Angažmá ve švýcarském klubu Ambri Piotta, kde se před sezonou přesunul od juniorů k A – mužstvu, si emotivní kouč užívá až do morku kostí. Takový tlak na svou osobu prý nikdy nezažil, a to má v kariéře za sebou třeba federální ligový titul se Spartou z dob, kdy ještě hrával . . .

Výsledky se lepší

„Někdy přežívám jen silou vůle,“ připouští Tlačil, jehož tým se krčí na předposledním místě, ale v prosinci chytil dech a ve všech čtyřech zápasech vyhrál: v Luganu 1:0, doma s Davosem 6:4, v Ženěvě 6:5 a doma na nájezdy s Zugem 7:6.


Sobotní domácí duel s EV Zug se proměnil v hokejový maraton. O vítězi nerozhodla základní hrací doba, ani prodloužení, až samostatné nájezdy. Přesněji řečeno – čtyřiadvacátý nájezd! Ten třiadvacátý proměnil domácí Siritsa (3:2), po něm Casutt z Zugu nedal a čtyři tisícovky diváků se mohly konečně rozejít domů.


„To jsem ještě ve své hokejové kariéře nezažil!“ kroutí hlavou Jan Tlačil. „Po utkání mi říkali, že jsem bílý jako sýr! Tyhle stresy na střídačce mě asi stojí hodně let . . .“


Kdo ví, jestli ho právě prosincová vítězná série neudržela u kormidla HC Ambri Piotta? „Nejprve jsem chtěl přežít první čtyři utkání, teď už vydržím minimálně do Vánoc. Jsem rád, že jsem tuhle šanci dostal. Každý kouč by asi dal za takovou zkušenost hodně,“ váží si důvěry, kterou od vedení před sezonou dostal.


Do Vánoc tým HC Ambri odehraje ještě čtyři utkání. 23. prosince přivítá beznadějně poslední Basel a po něm se Tlačilovi vydají na svátky domů do Břilic.
„Původně jsem chtěl trénovat, ale řekli mi, že čtyři dny volna jsou na Vánoce tradicí,“ vysvětluje kouč.


Ve švýcarském angažmá chtě nechtě musí čas od času dělat kompromisy. „Kanadští hráči si třeba vyžádali klasický trénink, na který jsou zvyklí, kdy chtějí po ledě lítat a nemusí při tom moc přemýšlet. Každý má své metody, musel jsem přehodit výhybku. Kontakt s americkými a kanadskými hráči je sám o sobě velkou zkušeností. Není to jednoduché. Pro trenéra z bývalého Východního bloku je práce v zemi s tak silným kanadským vlivem, jako je Švýcarsko, fakt extrém!“ nemůže si Jihočech stěžovat na nudu.

Média je nešetří

Naopak. Musí být pořád ve střehu. Například před médii podle jeho slov skoro není, kam se schovat, protože hokejisté jsou pod drobnohledem. „Po každém zápase je na stadionu televize, rádio a tisk v takovém počtu, že se nelze uhnout, a kličkuji mezi nimi jako zajíc,“ usmívá se Jan Tlačil a ujišťuje, že tamní novináři si při hodnocení neberou servítky. „Takový tlak, jaký vytváří novináři ve Švýcarsku, u nás v Čechách neznáme. Píší spíš negativním perem,“ s nostalgií vzpomíná na česká média, která podle jeho slov „hladí“.

Kutlák oporou

Vzestupy i pády s ním prožívá v Ambri obránce Zdeněk Kutlák, kterého po vypršení kontraktu v HC Mountfield osobně doporučil vedení jako posilu. „Odvádí tu těžkou práci,“ oceňuje trenér a nikterak se netají tím, že na „spojence“ Kutláka spoléhá. „Hodně na něm stojí defenzivní činnost. Kolikrát toho má nad hlavu, protože tempo, v jakém se hraje, je nevídané! Nemít ho, tak bych tu asi dlouho nebyl, možná by už tu naši malou českou kolonii odstřelili,“ rozesměje se Jan Tlačil.


Nominace Zdeňka Kutláka do reprezentace pro přípravu se Slováky a následný ruský turnaj Chanel One Cup ho potěšila. „Jsem rád, že je znovu v nároďáku. Je to dobré pro něj i pro image klubu,“ říká s uspokojením. Na sklonku roku navíc Kutlák oblékne dres Davosu, kam ho Ambri zapůjčilo na prestižní Spengler cup. Davos je jeho čtrnáctinásobný vítěz a obhajuje prvenství.


Při otázce, jestli nejde o námluvy před případným přestupem Kutláka do bohatšího klubu, trenér Jan Tlačil zvážní. „Myslím, že dostal od Ambri nabídku smlouvy na další sezonu,“ krčí rameny. „Záleží na něm, jak se rozhodne. Jeden z našich hráčů se už během sezony upsal Klotenu – to je nevídané! Já bych byl rád, abychom společně se Zdeňkem dotáhli tuhle sezonu do zdárného konce, a pak ať udělá, co chce on,“ zareagoval Tlačil.

Pomýšlí výš

Za zlepšenými výsledky HC Ambri Piotta stojí podle kouče také návrat dvou hokejistů z marodky. „Zpočátku nám hodně chyběli. S nimi jsme teď uhráli jedenáct bodů z dvanácti možných. Věřím, že když se vrátí zbývající dva, mohli bychom se ještě pokusit o play off,“ uvedl s nadějí v hlase Jihočech z Břilic Jan Tlačil.