Každopádně Jihočeši vedou 2:0 a v sobotu budou mít ve třetím utkání na ledě soupeře (16:30) první možnost zajistit si postup do čtvrtfinále.

Přitom všechno se odvíjelo podle toho správného scénáře. Motor s vydřeným středečním prvním vítězstvím v zádech (4:2) v úvodní třetině otevřel skóre Kanaďanem Brantem Harrisem (jeho výkony v play off vyskočily o úroveň výš oproti základní části) a ve druhé doslova převálcoval soupeře třemi přesilovkovými góly, když dokonale potrestal karlovarskou nedisciplinovanost.

Jenže třetí třetina, to byl ze strany Jihočechů doslova zlý sen. Přistoupili k ní hodně lehkovážně s pocitem, že už se nemůže nic stát. Tři slepené góly vnesly do domácích řad značný neklid a vyrovnávací branka Rachůnka dvě minuty před koncem byla téměř ranou do vazu. „Napadalo nám to tam, ale věděli jsme, že musíme jít dál. Něco jsme si řekli v kabině a kluci k tomu pak přistoupili skvěle,“ ocenil trenér Motoru Ladislav Čihák.

Brant Harris (vpravo) dává vedoucí gól Motoru ve druhém zápase předkola.
Vedení 4:0, třetí třetina hrůzy, ale nakonec v prodloužení druhá výhra Motoru

Prodloužení naštěstí netrvalo dlouho. Zodpovědnost vzal na sebe kapitán Milan Gulaš a svižnou ranou zajistil Motoru i druhé vítězství. „Mužstvo znovu prokázalo charakter. Do prodloužení jsme dobře vstoupili. Hodně aktivně, což rozhodlo. Nepoložilo nás to a odčinili jsme třetí třetinu. O tu jednu střelu jsme byli šťastnější. Máme druhý bod, jedeme do Varů a budeme bojovat, co nám síly budou stačit,“ ujistil Čihák.

Jeho tým nastoupil sice s osmi obránci na soupisce (do hry jich zasáhlo jen šest), ale pouze s jedenácti útočníky. Jan Ordoš dostal dvouzápasový trest a bude chybět i v sobotu v prvním utkání v Karlových Varech, na marodce jsou Martin Beránek s Dominikem Simonem. Navíc se dá jen těžko sáhnout do juniorky, která hraje důležité zápasy o záchranu extraligy. „Věřím, že některý z útočníků už bude k dispozici,“ přeje si kouč.

Po dlouhých osmi zápasech se trefil útočník Motoru Adam Kubík. „Dvě třetiny jsme měli navrch. Ta třetí se nám ale nepovedla. Napadaly nám tam góly a udělali jsme zbytečné fauly, které vrátily Vary do hry. To se nesmí stávat. Musíme hrát celých šedesát minut,“ měl jasno.

Skvělý zákrok Dominika Hrachoviny proti šanci karlovarského Tomáše Rachůnka.
Kanaďan Harris strhl dvěma góly výhru v úvodním duelu předkola na stranu Motoru

Jeho přáním je rozhodnout o postupu co nejdříve. „Energie je doma silná. Letos jsme ve Varech jednou vyhráli a jednou prohráli. Jedeme tam s tím, že chceme hrát jako většinu času doma. Chtěli bychom vyhrát nejlépe hned třetí zápas. Co bychom si rozhodně nepřáli, abychom se vraceli na pátý zápas zase zpátky domů.“

Přestože v sérii prohrávají 0:2 a mají nůž na krku, nehodlají se ještě Karlovarští jen tak lehce vzdát. „Druhé utkání mělo podobné schéma jako to první. Ve hře pět na pět jsme byli o gól lepší, ale ztrácíme ve hře speciálních týmů,“ posteskl si po čtvrteční prohře trenér Energie Václav Eismann.