Považujete účast na olympiádě za absolutní vrchol své kariéry?
Samozřejmě.

Je to třeba i víc, než když jste ve Färjestadu získal švédský titul?
Nesrovnával bych národní tým s klubem. To je trošku něco jiného. Turnaje národního týmu jsou krátkodobé. Ale když se udělá nějaký úspěch, tak jsou to skutečně nádherné vzpomínky. Klubová sezona je jiná. Jste celý rok s nějakými kluky v týmu a o něco se snažíte.

KHL má nyní delší pauzu. Nemůže být problémem takový herní výpadek před olympiádou?
Doufám, že ne. Člověk se do toho vždycky rychle dostane. Neměl by to být podle mého až takový problém.

Pomáhají vám hodně tréninky s českobudějovickým Motorem?
V každém případě. V Budějovicích je dobrý tým a kvalitní hráči. Tréninky mají dobrou úroveň a jsem rád, že tady mohu být.  Jsem za to vedení klubu vděčný.

A navíc můžete bydlet doma.
Jasně. Je fajn chodit na tréninky pěšky. Je to změna proti Petrohradu, kde musím dojíždět půl hodiny.

Našel jste v kabině hodně známých tváří?
Samozřejmě. S Davidem Kuchejdou jsme hráli celý dorost spolu a je tady i řada dalších kluků, se kterými jsem minimálně trénoval. Je to tady takové domácké.

Co jste říkal letním událostem, po kterých odešel extraligový hokej z Budějovic do Hradce Králové?
Sledoval jsem to na dálku a vůbec s k tomu nemohu vyjadřovat. Už o tom bylo všechno řečeno. Rozhodně je ale škoda, že tady extraliga není, protože Budějovice do ní patří. Věřím, že se tady zase brzy hrát bude.

Byl jste se podívat na první lize?
Byl jsem na utkání, ve kterém Motor rozsekal Beroun 6:0. Byl to dobrý hokej. Slyšel jsem, že se klukům předtím nedařilo. Tohle byl ale dobrý zápas.

O Petrohradu se říká, že je to nejbohatší evropský hokejový klub. Jsou tam podmínky srovnatelné třeba i s NHL?
Určitě ano. Je to organizace, ve které se o nás starají, abychom měli maximální pohodlí. Je znát, že Petrohrad patří k nejbohatším týmům v Rusku. Ale musím říct, že když  jsem byl ve Švédsku ve Färjestadu, tak jsem si také nemohl na nic stěžovat a byl jsem tam spokojen.

Je ale v takovém klubu o to větší tlak na hráče?
Tlak je všude. Ale tlak je vždycky takový, jaký si sám na sebe vytvoříte. To bylo i ve Färjestadu. Profesionální hokejista má poměrně lehkou pozici. Jednou mi trenér poradil, ať vždycky makám naplno, a když se nebude dařit, tak vyhodí trenéra.

V hokejových kruzích se hodně řeší, kdo bude plnit roli brankářské jedničky na olympiádě. Už o tom také přemýšlíte?
Je dobře, že se to řeší. Je vidět, že lidi tady hokej milují a probírají ho ze všech stran. Já se to snažím brát spíše s nějakým odstupem a připravuji se tak, jako bych měl chytat hned první zápas. Co vím, tak trenér Hadamczik ještě není plně rozhodnut, kdo bude hrát. Budu se snažit týmu pomoci v jakékoliv roli.

Jako každý hráč ale doufáte, že se postavíte za týden v první duel proti Švédsku do branky?
Samozřejmě. Na Švédy jsem specialista (smích).

Medaile z olympiády by byla splněním velkého snu?
Medaile je určitě velký sen. Ale hlavní je olympiádu dobře odehrát, aby lidi byli spokojeni. Když je úspěch, tak vás všichni plácají po ramenou. A když není, tak si na vás vždycky něco najdou. Tak to prostě je. Chci, abych byl hlavně sám spokojen se svým výkonem a  přínosem pro tým. Doufám, že z olympijského turnaje fanoušci budou mít radost a užijí si ho jako svátek hokeje. Budou hrdí, když budeme vítězit, a budou nám věrní, kdyby se nedařilo. Můžeme slíbit, že uděláme pro dobrý výsledek maximum.

Hodně se mluví o případné hrozbě teroristických útoků v Soči. Nebojíte se?
Bojím se. Přiznávám, že na to myslím. Věřím ale, že si to Rusové nějakým způsobem pohlídají. My to moc ovlivnit nemůžeme. Pokud někdo bude chtít udělat nějaký atentát, tak ho asi udělá. Ale věřím, že budeme v bezpečí.

Do Soči cestuje i vaše manželka. Berete to tedy tak, že se jedná o bezpečnou akci?
Beru to tak. Je to samozřejmě gigantická akce a tihle nešťastní lidé, kteří neví co se životem, tak je to pro ně asi nějaká šance. Ale věřím, že to proběhne v klidu a bez problémů.

Chcete se v Soči podívat i na jiné sporty?
To bych velice rád. Chtěl bych vidět třeba krasobruslení nebo curling, které budou nejblíž od našeho zázemí. Na ostatní sportoviště to budeme mít asi dost daleko. Jako fanouška by mě zajímalo všechno. Budou tam největší sportovní hvězdy, takže všechno bude mít vysokou úroveň. Pokud ta možnost bude, tak bych se šel podívat na cokoliv.