Nečekaně bzučivo bylo například v úterý dopoledne v ulici Jindřicha Šimona Baara v Českých Budějovicích. Na jednom z osobních automobilů se usadil roj včel a obsadil střechu a zadní okénko. Chodci už zdálky raději opatrně přecházeli na druhou stranu ulice, kde měli větší naději, že se bzučícím návštěvnicím města vyhnou.

Přivolaní hasiči začali lákat před devátou hodinou včely do dřevěné schránky s mřížkou. V plné výzbroji, včetně charakteristického klobouku s neproniknutelným závojem, jeden z hasičů občas z bezprostřední blízkosti kontroloval, jestli přijmou medonosky nabídnuté přechodné bydliště, odborně zvané rojáček, a budou tam následovat matku. Po několika desítkách minut trpělivé úsilí přineslo kýžené ovoce a včely zamířily za novým trvalým domovem.

Podle tiskové mluvčí jihočeských profesionálních hasičů Venduly Matějů nejsou podobné zásahy v současnosti ničím výjimečným. „Když je pěkné slunečné počasí, vyjíždíme v tomto období v kraji i dvakrát nebo třikrát za den,“ zmínila Vendula Matějů. Doplnila, že základní vybavení pro takovou akci, včetně obleku, má každá územní jednotka. Rojí se nejen včely, ale i ostatní podobný hmyz. Hasiči ale zasahují jen v případech, že je bezprostředně ohrožena bezpečnost a zdraví.