První hasičskou stříkačku, ruční, zakoupili Ledeničtí v roce 1882 za 654 zlatých a 20 krejcarů od firmy Smejkal ze Smíchova. V roce 1929 už si sbor pořídil motorovou stříkačku a zároveň hasičské skladiště. V roce 1939 si ledeničtí hasiči zakoupili první dopravní automobil Praga.Dnes mají hasiči zásahové vozidlo CAS 20, které nedávno zakoupil městys Ledenice s dotací od státu, a Tatru 815. „Dopravní avii jsme dali do Zborova,“ uvedl k následnému přesunu ve vozovém parku velitel SDH Ledenice Stanislav Frejlach.


Ve vedení sboru najdeme z rodinného klanu Frejlachů ještě Radka Frejlacha jako starostu a Miroslava Frejlacha jako velitele zásahové jednotky.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE„V poslední době jsme zasahovali při likvidaci požáru na skládce v Růžově a požáru pily v Třebči,“ zmínil největší zásahy sboru v posledních dvou letech Stanislav Frejlach. Letos na jaře Ledeničtí také likvidovali požár v obci Zaliny a v nedávné minulosti se třeba podíleli na hašení požáru rašeliny u Nových Hradů v roce 2003. Zásahy na skládce a při hašení rašeliny přitom trvaly vždy několik dnů.


Sbor se věnuje i požárnímu sportu, a to i v pozici organizátora soutěží. Pravidelně se v květnu koná Memoriál Františka Janáčka, který byl starostou SDH v letech 1962 až 1991. Byl zároveň nositelem nejvyššího možného vyznamenání u dobrovolných hasičů – ocenění Zasloužilý hasič. To se předává slavnostně v Přibyslavi a z ledenického sboru se jím mohou pochlubit ještě Josef Komárek (který však už řady hasičů také navždy opustil) a Stanislav Frejlach – současný velitel sboru.


Pro děti se pořádá každý rok dvojboj, při kterém se soutěží v požárním útoku a ve štafetě. Slavnostní závěr sezony pak vždy v říjnu tvoří posezení, které mají jednak dospělí hasiči a jednak děti. „Pro děti připravíme dobroty, soutěže a starší děti v hasičárně i přespí,“ řekl k tradičnímu zakončení sezony Frejlach. Pro všechny ledenické děti a poslední dobou i pro dospělé je pak zpestřením každoroční jízda zručnosti pořádaná pro cyklisty dobrovolnými hasiči. Dnes má ledenický sbor 201 členů, z toho 62 žen a 11 dětí. Na webových stránkách Deníku se můžete dozvědět o našem hasičském seriálu další informace.