Elegantní soubor si vysloužil přezdívku Sklo králů. Spolu s královnou Alžbětou si ho totiž oblíbily panovnické rody a vrcholní politici celé zeměkoule, například královské rodiny z Jordánska, Saúdské Arábie či Maroka, španělský král Juan Carlos I., dánský korunní princ Frederic, Tomáš Garrigue Masaryk nebo Václav Havel.
Zakladatel firmy, talentovaný rytec Ludwig Moser, byl podnikavý muž. Když si v roce 1857 v Karlových Varech zařídil dílnu, bylo mu dvacet čtyři let. Od prvopočátku se specializoval na luxusní, broušené a ryté dekorativní sklo, které se až do dnešních dnů zpracovává výhradně ručně. Jeho věhlas brzy překročil hranice regionu.
Když křišťálové poháry z lázeňského města slavily úspěch na světové výstavě ve Vídni, získal Ludwig Moser v roce 1873 titul c. k. dvorního dodavatele. Lepší reklamu si nemohly jeho výrobky získat. Vlastní huť otevřel v roce 1893 ve Dvorech na okraji Karlových Varů. Nejlepší skláře přilákal vysokými platy, do řízení firmy zapojil i své čtyři syny.
Po úspěchu na Světové výstavě v Paříži roku 1900 přilákaly kolekce skla Moser s květinovými motivy šlechtu a panovnické dvory. Ludwiga jmenoval dvorním dodavatelem perský šáh Musaffereddin, poté anglický král Edward VII. a následně se Moserovy sklenky objevily i na královských zámcích v Norsku, Bulharsku nebo Španělsku.
Tradiční vzory a mistrovský brus
Karlovarské sklo nadchlo květinovými motivy a také zlaceným dekorem, takzvanou oroplastikou. Novinkou byla i výroba křišťálu bez příměsi olova. Díky tomu vynikal leskem, jiskřivostí a zejména tvrdostí, která umožňovala detailní broušení.
Kolekci Splendid navrhl v roce 1911 Ludwigův syn Leo. Působil jako technický ředitel, později také jako umělecký ředitel sklárny. Vsadil na tradiční vzory a mistrovsky broušenou kompozici z klínových řezů, která dokládala nesmírně širokou technologickou zdatnost sklárny.
První světová válka však zapříčinila prudký pokles zájmu o luxusní zboží. Po smrti zakladatele Ludwiga v roce 1916 firmu zdědili synové a vnuci. Roku 1921 do původně rodinné firmy nově kapitálově vstoupila Česká banka Union.
Moser se stal největším a jedním z nejmodernějších sklářských podniků v tehdejším Československu. V polovině třicátých let Moserové prodali zbývající podíly ve firmě bance Union. Po druhé světové válce došlo k založení národního podniku „České sklo“, později „Karlovarské sklo“.
Díky spolupráci se skvělými uměleckými skláři, jako byl třeba René Roubíček, František Vízner nebo Hedvika Smrčková, získával Moser ocenění i během dalších desetiletí. V roce 1991 v rámci privatizace vznikla akciová společnost Moser, která je vlastněna a řízena českými manažery. Vznikají nové oceňované kolekce, firma však nezapomíná ani na tradiční foukané, zlacené, ručně broušené nebo ryté nápojové soupravy jako Splendid, Maharani či Lady Hamilton, které jí přinesly světové renomé.