Jako největší počin v novodobé historii sboru lze označit pomoc lidem při povodních v roce 2002. „Jednoznačně, největší událost týkající se našeho sboru byly povodně,“ přikyvuje velitel SDH Plav Jiří Novotný.

Kozlův hasičský počin
HLASUJTE ZDE

„Když přišla první vlna, takto velikou vodu v Plavě nikdo moc nepamatoval. Ale když přijde velká voda, s tím nic nezmůžete, můžete jenom čekat,“ míní Novotný. „Pamatuji si, když voda opadla, tak všichni začali uklízet, my jsme samozřejmě pomáhali. A do toho přišla druhá a ještě větší vlna,“ vzpomíná Novotný na letní drama. „V Plavě se tedy uklízelo dvakrát, bylo tu hodně nepořádku. Ale to bylo tehdy asi všude.“

Ohlasy byly kladné

Plavští hasiči byli v inkriminované srpnové dny prakticky čtyřiadvacet hodin na nohou.

„Měli jsme pohotovost, pořád jsme byli na telefonech. Například i tehdy, když hladina nestoupala a nic moc se nedělo. Vzhůru byl i přes noc pořád někdo, kdyby se náhodou stalo něco velikého,“ dodává velitel dobrovolných hasičů, kterých je v současné době téměř šedesát.

„Po povodních jsme měli hodně ohlasů a kladných reakcí. Ale u nás je to zařízené tak, že je jedno, jestli jsi hasič nebo ne, prostě dělá a maká v Plavě každý. Také se starostou máme dobré vztahy, pokaždé mu vyhovíme a on zase vyhoví nám. Bez kladných ohlasů bychom totiž ani naši práci dělat nemohli, protože dnes už jsou dobrovolní hasiči mnohem více profesionální, není to jako dříve. Musíme například jezdit na školení a podobně,“ naznačuje Novotný.

Nejen velká voda

Ale život plavských dobrovolníků nejsou jen úklidy po povodních a podobné práce. Hasiči v Plavě pořádají i oblíbené Hasičské bály anebo se podílejí na organizaci Benátské noci. To se na přelomu července a srpna na Malši objevují kuriózní plavidla.