Před sezonou jste si samozřejmě kromě hlavního cíle, kterým je postup do extraligy, stanovili ještě tři průběžné. Být v popředí tabulky, hrát hezký hokej a zapojovat do týmu mladé hráče. Jak se vám je zatím daří plnit?
Jsme první a daří se nám. Tím je daná první odpověď. Co se týká předváděné hry, tak jsme letos změnili herní systém. Jsou utkání, kdy předvádíme aktivní, agresivní a nátlakovou hru. S takovou jsme spokojeni. Ale jsou také horší zápasy. Záleží samozřejmě i na tom, proti jakému soupeři hrajeme. Řekl bych, že v zásadě také panuje spokojenost, i když poslední zhruba dva týdny to není úplně podle představ. Jsem přesvědčený, že se jedná jen o přechodné období. Žádný tým nedokáže hrát celou sezonu jenom výborně.

Co zabudovávání mladých hráčů do prvního týmu?
Třeba Ondra Šulek je jméno, se kterým jsme před sezonou moc nepočítali. Svými výkony si ale řekl o místo v kádru, které si vybojoval. Ze zkušené ve Švédsku se vrátil Tomáš Guman a také dostane svou šanci. V obraně se teď dvakrát objevil Michal Michal, což je jméno, o kterém se před sezonou také moc neuvažovalo. Ale výkony v juniorce si o svou příležitost řekl. V několika utkáních se objevil Jakub Doktor a své si také odehrál. V brance máme dalšího mladíka Petra Kváču, svoji příležitost možná dostane i mladý gólman letos velmi dobře hrající juniorky Jirka Patera, věkem ještě dorostenec.

Juniorce se letos opravdu daří.
Juniorský tým letos plní jednu ze svých funkcí. Když je to nutné, například je–li vysoká marodka, můžeme sestavu A týmu bez obav doplnit mladíky. A je potom jen na nich, zda si svými výkony a přístupem k tréninku řeknou o seniorskou hráčskou smlouvu. Prostor k tomu dostávají.

Před sezonou jste přivedli nového trenéra Antonína Stavjaňu. Po zhruba její polovině můžete tento krok hodnotit pozitivně?
To hlavní si řekneme až po sezoně, protože náš hlavní cíl je postup do extraligy. V ten moment si řekneme, jestli angažování nového trenéra splnilo naše očekávání beze zbytku. Nicméně cesta, po které jsme se pod novým trenérem vydali, tzn. tréninkový proces, co trenéři od hráčů vyžadují, herní systém a podobně, s tím jsem hodně spokojen. Co se týká komunikace trenéra a vedením klubu, tak je to stejné.

Do týmu přicházejí někteří hráči na zkoušky, jiní zase odcházejí. Z kolika procent je zhruba váš kádr hotový pro klíčový závěr sezony?
Na podobnou otázku vždycky odpovídám, že kádr a hráčský trh jsou živé organismy. Nyní jsme ve fázi sezony, kdy už ale moc změn nechceme. Chceme kádr stabilizovat, abychom se připravili na nejdůležitější část sezony. V tuto chvíli jsou ještě v jednání příchody dvou hráčů. Jeden vidím jako velice pravděpodobný a u druhého uvidíme. Navíc ale vůbec nevylučuji, že kdyby se teď v průběhu měsíce objevila ještě nějaká opravdu zajímavá hráčská nabídka, že bychom ji nevyužili. Nicméně jsme samozřejmě limitováni ekonomikou. Malou rezervu jsme si však v rozpočtu na posílení kádru před vrcholem sezony nechali.

Do kdy můžete posilovat, aby noví hráči stačili odehrát předepsaný počet zápasů a mohli jste je využít v případné baráži?
Jsme limitováni termínem zhruba kolem dvacátého ledna.

Cítíte to tak, že by aktuální tým ještě potřeboval posílit?
Proč by ne. Pokud se jedná o dvě zmíněné případné posily, tak ta první je dlouhodobě připravovaná a v tuto chvíli to vypadá velice reálně. Od října jsme hledali kvalitního centra, kterého nám za poslední tři měsíce hráčský trh v ceně pro nás akceptovatelné nenabídl. Objevili se hráči na zkoušku Esposito a Volek, ale neuspěli.

Na klíčovém postu gólmana už se protočili tři brankáři. Počítáte s jedním z nich jako s jedničkou pro závěr sezony, nebo budete shánět ještě někoho jiného?
To je ožehavé téma. Víme, že pokud chceme uspět v play off a případné baráži, tak v brance musí stát jistota. Máme tři kvalitní brankáře, což měli všichni tři možnost v průběhu letošní sezony prokázat. Do play off máme ještě dva měsíce, takže uvidíme.

Neodpověděl jste, jestli přemýšlíte o posile odjinud?
Hráčský trh je živý organismus…(smích).

Zkoušenému Američanovi Walkerovi jste prodloužili kontrakt do konce sezony. Přesvědčil vás svými výkony?
Ano. Není to sice ten první centr, kterého bychom rádi přivedli, ale podává velmi dobré výkony.

V obraně se dostává jen minimálně do hry zkušený Lukáš Zíb. Není až luxus mít v kádru obránce v jeho věku, jenž tak málo nastupuje?
Jeho smlouva námi přebraná z Vítkovic je postavená tak, že ho nemůžeme vytrejdovat, i kdybychom chtěli. Lukáš se s týmem poctivě připravuje, v tréninku pracuje velmi dobře. Bohužel ale nepřinesl to, co jsme si od něj slibovali, když jsme ho přivedli. Tak už to ale v hokeji prostě chodí.

Nedávno se z Chomutova vrátil Štěpán Hřebejk. Je to návrat v tom duchu, že chcete, aby se odchovanci klubu postupně vraceli domů?
Pravdou je, že chceme, aby se v našem týmu objevovalo co nejvíce jihočeských a budějovických odchovanců, pokud na to výkonnostně mají. V jeho případě to nebylo tak, že bychom nějak dlouhodobě usilovali o to, aby se v našem kádru objevil. Ale ta nabídka přišla. My jsme ho chtěli, Štěpán chtěl k nám a Chomutov souhlasil.

Po nemoci s týmem trénoval Jiří Novotný, ale nakonec se vrátil do KHL. Nebyla vůle ho přesvědčit, aby se alespoň rozehrál v Motoru?
Každý z vedení klubu je s Jirkou kamarád a každý z nás s ním o tom mluvil. Výsledek je takový, že odjel do Ruska. Není se čemu divit, protože tam se hraje na jiné úrovni a za úplně jiné peníze.

V KHL má obrovské finanční problémy Slovan Bratislava. Neoslovíte Jihočechy Václava Nedorosta, Filipa Nováka případně mladého Lukáše Vopelku, kteří v tomto klubu nastupují?
Oslovili jsme je. Venca Nedorost a Filip Novák jsou kluci, se kterým jsme v kontaktu od samotného zrodu klubu, navíc i finančně v začátku pomohli. Uvidíme, kdy přijde ta pravá chvíle, že se vrátí. Nadějného Lukáše Vopelku také sledujeme a rovněž si umíme představit, že by nastoupil v dresu Motoru.

Je něco, co vás překvapilo v průběhu letošního ročníku WSM ligy?
Zatím to probíhá celkem podle očekávání. Jenom jsem si myslel, že o něco více bude kousat Prostějov. Také jsem čekal, že ještě o něco nebezpečnější bude Frýdek–Místek. Není ale ještě konec základní části. Všechny týmy jistě pracují na případných posílení kádrů, nejenom my. Každopádně pro první kolo play off je velmi nepříjemný každý tým, který je momentálně mezi pátým a dvanáctým místem tabulky.

S diváky asi musíte být spokojeni.
Diváci jsou fantastičtí. Návštěvy jsou na úrovni loňské sezony, ale v trochu horších podmínkách. Loni jsme měli větší procento domácích sobotních utkání, kdy je vždycky vyšší návštěva než v týdnu.

Na konci dubna by se měl v Budvar aréně uskutečnit závěrečný turnaj Euro Hockey Tour České hokejové hry. Znáte už k této mimořádně atraktivní akci nějaké podrobnosti?
České hokejové hry s největší pravděpodobností skutečně budou v Českých Budějovicích. Několik měsíců na tom již ve spolupráci s vedením města pracujeme. K tomu, aby to bylo definitivní, zbývá dořešit snad už jen několik administrativních záležitostí.

Výjádření Českého hokejového svazu: České hokejové hry by se v dubnu skutečně měly uskutečnit v Českých Budějovicích. „Oficiálně to ale ještě potvrdit nemohu. Jednáme s městem a čekáme na návrh smlouvy z jeho strany," uvedl tiskový mluvčí ČSLH Zdeněk Zikmund.