Jiný zápis v listině, kterou náhodou objevil současný kronikář František Burda při loňské inventuře v požární zbrojnici, hlásí, že v roce 1908 hořelo dvakrát po sobě v jednom z čakovských statků – v červnu zapálil blesk kolnu a stáje, a v listopadu zde hasili stodolu.

Právě díky Františku Burdovi se může Sbor dobrovolných hasičů Čakov pochlubit poctivě psanou kronikou, vedenou stále stejným kronikářem už od roku 1988. První zápis z ní je z 16. července tohoto roku, a týká se brigády na místní hasičárně na návsi. Členové sboru opravovali omítku uvnitř i zvenčí.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

Část dorostenek přitom startuje i v družstvu žen a vypomohly i přespolní hasičky.

V kronice se pak čtenáři dozvědí o každé brigádě, kterou pro obec hasiči uspořádali, členské schůzi, nebo bálech, které jsou každoročně v režii místních hasičů.

V současné době má družstvo dvacet dva členů, kteří se loni zúčastnili soutěže v Lipí. „Letos jsme se žádné soutěže nezúčastnili, protože jsme nedali dohromady družstvo. Někteří mladí z naší obce jsou u hasičů v Jankově, ale většinou se čakovské omladině cvičit a soutěžit nechce. Budeme si muset počkat, a vychovat hasiče z malých dětí,“ říká s úsměvem velitel SDH Čakov Miloš Ryba. Čakovští by v tomto případě určitě měli kam sáhnout, v obci je totiž mateřská škola.

Co se výbavy týče, čakovští hasiči mají v hasičárně stříkačku PS 12, kterou, když je třeba, naloží dobrovolníci na traktor a odvezou ji na místo požáru. Loni bylo díky dotaci zakoupeno několik kusů uniforem pro zásahovou jednotku.

Při posledním požáru v Čakově, kdy v prosinci loňského roku shořel sklad se senem, sice místní hasiči nezasahovali, hlídali však přes noc požářiště.

Zajímavostí, která již není všude samozřejmostí je, že pokud některý z členů sboru dobrovolných hasičů slaví významné životní jublieum, dostane od sboru dárkový koš s gratulací. „Přijdou k němu hasiči a popřejí mu,“ upřesňuje Miloš Ryba.

Pokud některý člen sboru zemře, ani v tuto chvíli na něj hasiči nezapomínají, a stojí na čestné stráži při pohřbu u rakve.

Čakovští hasiči v poslední době plní spíše kulturní povinnosti, jako je pořádání plesů nebo zábav. Právě klasické hasičské bály se těší velké oblibě.

Menší sál, který je součástí místního hostince, se tak díky nim každoročně naplní místními i „přespolními“ příznivci převážně dechové hudby. Na plesech nikdy nechybí ani bohatá tombola.

V loňském roce Čakovští uspořádali oslavu sto dvaceti let od založení sboru, jejíž součástí byla i soutěž Čakovští muži se umístili na šestém místě.