Takže dobrovolní hasiči bdí nad pořádkem v této obci už od roku 1900.

„Dalo by se říci, že následující oslavy budou vypadat stejně jako před deseti lety. Takže bude k vidění slavnostní průvod obcí, položení věnců, shromáždění na hřišti plus nějaké projevy,“ nastínil možný program oslav velitel dobrovolných hasičů v Nových Homolích Pavel Jodl. „Chtěli bychom také uspořádat nějaké soutěže, či předvést lidem naši techniku anebo pokud přijede hasičský záchranný sbor, tak ukázat jejich techniku,“ doplnil.

Kozlův hasičský počin
HLASUJTE ZDE

Sbor dobrovolných hasičů (SDH) z Nových Homol má devět členů zásahové jednotky a také oni se musejí pravidelně zúčastňovat školení. Ale dobrovolní hasiči nemusejí absolvovat jen speciální zkoušky pro muže v uniformách, ale také například lesnické testy.

„Dostali jsme od obecního úřadu plovoucí čerpadlo motorovou pilu, na kterou tedy také máme profesní i testové zkoušky z lesa. Kromě toho se nám při nedávných přívalových deštích nové čerpadlo moc hodilo, využili jsme jej vlastně poprvé. Odčerpávali jsme vodu ze sklepů, protože v Nových Homolích se stýkají dva potoky. Takže jsme se dost otáčeli,“ popsal nedávné zásahy.

Ale s velkými požáry za posledních několik let se novohomolští tolik potýkat nemuseli. Na co si velitel Jodl vzpomíná, je větší požár pily v Závratech.

K obecním sborům dobrovolných hasičů, kterých je v Nových Homolích skoro už sto členů a nechybí zde i dvacet jedna dětí, patří také neodmyslitelně automobilová stříkačka. Ani na tu si novohomolští nemohou stěžovat, byť se jedná o čtyřicet let starou ávii.

„Ávii vyrobili v roce 1969, takže možná budeme žádat o peníze na nové auto. I přesto je to stále udržované auto a dalo by se říci, že ve výborném technickém stavu. Ještě se nám nestalo, že by neprošla technickou či emisemi,“ pousměje se Pavel Jodl, který je už velitelem dvanáct let.