Největším počinem dubenských hasičů byla v poslední době bezesporu pomoc při nedávných povodních. Ze zatopených sklepů a garáží a obytné části jednoho domu v Dubném a Jaronicích čerpali až do noci vodu. „Pomáhali především mladí lidé,“ chválí starosta hasičů Josef Kudláček.

Kozlův hasičský počin
HLASUJTE ZDE

Sedmiletý František Brož, který půjde po prázdninách do druhé třídy, je nejmladším členem dubenských dobrovolných hasičů. Naopak nejstaršímu členovi, Josefu Novákovi, je osmdesát pět let. Tito, a dalších sto šestnáct členů tvoří Sdružení dobrovolných hasičů (SDH) v Dubném, které loni oslavilo sto patnáct let od svého vzniku.

Že hasiči přicházejí brzy, a zůstávají věrni po celý život, potvrzuje i starosta SDH Dubné Josef Kudláček, který je u dobrovolných hasičů již padesát dva let. Než se přiženil do Dubného, byl členem SDH také v Jankově nebo Záboří, a dvacet let u okresního výboru v Českých Budějovicích. Pyšnit se může odznakem zasloužilého hasiče, který převzal při svých sedmdesátých narozeninách. „U dubenského sboru je téměř celá naše rodina, a nejsme jediní, takových je tady více, například rodina Jantačova, nebo Maxova, kde nejstaršímu členovi, Václavu Maxovi, je osmdesát dva let,“ vyjmenovává Josef Kudláček.

Dubenská zásahová jednotka čítá šestnáct členů, tři soutěžní družstva, a to žen, mužů a mužů nad třicet pět let. Právě ti se v červnu zúčastnili pohárové soutěže v Lipí, kterou vyhráli. Obvodových a pohárových soutěží se Dubenští pravidelně účastní, stejně tak jako se starají o kulturní dění v obci. Každoročně pořádají hasičský bál, asistovali při dni dětí, v srpnu je čeká dubenská pouť, později také posvícení a pořádání Silvestra.

V obci jsou na ně nejen za tyto aktivity právem pyšní. „Naši dobrovolní hasiči jsou součástí zásahové jednotky JPO3 a podávají velmi dobré výsledky. Pro obec jsou velkými pomocníky a vždy se na ně můžeme spolehnout.Velmi nás těší, že se do sboru hlásí mladí lidé, jak děvčata, tak kluci,“ říká starostka Dubného Božena Kudláčková.

Za dubenskou návsí mají hasiči prostornou hasičárnu, která čas od času slouží i jako kulturní místnost. „Dlouhá léta byl starostou sboru Josef Dvořák, během jehož působení byla provedena rozsáhlá rekonstrukce zbrojnice a rozšířila se členská základna,“ připomíná Josef Kudláček.

Kromě hasičárny vlastní SDH požární vozidlo CAS 26 Trambus, dva požární stroje TFS–12, plovoucí čerpadlo, elektroagregát, dvě kalová čerpadla a motorovou pilu, která slouží například při odstraňování škod způsobených vichřicí. Výbavu využili například v zimě při opakovaných požárech v okolí, u kterých vždy zasahovali.

LUCIE JAKSCHOVÁ