Živé květiny se poměrně často používají ke zdobení dortů a zákusků, ale chybu neuděláte, ani pokud jimi zasypete slaný oběd či večeři. Ba právě naopak. Barevné květinové krásky nejen lahodí oku, ale jejich pojídání je i prospěšné zdraví. Není divu, že kouzlu květů propadli už naši dávní předkové.

Květenství bršlice kozí nohy (na snímku) je velmi podobné květu mrkve
Zázrak pro zdraví nyní roste i ve vašem okolí. Nejspíš o tom ale ani nevíte

Například spisovatelky Constance L. Kirker a Mary Newman ve své knize Jedlé květiny: globální historie (z angl. Edible Flowers: A Global History, pozn. red.) zmiňují, že jako přísadu do svých kuchyní přidávali květiny například Řekové, Římané, Peršané, Osmané, Mayové, Číňané či Indové.

Deset květnových jedlých květů:

Zdroj: Youtube

Stejně jako při sbírání hub je i při konzumování květin nutné vědět, které jsou jedlé, a které naopak mohou uškodit. Některé druhy, jako třeba violku trojbarevnou, je potřeba nejprve usušit, jiné se můžou jíst syrové klidně rovnou na louce.

Kopřiva zrychluje lidský metabolismus, a přispívá tak k rychlejšímu a efektivnějšímu hubnutí.
Žahají, ale účinně pomáhají s hubnutím. Kopřivy sbírejte teď, jsou nejsilnější

Při sběru by se měla dodržovat určitá pravidla.

Jedlé květy trhejte během suchých a slunečných dní. U většiny druhů je vhodné konzumovat květy, které už plně rozkvetly a ještě nezačaly vadnout. Květiny rychle opláchněte ve studené vodě nebo je dejte do misky s chladnou vodou, abyste odstranili nečistoty a drobný hmyz. Vodu následně jemně setřeste; ne energicky, abyste neodstranili pyl, který je často velmi chutný,“ radí Alyson Brown na webu The Spruce.

Pozor!
Jedlé květy musí být pěstovány ekologicky. Požívejte tedy jen rostliny z míst, kde nebyly použity žádné herbicidy nebo pesticidy. Květy z květinářství bývají velmi silně ošetřeny chemikáliemi, a nejsou tedy k jídlu vhodné. Nejbezpečnější je tak sbírání z vlastní zahrady.

Rostlin, z jejichž květenství jde vykouzlit na talíři barevný ohňostroj, existuje velké množství. Pojďme se podívat na několik základních druhů a důvody, proč jimi zasypat jídlo třeba hned dnes.

Sedmikráska

Sedmikráska je nenáročná rostlina, která se vyskytuje po většinu roku prakticky ve všech trávnících. Možná i proto si jí mnoho lidí ani nevšimne. Jedná se přitom o velmi účinnou léčivku.

Pomáhá například při horečce, bolestech zubů, suchém kašli, astmatu, zánětech kloubů, jater či ledvin. Dále se doporučuje při bolestech hlavy či kožních chorobách. Důvodů, proč si ji naložit na talíř, je však mnohem více; jejich výčet najdete na webu Bylinky pro všechny.

Pažitka

Štiplavé lístky pažitky jsou známou pochoutkou, ale věděli jste, že se používají i květy? Mají jemnou cibulovou či česnekovou chuť, takže se skvěle ladí ke slaným pokrmům.

Pažitka se může pochlubit vitaminy K, C, A, vápníkem, draslíkem a kyselinou listovou. Látky v ní obsažené jsou také předmětem zkoumání pro své možné protirakovinné účinky, prevenci srdečních chorob, zlepšení kognitivních funkcí či léčbu depresí,“ láká k jejich konzumaci web iReceptář.


Nahrává se anketa ...

Violka

Silnou květinovou vůni a nasládlou chuť má violka vonná, lidově známá jako fialka. Její drobné kvítky jsou nejen půvabnou ozdobou, díky obsaženým saponinům je účinná například při kašli.

„Fialky dokážou uvolňovat zahlenění, působí kladně při astmatu a jiných potížích s dýchacími cestami. Pomáhají i při bolestech hlavy, chrapotu či krčních zánětech,“ radí Petr Sivok na webu Bylinkovo. Tím však výčet jejích pozitivních účinků nekončí. Lze ji použít třeba k detoxikaci a podpoře imunitního systému.

Chrpa

Při urologických, gynekologických i trávicích poruchách se doporučuje chrpa modrá (polní). Pomáhá také při nechutenství či k celkovému povzbuzení organismu. A to je výčet účinků jen při vnitřním užití.

Jak se lze dočíst na webu Bylinky pro všechny, chrpa je skvělá i zevně při zánětech očí či kožních problémech. Všechny tyto benefity navíc nabízí v nádherném „balení“. Její oslnivě modrá barva „roztančí“ každý talíř a chuťové pohárky potěší mírně sladkou kořeněnou chutí podobnou hřebíčku.

Na jaře, kdy ptačinec střední vyraší, je podle odborníků nejsilnější
Ptačinec žabinec léčí, čistí, omlazuje. Je to bomba a pořídíte jej úplně zadarmo

Lichořeřišnice

Lichořeřišnici lidé často pěstují jako okrasnou rostlinu, její pestrobarevné květy jsou však také prospěšné zdraví. A chutnají naprosto skvěle! Mají mírně pepřovou chuť podobnou rukole či řeřiše. Přihodit tuto nádheru do jídla, znamená využít její antibakteriální, antivirotické a antibiotické účinky.

Jedlé květy:

Zdroj: Youtube

Zbyněk Mlčoch na serveru Bylinky pro všechny doporučuje lichořeřišnici například při zápalu plic, zánětech močových cest nebo k posílení imunity a organismu celkově.

Na tyto květy se raději jen dívejte
Ne všechny květinové krásky se hodí na talíř. Následující mohou vyvolat zvracení a bolesti žaludku: šalvěj, verbena, hrachor, oleandr, narcis, lobelky, azalky, rododendron, mák setý. 

Zdroj: sonnentor.com