Téměř bez práce je krmítko z plastové nádoby, láhve nebo květináče, ale pokud si chcete přece jen zakutit, vezměte pár latěk a prkének, hřebíky, kladivo a můžete se pustit do práce.

Vždy je lepší vyrobit klasickou šikmou střechu, na které se neudrží vyšší vrstva sněhu, kdyby vydatně sněžilo. Její úhel vymezí dřevěný hranol ve tvaru trojúhelníku, k jehož odvěsnám přibijete dvě prkénka na zastřešení. Hranol může být uprostřed, nebo mohou být dva, po každé straně, krmítko učiní útulnějším.

Na dno použijte dřevěné prkno silné alespoň 2 centimetry. Rozměry dna stačí 25 x 25 centimetrů. Prkénka o menší šířce pro požadovaný rozměr slepte nebo jinak spojte dohromady.

Ohraničení podlážky, aby vítr nesvál semínka na zem, vytvořte jen nízké, z latěk tloušťky 2 centimetry. Pak je třeba ke dnu přibít jednu centrální podpěru, nebo čtyři v rozích – které ponesou stříšku. Podpěry můžete „stylově“ vytvořit ze silnější uříznuté větve. Střecha by však neměla být nad podlážkou moc vysoko, aby dovnitř nesněžilo a nepršelo (konce stříšky stačí mít ve výšce 10 cm nad podlahou krmítka).

K podpěrám potom upevněte stříšku a do jejího středu navrtejte očko pro zavěšení tak, aby ve visu byla ptačí hodovní síň rovně. Na strom lze krmítko zavěsit i bez očka, podvlečením drátku či provázku pod stříškou. Při umísťování krmítka dbejte na to, aby se k ptačímu stolování nemohla připojit i kočka, kuna nebo lasička.