dva roky činí sedmnáct výjezdů k likvidaci požáru a řada dalších technických zásahů nebo asistencí. Nejvíce zaměstnaly borovanské dobrovolné hasiče požáry růžovské skládky. V prosinci roku 2008 se podílelo na likvidaci zahoření skládky po tři dny šestnáct členů sboru a letos v lednu opět po tři dny sedmnáct členů sboru. V lednu dovezly všechny zúčastněné jednotky hasičů na skládku 65 cisteren vody. „Je to namáhavá akce a vždycky na delší dobu,“ poznamenal za borovanské hasiče Václav Hanzal na adresu likvidace plamenů na hořící skládce. „Naši zásahovou jednotku vedl Čestmír Cvach,“ dodal Hanzal. K významnějším zásahům SDH Borovany patří za minulý rok třeba likvidace požáru pily v Třebči.