Když Lukáš Drlík zdědil v Bezděkově u Úsova statek po prarodičích, chtěl jít s tehdejší partnerkou a dnes už manželkou Veronikou v jejich šlépějích. Oba dva práce na statku bavila, ale kvůli zaměstnání na ni neměli dost času. Koníčka se proto pokusili proměnit v zaměstnání. A úspěšně. Dnes už jejich produkty znají lidé z celé republiky a do jejich voňavého království přijíždí čím dál více turistů.

Před osmi lety společně založili Levandulový statek a vysázeli první sazenice voňavých bylinek. „Inspirovali jsme se na výletě v Provence, kde se nám líbily malé rodinné farmy a krámky. V začátcích jsme měli štěstí, že jsme se setkali se specialistou na levanduli Karlem Duškem z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Olomouci. V jejich skleníku jsme vyseli semínka a pak je přesadili k nám na pole,“ popisuje začátky Veronika Drlíková.

Začínali s pěti stovkami modrofialových keříků, dnes mají asi třicet tisíc rostlin na ploše přesahující tři hektary. Přímo uprostřed pole vybudovali občerstvení s posezením, kde vám v altánu uvaří kávu nebo natočí pivo, samozřejmě levandulové. Ochutnat můžete i lahodnou levandulovou limonádu nebo klobásu z udírny s příchutí levandule a osvěžit se třeba levandulovou zmrzlinou. Nechybí ani levandulové růžové víno.

Království historických kočárků, které v malé vesničce Plinkout nedaleko Uničova vybudovala Eva Křístková, skrývá spoustu zajímavých exponátů
Království kočárků. Najdete v něm i ten, v němž vás vozili vaši rodiče

„Nově máme masážní altán, v němž si můžete dopřát relaxační levandulovou masáž na čerstvém vzduchu ovoněném levandulí, přímo na rozkvetlém poli. Kolem polí s levandulemi vede i stezka plná interaktivních dětských prvků, laviček, informací a nádherných výhledů. Dlouhá je asi jeden a půl kilometru,“ zve k návštěvě Lukáš Drlík.

V centru obce dvojice zachránila chátrající budovu bývalého obecního úřadu a hasičské zbrojnice. Aby všichni příchozí věděli, že se zde pěstuje levandule, fasádu natřeli na fialovo a budova se tak stala nepřehlédnutelným prvkem, který nemůžete minout.

„Uvnitř najdete levandulovou expozici s krásnými fotografiemi z levandulových svateb a předchozích ročníků Levandulového festivalu, dále si zde můžete přečíst informace o našich začátcích, o pěstování levandule. Z hasičské zbrojnice jsme vybudovali malý levandulový obchůdek, kde si můžete zakoupit některý z našich produktů, které tady na statku vyrábíme. Vedle obchůdku je ještě místnost s destilerií, kde každou sezonu sklizenou levanduli destilujeme a vzniká tu náš voňavý levandulový olej a květová voda, která se používá k výrobě dalších produktů,“ popisuje Lukáš Drlík.

Voňavé zážitky

Hlavní sezona, kdy si můžete dosyta užít fialových kvítků, trvá zhruba od poloviny června do poloviny července. Procházet a kochat se levandulemi zde můžete volně, stačí dávat pozor na keříky, abyste jim vy, vaše děti nebo zvířecí miláčci neublížili. Dorazit sem můžete i na kole. Zavede vás sem cyklotrasa nazvaná příznačně Ochutnej Moravu, na jejíž trase můžete během svého putování ochutnávat produkty místních producentů.

Manželé také připravují několik akcí pro návštěvníky. Sezonu zahájí 28. května Ovčáckým dnem, kde budete moci vidět ukázky stříhání ovcí, zpracování mléka nebo ochutnat sýry od lokálních producentů.

O svátcích 5. a 6. července se pak v Bezděkově uskuteční další ročník Levandulového festivalu, který si vysloužil přízvisko „nejvoňavější festival na Moravě“. „Na hlavním pódiu po oba dny probíhá bohatý program. Když vybíráme účinkující, snažíme se, aby byly spokojeny všechny věkové skupiny. Každý rok předvádí své umění i s ochutnávkou TV šéfkuchař Jan Rimpler a ukazuje nám, jak vařit s levandulí.

Zorientovat se ve známkách není snadné a pomůže s tím zkušený filatelista
Nemáte doma schovaný poklad? Na známkách lze jedině vydělat

Nesmějí chybět komentované besedy o pěstování a využití bylin, bio produkci a tématu ekologického zemědělství. Pořádáme také komentované prohlídky levandulových polí a statku, focení v levandulových záhonech profesionálním fotografem a nebo oblíbenou soutěž o nejlepší bábovku od návštěvníků festivalu,“ láká návštěvníky hospodář Lukáš.

Zajímavý bude i hudební program, ve kterém se mohou návštěvníci těšit na Romana Ondráčka, Xindla X, Vaša Patejdla, Stracené ráj, Leška Semelku, Mistříňanku nebo kapelu O5 a Radeček.

A pokud se nedostanete přímo do Bezděkova, můžete ochutnat zajímavé produkty s příchutí aromatické bylinky v Levandulovém bistru na Horním náměstí v centru Olomouce, případně v Levandulové kavárně v Zábřehu.