„Je to šance studovat a hrát dobrý hokej“, říká trenér David Oulík

V Česku v září začne projekt, jaký nemá v Evropě obdoby. S podporou Českého svazu ledního hokeje vznikne Univerzitní liga ledního hokeje (ULLH), která umožní mladým hráčům skloubit svůj sport s vysokoškolským studiem. A mezi elitní osmičkou klubů, složených z celkem třinácti českých vysokých škol a univerzit, bude i tým českobudějovické Vysoké školy technické a ekonomické Black Dogs Budweis. Hrát se bude o Pohár Jana Palacha.

„Je to revoluční krok a pro kluky šance studovat a hrát dobrý hokej. Jsme pyšní, že jsme jeho součástí. Věřím, že s pomocí hokejového svazu a vlivné agentury BPA Marketing se univerzitní hokej dostane až na úroveň, která se přiblíží podobným soutěžím v Severní Americe,“ říká David Oulík, trenér a člen vedení klubu, který stál u zrodu vysokoškolského týmu Black Dogs Budweis. Ten na led poprvé vyjel v lednu 2018 a úspěšně hrál Evropskou univerzitní hokejovou ligu. Nyní se zapojuje do ryze českého projektu.

Rozpočet Black Dogs se tím paradoxně zdvojnásobí, přestože soutěž tým odehraje jen v Česku. Musí například změnit sady dresů s logy partnerů soutěže a nakoupit víc hodin na ledě k tréninkům a zápasům v Hokejovém centru Pouzar. „Na ledy ale nečerpáme, na rozdíl od jiných klubů, žádné dotace. Rádi bychom si samozřejmě, podobně jako loni, zahráli v Budvar Aréně. Šlo by o tři nejsledovanější zápasy, ale přes velkou snahu se nám do ní nedaří dostat. Přitom náš tým příkladně reprezentuje město i kraj,“ poznamenal trenér. Významnou část nákladů naštěstí škole uhradí organizátoři a sponzoři.

Nová soutěž se dostane i na televizní obrazovky, ale jestli se bude z Českých Budějovic koncem září vysílat atraktivní sousedské derby Black Dogs Budweis - Akademici Plzeň není jisté. Domácí VŠTE zvažuje, že se tohoto práva vzdá a přenechá ho Akademikům. Hrálo by se tedy a vysílalo 22. září z Plzně.

„Hala ve Čtyřech Dvorech není pro takový přenos technicky vhodná. Navíc nemá ani dostatečnou diváckou kapacitu. A Budvar Aréna je pro nás zatím uzavřená,“ vysvětluje David Oulík.

Projekt organizovaný Českou asociací univerzitního hokeje (ČAUH) a společností UNI Sport CZ podporuje i Česká konference rektorů. Její předseda Petr Sklenička, rektor České zemědělské univerzity, doufá, že soutěž pomůže i k silnějšímu ztotožnění se svou univerzitou. „Když studenti chodili fandit svým univerzitním týmům, identifikovali se s almou mater možná daleko víc, než když sedí v lavicích,“ uvedl.

Podle Tomáše Hlaváče, předsedy ČAUH, národní liga, která je úzce spojená se vzdělávacím systémem a spolupracuje s profesionální strukturou hokeje, existuje jen v Americe. „Před dvěma lety začala ještě nějakým způsobem v Rusku, takže v Evropě tento projekt nemá obdoby. Pro nás je to velké vítězství,“ dodal.

Univerzitní liga přichází s heslem: Jedna cesta, dva cíle. Chce vybudovat soutěž, která bude navazovat na juniorskou ligu a nabídne hráčům možnost skloubit sport s plnohodnotným vysokoškolským studiem. Vedle tohoto propojení chce nabídnout i program a show, které by na zápasy univerzitních týmů přilákaly co nejvíc diváků.

V premiérovém ročníku se osm týmů střetne navzájem ve třech kolech. Play off se zúčastní všechny týmy, první tři po základní části ale budou mít unikátní výhodu - soupeře si vyberou samy.

Účastníci Univerzitní ligy ledního hokeje 2019/20:

Akademici Plzeň, Black Dogs České Budějovice, BO Ostrava. Cavaliers Brno, Engineers Prague, HC Masaryk University – Brno, HC Univerzita Palackého v Olomouci. UK Hockey Prague (Univerzita Karlova). (zz)