Díky digitální časomíře, kterou pro Okresní sdružení hasičů Čech Moravy a Slezska dali dohromady před několika lety rudolfovští dobrovolní hasiči.

Otcem myšlenky byl Karel Šnejda. „Měl do toho chuť a namontoval do toho okres a slíbil, že s tím bude jezdit,“ řekl k originálnímu kousku hasičského vybavení na Českobudějovicku Martin Pfleger, velitel rudolfovských hasičů i jejich zásahové jednotky. Na výrobě časomíry s velkým displejem se podílela celá řada členů SDH Rudolfov a investorem a nyní majitelem je okresní sdružení hasičů.

Kozlův hasičský počin
HLASUJTE ZDE

„Pojízdná Avie slouží na soutěžích velké ceny okresu, teď ji obsluhuje Petr Bláha,“ dodává Pfleger. Digitálních časomír už je dnes v okrese více, ale rudolfovská si pořád drží výsadní postavení.

Dobrovolné hasičství provází v bývalém hornickém městě Rudolfově nejen zmíněná zvláštnost.

Dlouhé desítky let tu vedle sebe působily český a německý sbor. Dnešní rudolfovští hasiči jsou nástupci 57 českých obyvatel města, kteří 3. prosince 1911 založili sdružení jehož prvním jednatelem se stal učitel Josef Vrána, starostou byl Ferdinand Frůněk a prvním velitelem zvolili Jana Jeremiáše.

Dnes je starostou hasičů Miroslav Novotný, jednatelem Pavel Hanus a pokladníkem Josef Šefl, nositel nejvyššího hasičského vyznamenání zasloužilý hasič.

Největší úspěch v požárním sportu si připsali Rudolfovští v roce 1953. Generace nynějších sedmdesátníků vyhrála žákovskou soutěž v okrese i v kraji a na celostátním klání v Olomouci vybojovalo družstvo čtvrté místo.

„Disciplíny tehdy byly úplně jiné,“ zdůrazňuje Josef Šefl. Například kolem hadic se muselo běhat jen po jedné straně, hadice musely být dokonale rovně natažené, navíc byla pořadová příprava. „Perfektně jsme tehdy nacvičili čelem vzad za pochodu, každý valil oči,“ usmívá se při vzpomínce Šefl a přidává, že k úspěchu přispěl i velitelský hlas Jana Zemana.

Ještě o rok později se probojovalo družstvo už v kategorii dorostu znovu na celostátní finále.